Gaziantep’in ilk eğitim fuarı
Tarih:14.4.2019

 

BÜYÜK BİR EKSİKLİK GİDERİLDİ

 

Birçok ilde eğitim konusunda çeşitli fuarların yapıldığını söyleyen Sinerji Expo Fuarcılık ve Organizasyon Genel Müdürü Zeynep Vuruşkan Gaziantep’te böyle organizasyonların eksik olduğunu söyledi.  Sinerji Expo’nun kuruluş hikayesini de anlatan Vuruşkan, “1976 yılında öğretmen okulunu bitirip Gaziantep’te sınıf öğretmenliğine başladım. Gaziantep’in çeşitli okullarında 32 yıl görev yaptıktan sonra emeklilik hayatım başladı. Ancak eğitim sektöründen kopmak beklediğim kadar kolay olmadı ve bir özel okulda öğretmenlik görevime devam etme kararı aldım.  5 yıl özel bir okulda görev yaptım. 2013 yılında özel okuldaki görevimden ayrılarak bir süre dinlenmek istedim. Hareketli bir 37 yılın ardından evde oturmanın benim yaşam tarzıma uygun olmadığını anlamamla birlikte eğitimle ilgili çeşitli girişimcilik fikirleri araştırdım. Bunun sonucunda ilimizde eğitim alanındaki fuar girişimciliğinin yeterli ve etkin olmadığının farkına vardım. Birçok ilde eğitim konusunda onlarca fuar varken Gaziantep de böyle organizasyonların eksik olduğunu gördüm. Böylece şu anki fuar ve organizasyon şirketimiz Sinerji Expo’nun temelleri atılmış oldu” dedi.

 

SANAYİ ALANINA DA YÖNELECEĞİZ

 

Fuarın sadece eğitimle sınırlı kalmayacağını dile getiren Zeynep Vuruşkan, “Bugün bu ortamı görünce bunun gerçekten Gaziantep’te bir eksiklik olduğunu ve buna adım attığımız için çok mutluyum. Çocuklar mutlu, veliler mutlu dolaysıyla biz de çok mutluyuz. Gelecek yıllarda bu fuarımız sadece eğitimle kalmayacak. Sanayi alanına da yöneleceğiz” dedi.

 

FUARDA YOK YOK

 

Fuar hakkında da bilgi veren Vuruşkan, “Fuarımızda, eğitimle ilgili söyleşiler, imza günleri, çocuklar için yaratıcılık oyunları, beyin fırtınaları, atölyeler, sanat etkinlikleri, palyaçolar, planetaryum çadırı, robot yarışları gibi çok çeşitli etkinliklerle dolu dolu 2 gün geçirdik. Mesela kişisel gelişim ve iletişim alanında uzmanlaşan Ahmet Şerif İzgören eğitimle ilgili bir söyleşi ve farklı üniversitelerden akademisyenler söyleşiler yaptı” şeklinde konuştu.

 

PROJEMİZ GELECEK YIL DAHA KAPSAMLI OLACAK

 

Sinerji Expo Fuarcılık ve Organizasyon Genel Koordinatörü Esra Temizyürek, de “2 gün boyunca söyleşi, ücretsiz aktive ve çeşitli etkinliklerimizle Gaziantep’te ilk kez böyle bir eğitim festivali düzenledik. Mutfak atölyemiz, yaratıcı düşünme atölyemizde çocuklarımız gönüllerince eğleniyorlar. Bu projemizi gelecek yıl daha kapsamlı bir şekilde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.  BERMAL BARAN