Meyve-sebzede KDV düşmeli
Tarih:24.4.2019

GAP Gross Yönetim Kurulu Üyesi Cergibozan, belediyelerin tanzim satış noktaları ve meyve-sebze fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cergibozan, belediye imkanlarını kullanarak marketlere göre daha düşük fiyata meyve sebze satmanın çözüm olmadığını belirterek, üretimin artırılmasını ve KDV oranının düşürülmesi gerektiğini ifade etti. GAP Gross olarak iki yıl önce poşetleri paralı vermeye başladıklarını hatırlatan Cergibozan, “Biz GAP Gross’u açtıktan sonra poşeti paralı yaptık. Ancak çok ucuza poşet satıyorduk. Daha doğrusu 10 kuruşa. Vatandaş da tepki vermeden, poşeti alıyordu. Fakat şimdi poşet 25 kuruş olunca vatandaş tepki gösteriyor. Poşetin ücretli olmasını destekliyoruz. Ancak fiyatı biraz daha düşük olabilirdi” dedi. 

BELEDİYE MARKETLERE RAKİP OLMAMALI

Belediyelerin kuracak oldukları tanzim satış yerleri ile ilgili de açıklamalarda bulunan Vedat Cergibozan, “Tanzim satış noktalarına gelirsek sanki marketçiler, pazarcılar maldan çok para kazanıyormuş gibi bir his uyandırıldı. Tanzim satış noktalarında belediye bütçe kullanarak fiyatı düşürüyorlar. Büyükşehir Belediyesi tanzim satış yapacakmış. Bence işleri değil. Vatandaşa rakip olmaya gerek yok. Büyükşehir Belediyesi’nin ve Şahinbey Belediyesi’nin üreticilere tohum destekleri vardı. Bu destekler daha doğru.  Belediyelerin maydanoz, domates satmasıyla bu işin olmayacağı ortada. Biz bunu kendimize rakip olarak gördüğümüz için değil, doğruyu söylemek için söylüyoruz. Sektör gerçekten zor durumdan geçiyor. Belediyeler kendi bütçelerini kullanarak vatandaşa ucuz mal satıyor imajı yaratıyor. Belediyeler ürünü aldığı fiyatın yarısına satıyor. Tanzim satış noktalarının kurulduğu yerde kira yok, işçilik yok, zabıtalar işin başında duruyor ama biz de öyle değil.  Bizim ağır giderlerimiz var. Belediyelerin bu işe girmesini doğru bulmuyorum. Belediyeler esnafla karşı karşıya gelecek. Bunu açacaklarına aslında belediyelerin denetim mekanizmasının iyi çalışması lazım” şeklinde konuştu.

 

MANAV REYONUNDA KDV SORUNU YAŞANIYOR

 

İhtiyaçtan fazla açılan marketlerde verimliliğin düştüğü, dolayısıyla zarar edildiğini belirten Cergibozan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Çok fazla market yan yana açılıyor. Verimlilik düştüğü zaman maliyetler artıyor. Zarar ediyoruz. Bu konuda kısıtlama getirilebilir. Çok şube açacağına belli mahallelere, belli sayılar verilerekten verimli hale getirilir ve karlıklar artar. Manav reyonunda KDV sorunu var. Giriş yüzde 1 iken çıkış yüzde 8. Burada bir düzenleme yapılması gerekir. Aslında en büyük sorun buradan kaynaklanıyor.  Belediye bir düzenleme yapamaz ama Türkiye Büyük Millet Meclisi düzenleme yapabilir.”

 

GEÇEN YIL MANAVDAN 

YÜZDE 7 ZARAR ETTİK

 

Türkiye’de bir dönem tanzim satışlarının var olduğunu ancak kapatıldığını ifade eden Cergibozan, “Malatya Belediyesi’nin şu anda 40’a yakın marketi var, satmak istiyorlar. Çünkü zarar ediyorlar. KDV oranı ile birlikte biz Cergibozanlar olarak geçen yıl manavdan yüzde 7 zarar ettik. İşletme giderlerimiz yüzde 20 iken biz yüzde 13 bürüt para kazandık. GAP Gross’ta yüzde 18 zarar ettik. Meyve sebze de ciddi anlamda zarar ediyoruz. Keşke satmasak çünkü fire çok çıkıyor. Vatandaşlarımız müsterih olsun biz marketler olarak en iyi hizmeti veriyoruz. Mümkün mertebe az karla satmaya çalışıyoruz. Tanzimlerde satılan ürünlerle bizim sattığımız ürünler arasında kar yoktur. Kalite olarak da biz daha kaliteliyiz” diye konuştu.

 

BİZ ÜVEY EVLAT MIYIZ?

 

Bakanlığın tanzim satışları 5 tane zincir markete verdiği noktayı da eleştiren Cergibozan, “Bilindiği gibi Bakanlık tanzim satış ürünlerini 5 tane zincir markete verdi. Bizim gibi marketler bundan mahrum bırakıldı. Buradan sormak istiyorum; Biz üvey evlat mıyız? Bu konuda girişimlerimiz de oldu. Bizde bu hakkımızı istiyoruz. Türkiye Perakendeciler Federasyonu olarak Türkiye sathında 4 bine yakın şubemiz var. Biz federasyon olarak da girişimde bulunduk” dedi.

ÇETİN KARABIYIK