Hükümet Kadın!
Tarih:15.4.2019

 

BÜROKRASİ AZALACAK, HİZMET HIZLANACAK

Yeni sistemle birlikte Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki daire başkanlıklarının sayısı 28’den 18’e düşürüldü. 98 şube müdürlüğünün sayısı da 69’a çekildi. Yeni değişikliklerle beraber belediyenin araç ve yakıt giderlerinden yüzde 30 civarında tasarruf sağlanması hedefleniyor.

VATANDAŞIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRACAĞIZ

 Büyükşehir Belediye Meclisinin ilk toplantısında yeni yönetim sistemini anlatan Başkan Fatma Şahin, yüksek yaşam kalitesi, çevreye duyarlılık, akıllı şehir, katılımcı ve şeffaf yönetim ve dünya ile entegrasyon sözü verdi. Yüksek teknolojinin de kullanılacağı yeni yönetim sistemi interaktif bir yapıya sahip olacak.

BÜYÜKŞEHİR’DE YENİ DÖNEM BAŞLADI

31 Mart yerel seçimlerin ardından görevine başlayan Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, ilk toplantısını Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında gerçekleştirdi. Meclisin açılışında konuşan Şahin, “Eserler, hizmetler bırakacağız. Eserlerimizle birlikle bu dönemi altın harflerle yazdıracağız. Bu şehrin 2 milyon insanına güveniyorum” dedi.

GAZİ MECLİSİMİZ GÜZEL İŞLERE İMZA ATACAK

Yaptığı açılış konuşmasında Şahin herkesin başkanı olduğunun altını çizerken şu ifadeleri kullandı: “Milli iradenin hakim olduğu, hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğu bir dönemi hep birlikte geçirdik. Yeni dönem bütün siyasi partilerimize, bütün başkanlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Şehrimiz, memleketimiz için hep birlikte Gazi meclisimiz güzel işlere imza atacak.

2 MİLYON İNSANIN BAŞKANIYIM

Geçen dönem Gaziantep modeli oluşturmuştuk. Partiniz, yaşam şekliniz düşünce şekliniz ne olursa olsun eğer memleket sevdasıyla yola gidiyorsak hep birlikte yapmamız gereken çok işimiz var dedik. Hakikaten bunu başardık, kardeşlik modeli oluşturduk. İnşallah bu zor coğrafyada, bu dönemde bunu yine başarmak istiyoruz. Hep birlikte bütün partilerimizle, meclis üyelerimizle, bütün başkanlarımızla geleceğimiz, çocuklarımız için hep birlikte güzel işler yapalım. Gaziantep modelini Türkiye modeline dönüştürmek istiyorum. Bugüne kadar emeği geçen herkese şahsım, şehrim adına teşekkür ediyorum. Ben inanıyorum ki eserler, hizmetler bırakacağız. Eserlerimizle birlikle bu dönemi altın harflerle yazdıracağız. Bu şehrin 2 milyon insanına güveniyorum. Ben 2 milyon insanın başkanıyım Ben herkesin başkanıyım. Bu anlayışla adaletli bir şekilde kimden ne gelirse gelsin doğru bir şekilde şehrin geleceği için ne yapılması gerekiyorsa bu şehrin emrindeyim. Bu meclisin hizmetkârıyım. Meclisimiz hayırlı uğurlu olsun.”

MEVZU BAHİS GAZİANTEP İSE GERİSİ TEFERRUATTIR

Mecliste MHP Grubu adına söz alan Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söylerken, “MHP Grubu olarak, dört arkadaşımızla özellikle başta size, belediye başkanlarımıza, büyükşehir belediye meclis üyelerimize yeni dönemde başarılar diliyoruz. Mevzu bahis Gaziantep ise gerisi teferruattır. Bize ne düşerse bu memleket için elimizi taşın altına değil gövdemizi koymaya hazırız. Buradaki toplumsal direnci hem dış mihraklara hem içerdeki iş birlikçilerine karşı milli direnci dik ve diri tutacak olan yerel yönetimlerdir. Bu anlamda yüce meclisin üzerine düşeni yapacağına yürekten inanıyorum” ifadesini kullandı.

