Tanzim satış noktaları bir an önce kurulmalı
Tarih:12.2.2019

KIYMETİMİZ DAHA İYİ ANLAŞILIR

Sucu, tanzim satış noktalarının kurulması ile birlikte komisyoncuların yaptığı işin zorluğunun daha iyi anlaşılacağını ifade ederek, “Havaların ısınmasından ve ürünün bollaşmasından dolayı halde fiyatlar en az yüzde 50 düştü. Tanzim satış noktaları tüm Türkiye’de yayılmasını istiyoruz. Bu iş o kadar kolay değil. Biz tanzim satış yerlerinin kurulmasından yanayız. Çünkü hükümet o zaman bizi daha iyi anlayacaktır. Bu işin tedariği ve peşin paraya ürünü alıp veresiye satmak çok zor. Batağı var bu işin. Bu işin mağduru biziz. Devlet bunu yapsın ve ne kadar zor olduğunu görsün ki en azından bizim kıymetimiz o zaman daha iyi anlaşılır" diye konuştu.

DEVLET ÖNCE KDV'Yİ İNDİRSİN

Sebze ve meyvedeki KDV oranlarının düşürülmesi çağrısını yapan Sebze ve Meyve Hali Komisyoncular Derneği Başkanı Sucu, şöyle devam etti: "Gaziantep’te tanzim satış yerlerinin bir an önce kurulmasını canı gönülden istiyorum. Kurulsun ki vatandaşlarımız belediyelerin hangi kalite mal sattığını görsün. Hiç kimse girdi fiyatlarını hesaplamıyor. Nakliyede yüzde 18 KDV ve aynı zamanda üründe fire var. Mazot çok pahalı. Ürün satılırken marketlerde yüzde 8 KDV’si var. Devlet önce bunları indirsin.

ZARARINA SATIŞ YAPIYORLAR

Şu anda tanzim satış noktalarında satılan ürünleri aldıkları fiyatlardan daha ucuza satıyorlar. Zararı kendileri karşılıyorlar. Tanzim satış noktalarında satılan fiyatları biz şu anda üreticiden bile o fiyata alamıyoruz. Bizim aldığımız paradan daha düşük fiyata satacak gücümüz yok. Biz zaten bitmişiz. 5 liraya bir ürünü alıp 4 liraya nasıl satalım?” diye konuştu.

ÇETİN KARABIYIK