Küçük baklavacının büyük hayali!
Tarih:23.4.2019

BU LEZZETİ TÜM DÜNYA TATMALI

İsmail Kocaoğlu, okul dışında kalan zamanlarında babasından baklava imalatının inceliklerini öğreniyor. Büyüyünce babası gibi usta bir baklavacı olacağını söyleyen küçük baklavacı, tüm dünyanın bu lezzeti tatmasını istiyor. Gaziantep denilince akla hemen baklava geldiğini belirten küçük baklavacı, "Baklava bizim için çok önemli. Herkes Gaziantep'i baklava ile tanıyor. Bu tatlımızı dünyada yaşayan herkese tanıtmak gerek. Eğer insanlar bir kez baklavayı tadarsa bir daha baklavadan vazgeçmezler" dedi.

BABASI GİBİ İYİ BİR USTA OLACAK

Baklava imalatını babasından öğrenmenin ayrı bir mutluluk verdiğini de belirten İsmail Kocaoğlu, "Okuluma devam ediyorum. Okuyacağım ama baklavacılığı da en iyi şekilde öğreneceğim. Okuldan arta kalan zamanlarımda, babamın çalıştığı baklava imalathanesine gelerek, bu mesleği öğreniyorum. Babam gibi iyi bir usta olacağım. Ve baklavayı tüm dünyaya tanıtacağım. Şimdi Gaziantep denilince akla baklava geliyor, eğer baklavayı tanıtırsak dünyanın herhangi bir yerinde Türkiye denildiğinde akla baklava gelir" şeklinde konuştu.

ÇOCUĞUMA MESLEĞİMİ ÖĞRETMEKTEN GURUR DUYUYORUM

Çelebioğulları Baklavaları’nda usta olan 30 yıllık baklavacı Kadir Kocaoğlu da oğlunun kendi mesleğine gösterdiği ilgiden son derece memnun. Kadir Kocaoğlu, “İnsanın kendi evladıyla birlikte çalışması çok güzel bir duygu. Bizim önceliğimiz çocukların tamamının okuyarak daha güzel kariyer sahibi olacak işlerinin olmasını istiyoruz ama herkes okuyacak diye bir kaide yok. Okumayanlarında hayatlarını devam ettirebilmeleri için bir meslek sahibi olması gerekiyor. Bizim de el emeği göz nuru çok güzel bir mesleğimiz var. 30 yıldır ben bu mesleği severek yapıyorum. Çocuğumda okumayacaksa eğer bu mesleği yapmasını tavsiye ederim. Benim oğlum okuldan kalan zamanlarında yanıma gelerek mesleği öğreniyor. Hem okuyor hem de mesleğini öğreniyor. Çocuğuma kendi mesleğimi öğretmekten gurur duyuyorum. Burada çalışan bütün çocukları kendi çocuğum gibi görürüm. Hiçbir ayrım yapmaksızın herkese mesleği öğretiyoruz çünkü buraya gelen çocukların tamamı bize emanet ve hepsi bizim çocuğumuzdur" dedi.

MEHMET İSKENDER KARACA