ORTAK HEDEFİMİZ OLMALI

CHP Grubu adına konuşan CHP Meclis Üyesi Beyhan Külekçi, “Yeni dönem hepimize hayırlara vesile olsun. Teşkilat şemasında bile meclis atlanmış. Komisyon seçimleri yaptık. Komisyon seçimleri ve kurullar aynı isimle oluşmuş yetki çatışmasıyla karşılaşma durumu olabilir mi? Güzel bir sloganınız var: Yükselen Gaziantep. Bu hepimizin dileği, ortak hedefimiz olmalı. Doğru olan her şeyin yanında olacağız. Her şeye destek vermeye hazırız” dedi.

ENDİŞELER GİDERİLECEK

Külekçi’ye cevap Başkan Fatma Şahin ise, “Politika kurullarındaki işlevsellikle komisyonlardaki çalışmalar birbirinden çok farklı olacak. Uygulamalar sırasında bu endişelerin giderilecek” dedi.

MÜDÜRLÜK SAYISI 69’A DÜŞÜRÜLDÜ

Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yapılanmasına dönük bilgiler veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, yeni sistemle beraber genel sekreter yardımcılıklarının kaldırıldığını, daire başkanlığı sayısının 28’den 18’e indirildiğini söyledi. Daire başkanlıklarına bağlı 98 müdürlük sayısının 69’a düşürüldüğünü kaydeden Cihan, değişikliklerle beraber belediyenin araç, yakıt giderlerinde yüzde 30 tasarruf sağlayacağını bildirdi. Genel Sekreter Cihan, yeni sistemle halka daha hızlı ve etkili hizmet vermeyi planladıklarını belirterek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni yerelde ilk defa uygulamaya alacaklarını sözlerine ekledi.

YAPILAN ÇALIŞMALARDAN HEP BİRLİKTE GURUR DUYABİLİRİZ

Cihan şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemimize göre yeni bir yapılanma yapıldı. Birçok süreç hızlandı. Bizde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de ilk defa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uygun bir şekilde, mevcut yasaların bize verdiği yetkiye istinaden yeni bir yapılanma gerçekleştirdik. Şuan ki yasal çerçevede son 5 yıllık çalışmaya baktığımızda şunu açık yüreklilikle söyleyebiliriz. Gerçekten birçok şehre model olabilecek ölçekte ki bunun sonuçlarını biz zaten görüyoruz. Yapılan çalışmalardan hep birlikte gurur duyabiliriz. Türkiye model bir yönetimi hep birlikte hayata geçirelim” dedi.

2 MİLYON VATANDAŞIMIZA VERDİĞİMİZ SÖZLER VAR

Neden bu sisteme ihtiyaç duyulduğunu anlatan Başkan Fatma Şahin, “Beyannamede halkımıza çevreye duyarlı, akıllı şehir, katılımcı, şeffaf ve vatandaş odaklı yönetimi beyan ettik. 2 milyon vatandaşımıza verdiğimiz sözler var. Bu şehrin yaşam kalitesi, vatandaş memnuniyeti, rekabet etme gücü ve dünyaya entegrasyonu noktasında özellikle bazı başlıkları güçlendirmek zorunda kaldık. Bilgi ekonomisinden, yüksek teknolojiden bahsediyoruz, kendi birimimizde de bugün AR-GE, İnovasyon gibi çok önemli ve şehri yüksek teknolojiye geçirecek birimler oluşturmak durumundayız. Yaptığımız çalışma; şehrin rekabet gücünü artıracak altyapıyı oluşturuyoruz. Akıllı şehir, dünyanın en çok konuştuğu konu. Bu ihtiyaçlardan dolayı yeniden yapılanıyoruz. Topluma verdiğimiz sözü yerine getirebilmemiz için beyannamemizdeki başlıkları hızlı bir şekilde hayata geçirebilmemiz için kurumsal kapasitemizi yeniden yapılandırdık. Özellikle vatandaş odaklı hızlı ve aktif yeni bir metodolojiye giriyoruz.  interaktif bir modelle birimleri birleştiriyoruz. Bu model şuanda Başkanlık modelinin yereldeki ilk örneği olacak. Politika kurulları çok önemli. Ben de sistemin içerisinde olmak istiyorum diyen herkesin söz sahibi olacağı kurulları oluşturuyoruz. Ara kurulları ortadan kaldırarak hem daha hızlı çözüm bulacağız hem de ciddi tasarruf gerçekleştireceğiz. Yeni modelin bizi çok daha hızlandıracağını ve şehrin rekabet etme gücünün artacağını düşünüyorum” dedi.

