Göznuru’nun başarısı sınırları aştı
Tarih:18.2.2019

 

TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

 

Geçtiğimiz aylarda Alcon Innovative Technology Summit’in İstanbul’da gerçekleştirdiği organizasyonda ‘Karşılaştırmalarla Multifokaller ve Trifokaller’ konulu sunum yapan Op. Dr. Cem Öztürkmen, bu kez de Fas Oftalmoloji kongresinde , Biotech firması tarafından düzenlenen ve sayılı göz doktorlarının katıldığı ‘Katarakt ve Refraktif Cerrahi’ sempozyumunda yüksek numaralı hastalarda fakik göz içi lens yerleştirmesi ile ilgili tecrübelerini paylaştı.

 

LENS VE GÖZLÜK KULLANMALARINA GEREK YOK

 

10 numara üstü miyobu ve 7 numaraya kadar astigmatı olanların artık çok şanslı olduğuna değinen Öztürkmen, günümüzde göz bozukluklarının tedavisinde önemli bir yenilik olarak değerlendirilen ‘göz içi lensler’le bu sorunlara karşı yüz güldüren sonuçlar alındığını ve böylece hastaların lens ve gözlük kullanmalarına gerek kalmadığını söyledi.

 

OPERASYON 

10 DAKİKA SÜRÜYOR

 

Öztürkmen, göz içi lensleriyle ilgili olarak, “10 numara üzeri miyoplarda göz içi lensi uygulaması son yıllarda çok gelişti ve daha güvenli hale geldi. Bu ameliyat her 2 göze 1 gün arayla yapılıyor. Konforlu, ağrısız, dikişsiz ve 10 dakika süren bu operasyonda göz, damlayla uyuşturuluyor. İşlem sonrası hasta evine gidip dinleniyor. Ertesi gün göz açılıyor ve hasta gözlük ya da lens olmadan hemen görmeye başlıyor. Sonrasındaysa diğer gözün operasyonu yapılıyor.

 

GÖRME KAPASİTESİ ARTIYOR

 

Yüksek miyop gözlerde gözlük ve kontakt lensle bile görme yüzde 100 olamıyor. Eye PCL göz içi lensi hastanın numarasının düzelmesi ve gözlükten kurtulmasının dışında, görme keskinliğinde de 2-30 puana kadar bir artış meydana getiriyor. Bu, kontakt lensle yüzde 50 görme kapasitesi olan bir hastanın, ameliyattan sonra görme kapasitesinin kontakt lens olmadan yüzde 80’e çıkması anlamına geliyor. Bir başka farklılığın da bundan önceki lenslerle 4 numaraya kadar düzeltilebilen astigmatların bu lenslerle 7 numaraya kadar düzeltilebilmesi olduğu belirtiliyor. Bu lenslerle, 40 yaş üstü yüksek miyoplarda yüksek miyopiyle aynı anda yakın problemi de çözülebiliyor.

 

HASTANIN 

GÖZ MERCEĞİ ALINMIYOR

 

Göz içi lensi deyince katarakt ameliyatında gözün içine konulan lensten farklı olarak hastanın kendi göz merceği alınmıyor. (Bu yüksek miyoplarda yüzde 8 dekolman riski oluşturuyor.) Eye PCL lens, hastanın kendi göz merceği alınmadan, gözün içine (kendi göz merceğinin önüne) takılıyor. (Kontakt lensin gözün içine takılması gibi.) Uygulama bundan 10 yıl önce daha yüksek riskler içerirken, lens teknolojisinin ilerlemesine bağlı olarak bu risklerin büyük bölümünün ortadan kalktığı belirtiliyor. Bir problem oluştuğunda (çok düşük bir olasılık da olsa) söz konusu lens gözün içinden tekrar çıkartılabiliyor” dedi. Bülten