Şahin: bu sorunu düzelteceğiz
Tarih:11.2.2019

 

HAK EDEN 

HAK ETTİĞİ ÜCRETİ ALSIN

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi şubat ayı meclis toplantısının birinci bileşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında gerçekleşti. Birleşimde görüşülen 25 gündem maddesi ilgili komisyonlara gönderildi. Gündem dışı söz alan CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Sucu, “Belediye işçilerine yüzde 40 zam verdiniz. Verilen ücretten işçiler memnun. Çünkü hak eden hak ettiği ücreti alsın. Ancak 4 bin işçinin sadece bin 200’ünün yüzde 40 zam aldığını ve maaşlarının net 3 bin 220 lira olduğunu öğrendik. Geriye kalan 2 bin 800 işçi ise yüzde 4+4 zam ile ücretleri 2 bin 200 ile 2 bin 500 lira arasında değişiyor. Enflasyonun yüksek olduğu bir ülkede bir tarafa yüzde 40 diğer tarafa yüzde 8 zam verirseniz, bu sefer düşük zam alanlara haksızlık olur. Bu şekilde eşit işe farklı ücret ortaya çıkıyor. Biz de eşit işe farklı ücret değil, eşit işe eşit ücret verilmesini istiyoruz” dedi.

 

BUNU DÜZELTEN İRADE 

ONU DA DÜZELTİR

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, CHP’li Sucu’nun Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) ile imzalanan toplu iş sözleşmesi doğrultusunda maaşlara yapılan yüzde 40 zammın belediye çalışanlarının tamamını kapsamadığına ilişkin iddialara yanıt verdi. Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu aktaran Şahin, “Hukuk devleti normları içerisinde çalışmak durumundayız. Biz önce, kendi içimizde iç barışı, adaleti sağlamak ve satın alma gücü artırmak amacıyla asgari ücret artı 1000 TL olmak suretiyle en alt limit belirledik, kendi içinde bir sistem kurduk. Kanun Hükmünde Kararnameyle kadroya geçişle ilgili yeni bir dönemle karşı karşıyayız. Ben aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak bu konunun savunuculuğunu yapıyorum. Bunu düzelten irade onu da düzeltir. Adımız adalet ve kalkınma. Bu adalet ve kalkınmayı 17 yıldır sağlıyor ve sağlamaya devam edeceğiz” dedi. Şahin, Çok fikirlilikten korkmamak gerektiğini bildirerek, memleketi için taş üstünde taş, söz üstüne söz koyanlarla demokrasi yolculuğuna devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

AK PARTİ’YE GEÇTİ

 

Demokrat Parti Nizip Belediye Meclis üyesi ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Süleyman Çiçek partisinden istifa ederek AK Parti’ye geçti. Çiçek, aktif siyasete devam edeceğini ve DP’nin seçimlere girmemesinden dolayı AK Parti’ye geçtiğini ifade etti.

 

ÖMER ÇELİK İLK KEZ İYİ PARTİ SIRASINDA OTURDU

Öte yandan geçtiğimiz ay AK Parti’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçen Ömer Çelik büyükşehir meclisinde ilk kez İYİ Parti sıralarında oturdu. ÇETİN KARABIYIK