Gaziantep’in halk üniversitesi: GASMEK
Tarih:14.4.2019

GASMEK, işaret dilinden hayvan sağlığına, zeka oyunlarından robotik kodlamaya, gastronomiden hasta bakım hizmetlerine kadar aklınıza gelebilecek her alanda kurslar düzenleniyor. 7’den 70’e herkes hiçbir şarta tabi olmadan GASMEK’te açılan kurslara katılarak, meslek sahibi oluyor ya da istediği alanda kendini geliştirebiliyor.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı M. Abdullah Aksoy, GASMEK’te verilen kursları anlatırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in eğitime büyük önem verdiğini belirtti. Aksoy, “Başkanımız istihdam ve kalkınmayı sağlamak, aile birliğini korumak ve mutlu bireylerin yetişmesi, okumak isteyip de imkânı olmayana eğitim de fırsat eşitliğinin sağlanması ve böylece kayıp neslin oluşmaması için GASMEK çalışmalarına önem veriyor” diye konuştu.

 

200 BİN KURSİYERE 

EĞİTİM VERİLDİ

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları 2015 Ocak ayı itibari ile Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talimatı ile faaliyete geçirildi. GASMEK, toplumun hedefleri ve iş çevrelerinin talepleri doğrultusunda bireylere belirli bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazandırılması ile birlikte geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ilgi, yetenek ve kabiliyetlerini geliştirecek gerekli olan davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle hayata hazırlıyor. GASMEK’te şuan da 25 kurs merkezinde 30 farklı alanda ve 375 farklı branşta sanat ve mesleki eğitimler ve eğitime destek kursları veriliyor. 2015 bu yana yaklaşık 200 bin kursiyer GASMEK’te eğitim aldı.

 

MESLEK EDİNME KURSLARINA 

İLGİ YOĞUN

 

En fazla ilgi gören kurslarla ilgili bilgi veren Daire Başkanı Aksoy, “Kadın kursiyerler en çok, Büro yönetimi ve sekreterlik, Çocuk gelişimi ve eğitimi, El sanatları teknolojisi, Giyim üretim teknolojileri, Tekstil Teknolojileri, Güzellik ve saç bakım hizmetleri, Hasta ve yaşlı bakım hizmetleri, Kişisel gelişim ve eğitim, Muhasebe ve finans, Okuma yazma, Yiyecek içecek hizmetleri, Spor, Seramik ve cam teknolojileri, Bilişim teknolojileri ve sağlık alanındaki kurslara ilgi gösteriyor. Engelli kursiyerler ise en çok Yiyecek içecek hizmetleri, Kişisel gelişim, Müzik ve gösteri sanatları ve Bilişim teknolojileri alanlarındaki kursları tercih ediyor. Merkezlerimizde açılan kurslardan en fazla Bilişim Teknolojileri, El Sanatları, Türk İslam Sanatları, Dil Kursları, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, Giyim ve Üretim Teknolojileri, Müzik ve Gösteri Sanatları, Kişisel Gelişim, Sağlık ve Spor, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Muhasebe ve Finansman ve Eğitime Destek Kursları ilgi görüyor” dedi.

 

GASMEK’TEN AŞÇILIK VE PASTACILIK OKULU

 

GASMEK’in 6 Kurs Merkezinde Aşçılık ve Pastacılık Okulu bulunuyor. Yiyecek ve içecek hizmetleri alanında Aşçı Çırağı, Pastacı Çırağı, Gaziantep Mutfağı, Halep Mutfağı, Butik Pastacılık ve Hamur İşleri branşlarında çeşitli kurslar veriliyor. Gaziantep’in gastronomisinin ön plana çıkmasıyla birlikte bu alandaki kurslara yapılan başvurularda büyük artış yaşanıyor. Meslek edinmek isteyenler, işyeri açmak, evlerinde ailesine daha güzel yemek ve pasta yapmak isteyenler bu kurslara başvuru yapıyor.

 

“BAŞKANIMIZ EĞİTİME ÇOK BÜYÜK ÖNEM VERİYOR”

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in eğitime olan ilgisi nedeniyle GASMEK’in hızla büyümeye devam ettiğini belirten Aksoy, şöyle dedi: “Biliyorsunuz Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurucu bakanlığını yaptı. Bakanlık döneminde kadınlara, çocuklara, gençlere, yaşlılara, engellilere, şehit yakınlarına ve gazilerimize yönelik gerek mevzuat düzenlemesi gerekse de yaptığı kapsamlı ve kapsayıcı çalışmalarla toplumun takdirini kazanmıştır. Belediye başkanlığı görevine geldiği ilk günden itibaren, eğitime ciddi anlamda ilgisi olan ve büyük önem veren Başkanımız istihdam ve kalkınmayı sağlamak, aile birliğini korumak ve mutlu bireylerin yetişmesi, okumak isteyip de imkânı olmayana eğitim de fırsat eşitliğinin sağlanması ve böylece kayıp neslin oluşmaması için GASMEK çalışmalarına önem veriyor.

 

KARANLIĞI 

AYDINLATAN IŞIK: GASMEK

 

Ayrıca Başkanımızın zaman zaman dile getirdiği Çin atasözünde belirtildiği gibi “bir yıl sonrasını düşünüyorsan bir tohum ek, on yıl sonrasını düşünüyorsan bir ağaç dik, eğer yüzyıl sonrasını düşünüyorsan o zaman insanı eğit.” Dolayısıyla şehrimizin, ülkemizin gelişmesine katkıda bulunarak ve şehrin kalkınmasına katma değer sağlamak için insanımızı iyi yetiştirmeliyiz. Bu düşünceyle Başkanımız Gaziantep Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarını şehir merkezlerinde ve tüm ilçelerde açılması talimatını vermiştir. Sayın Başkanımız verdiği talimat üzerine Gaziantep’te, merkezde 17, ilçelerde 8 olmak üzere toplam 25 kurs merkezi açılmıştır. Önümüzdeki dönemlerde ihtiyaç görülen tüm mahalle ve semtlerde imkânlar dâhilinde GASMEK kurs merkezlerinin açılması yönünde başkanımızın bizlere talimatı vardır. GASMEK kurslarını bir ışığa benzetiyoruz.‘Karanlık bir sokağı, bir lamba ile aydınlattığınızda yaşanabilecek her türlü olumsuzluğu da engelleyebilirsiniz.’ sözü ile eğitime var gücümüzle destek vermeye devam ediyoruz.”

ÇETİN KARABIYIK