Talepleri yine değişmedi!
Tarih:13.3.2019

YILDIRIM: “EMEK VE ÖZVERİ GEREK”

Merkezi Gaziantep’te bulunan Anadolu Sağlık İşletmeleri Derneği (ASİD) Genel Başkanı Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, tıp mesleğinin eğitiminden, uygulamasına kadar yoğun emek ve büyük bir özveri gerektirdiğini kaydetti. 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Dr. Yıldırım, “Hekimlik mesleği hayat boyu öğrenmeyi ve yenilikleri takibi gerektirir. Uzun ve yoğun geçen eğitim sürecinin tamamlanmasıyla bitmeyen, özellikle insana hizmetin ve fedakarlığın ön planda olduğu bir meslektir” dedi.

KARŞILIKLI SAYGI VE HOŞGÖRÜ ÇOK ÖNEMLİDİR

“Günümüzde tıp mesleği kariyer hedefleyen gençler tarafından ilk sıralarda tercih edilirken, göz ardı etmemiz gereken nokta bu mesleğin mensubu olabilmek ve sonrası için verilen gayrettir” diyen Dr. Yıldırım, “İnsan hayatı için mücadele eden her meslek grubunda olduğu gibi hekimlik mesleğinde de karşılıklı saygı ve hoşgörü çok önemlidir. Her türlü şiddetin son bulması dileğiyle, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum” diye konuştu.

SÜRÜCÜ: “HEKİMLER MUTSUZ”

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Ramazan Sürücü, “14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. Yılını kutluyoruz. Bu kutlamayı yaparken hekimler mutsuz. Mevcut politikaların yarattığı şiddet ikliminde 2005 yılından bu yana 12 tane meslektaşımızı kaybettik. Biz hekimler olarak bu şiddeti hak etmiyoruz. Yetkililerden bir an önce önleyici, caydırıcı şiddet yasasının çıkartılmasını talep ediyoruz. Meslektaşlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi yönündeki ilgili taleplerimiz devam ediyor. Aşı reddi artık gelecekte salgın hastalıkları tetikleyecek boyutta. Bu konuda yasal bir düzenleme yapılmasını talep ediyoruz. Şehir hastaneleri sağlık ortamını iyileştirmeyeceğini düşünüyoruz. Bu kadar yüksek yataklı kamu özel ortaklı modeliyle yapılan hastaneye kamunun paralarının gereksiz harcandığını düşünüyoruz.  Astronomik tazminat davalarından bıktık. TUS uzmanlık sınavlarında cerrahi branşlar asistan bulamıyor. Yakın bir gelecekte kendimizi ameliyat ettirecek cerrah bulamayacağız. Bu konuda yetkililerin acilen önlem almasını bekliyoruz. Sağlıkta dönüşüm programının yarattığı sorunlar sağlık ortamını iyileştirmekten uzaklaşmış durumda. Sağlık hizmetlerinde nitelik artmadı. Acillere çok fazla başvuru var. Artan iş yükünden dolayı hekimler stresli. Sağlıkta yapısal sorunların çözülmesi önceliğimiz. Biz hekimler olarak halkın nitelikli bir sağlık hizmeti almasından yanayız. Sağlık sistemindeki sıkıntının sorumlusu biz hekimler değiliz. Halkımızın bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz. Biz hekimler mutsuzuz ama umutsuz değiliz. Bu topraklarda 100 yıldır ülkemize, geleceğimize ve mesleğimize sahip çıkacağız” dedi. 

ARAYICI: “DÖNER SERMAYE SİSTEMİ DEĞİŞMELİ”

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, Türkiye'de sağlıkta dönüşümün mimarları olan sağlık çalışanlarının sorunlarına yönelik adımların atılmasını beklediklerini belirterek, "Sağlık çalışanlarının iş yükünün arttığı, ancak gelirlerinin aynı oranda artmadığı bir ortamda gerçek bir bayram kutlamasından bahsetmek doğru olmaz. Öncelikle döner sermaye sisteminde yaşanan adaletsizlik sağlık çalışanlarının iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Aynı görevde çalışan sağlık çalışanlarının farklı oranda döner sermaye ücreti alması önemli bir haksızlıktır. Bu durumu başka hiçbir meslek grubunda göremeyiz. Bunun için öncelikli olarak mevcut döner sermaye sisteminde köklü değişikliklere gidilmelidir" dedi.

3600 EK GÖSTERGE TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VERİLMELİ 

Arayıcı, şöyle devam etti: "Çalışanlarımızın beklediği bir diğer konu da 3600 ek göstergenin bir an önce çıkarılmasıdır. 3600 ek göstergenin tüm sağlık çalışanlarına verilmesi, diğer çalışanlarımız ile ilgili de aynı oranda ek gösterge puanı verilmesi ve konunun bir takvime bağlanarak çözülmesi gerekmektedir.  Sağlık çalışanlarımız 7 gün 24 saat esasına göre fedakarca görev yapmaktadırlar ve bu hizmetlerinin karşılığını maalesef alamamaktadırlar. Sağlık hizmetlerine erişim kolaylaşırken, hasta memnuniyeti artarken maalesef sağlık çalışanlarımız için bu durum aksi yönde gelişmektedir. İstihdam yetersizliği nedeniyle ağır iş yükü altında ezilen, nöbetlerden kendilerine, ailelerine zaman ayıramayan sağlık çalışanlarının bu mağduriyeti, Dünya Sağlık Örgütü istihdam rakamlarının uygulanmasıyla çözülecektir. Unutulmamalıdır ki sağlık hizmeti bir ekip işidir. 14 Mart’ın sağlık çalışanları için gerçek bir bayram havasında geçmesi için çalışanlarımızın beklentilerini gerçek anlamda karşılayan açıklamalar yapılması, sorunların çözümü için somut adımlar atılması önemli bir noktadır."

KAZAK: “GÖSTERMELİK KUTLAMALARDAN UZAK OLSUN”

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, “14 Mart Tıp Bayramı göstermelik kutlamalardan uzak olması gerekiyor. Sorunların çözümüne yönelik olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığımızdan ciddi, kayda değer çalışmalar bekliyoruz. Gelinen noktaya baktığımızda sağlık çalışanları çok ciddi sorunlar ile boğuşmaktadır. Yıpranma payı dağ fare doğurmuştur. Döner sermayenin düşük olması, sağlıkta şiddet, mobbing olayları çok ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bakanlık yetkilileri bu noktada üzerine düşen görevleri layıkı ile yapmaları gerekiyor. Sağlık çalışanlarının yanında olduklarını dile getirmelidirler.

ORTAK AKLIN HAYATA GEÇMESİ GEREKİYOR

Şehrimize özeline baktığımızda döner sermaye dağıtımında çok ciddi sıkıntılar var. Türkiye genelinde de bu geçerli. Birçok hastane sıfıra yakın döner sermaye alıyor. Bu da sağlık çalışanları kaygılandırıyor. Bunların düzeltilmesi gerekiyor. Düzeltilmesi noktasında da sürekli vurguladığımız bir şey var. Ortak aklın hayata geçmesi gerekiyor. Bakanlık yetkililer ben yaptım oldu bittiyi bırakacaklar, meselenin taraftarları ile bir araya gelip ortak akılla çözebileceklerdir. Bu şekilde yapılmadığında 14 Martlar bizim için hüsran olacaktır. Göstermelik bir söylemden başka bir şey ifade etmeyecektir” dedi. ÇETİN KARABIYIK