YENİ DİVAN ÜYELERİ SEÇİLDİ

Meclis divan katipliği seçimi yapıldı. Divan katipliklerine Abdullah Korkmaz ve Feray Yılmaz seçildi.

BAŞKAN VEKİLLERİ DEĞİŞMEDİ

2 yıl süreyle görev yapacak olan Meclis 1. ve 2. Başkan vekilliği seçimi gerçekleştirildi. Geçen dönem başkan vekili olan Osman Toprak ve Latif Karadağ bu dönemde yeniden seçildi.

2 TANE YENİ BAŞKAN VEKİLİ ATAMASI YAPILDI

Personel, sağlık, sosyal, STK ve halkla ilişkiler başkan vekilliği görevi Mehmet Berk’e, teknik STK ve kent esteniği başkan vekilliği görevi Erdem Güzelbey’e verildi.

ENCÜMEN ÜYELERİ SEÇİLDİ

1 yıl süre ile görev yapacak encümen üye seçimi gerçekleştirildi. Encümen üyeliğine Osman Toprak, Latif Karadağ, Hanifi Sönmez, Nurettin Zirek ve Mehmet Kesik seçildi.

9 KİŞİLİK KOMİSYON ÜYELERİ BELİRLENDİ

Bir yıl süreyle görev yapmak üzere 9 kişilik komisyon üyeleri belirlendi. Buna göre:

Plan Bütçe Komisyonu: Latif Karadağ, Mehmet Berk, Yunus Emre Kılıç, Mehmet Üzüm, Yakup Bahar, Hülya Kılıç, Abdullah Korkmaz, Yılmaz Kireç, Mehmet Salih Uğur.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Osman Toprak, Latif Karadağ, Erdem Güzelbey, Rıdvan Fadıloğlu, Mehmet Sarı, Cuma Güzel, Feray Yılmaz, Murat Özgüler, Hasan Doğru.

Ulaşım Komisyonu: Latif Karadağ, Erdem Güzelbey, Halil Uğur, Şükran Yılmaz, Hakan Kurt, Sabri Ateş, İbrahim Çobanoğlu, Mustafa Gökkaya, Yusuf Uğur.

Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu: Mustafa Kaplan, Halil Uğur, Feray Yılmaz, Şükran Yılmaz, Hülya Kılıç, Ayşenur Mirkelam, Yunus Emre Kılıç, Ömer Oğuz, Celalettin Terlemez.

Çevre ve Sağlık Komisyonu: Mehmet Berk, Ayşenur Mirkelam, Mustafa Doktoroğlu, Mustafa İnan, Mehmet Hamzaoğlu, Osman Yılmaz, Mustafa Gökkaya, Abdullah Korkmaz, Gamze Kahramanlı.

Tarife Komisyonu: Mustafa Doktoroğlu, Mehmet Berk, Erdem Güzelbey, Mehmet Kesik, Nurettin Zirek, Mehmet Okyay, Ökkeş Döner, Mehmet Hamzaoğlu, İbrahim Şahin.

Hukuk Komisyonu: Hakan Kurt, Sabri Uygur, Mehmet Hamzaoğlu, Mustafa Kaplan, Osman Toprak, İbrahim Çobanoğlu, Mehmet Okyay, Osman Yılmaz, Beyhan Külekçi

Turizm ve Estetik Komisyonu: Erdem Güzelbey, Feray Yılmaz, Yunus Emre Kılıç, Mehmet Hamzaoğlu, Murat Özgüler, Halil Uğur, Nurettin Zirek, Ayşenur Mirkelam, Ali Doğan.

 

ÇETİN KARABIYIK