Öncelik kız çocuklarının!
Tarih:8.11.2018

Kahvaltıya KADEM Gaziantep Temsilcisi Sabiha Doğan’ın yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül ve eşi Gülden Gül, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

 

KADINLARA DOKUNMAK İSTEDİK

 

Kahvaltıda açıklamalarda bulunana KADEM Gaziantep Temsilcisi Sabiha Doğan, KADEM Gaziantep temsilciliği olarak kadınlara dokunmak istediklerini vurgularken KADEM olarak sokaklarda ve meydanlarda olduklarının altını çizdi. Doğan, “Sivil toplum kuruluşları modern dünyada önemli bir yere sahip. Fakat bir kadın sivil toplum kuruluşu, sivil toplum kuruluşlarının içerisinde daha önemli.  Bizde KADEM Gaziantep olarak 4. yılımızı tamamladık. Geriye dönüp baktığımızda çeşitli projelere imza attık. Kadınlara dokunmak istedik. KADEM Gaziantep olarak sokaklardaydık, meydanlardaydık, pazarlardaydık” ifadesini kullandı.

 

LAVANTA KOKULU RUMKALE

 

Önümüzdeki dönemlerdeki projelerinden bahseden Doğan, heyecanını da dile getirdi. Doğan, “Hayata geçireceğimiz projelerden biri “doğal atık depoya katık” şeklinde. Tarım İl Müdürümüzle ortaklaşa gerçekleştireceğiz. Doğal atıkların organik gübreye dönüştürülmesi için yapılmış bir proje.  İkinci bir projemiz ise “Lavanta Kokulu Rumkale”  Rumkale Gaziantep’in turizmini canlandıran önemli merkezlerden birisi.  KADEM Gaziantep olarak yine Tarım İl Müdürlüğü’müzle birlikte Rumkale’ye giden o kıraç tepecikleri lavanta bahçelerine dönüştüreceğiz. Rumkale’ye giderken KADEM’in lavanta bahçelerinden geçerek gideceksiniz.

 

AFRİN’DEKİ KADINLARI 

ZİYARET EDECEĞİZ

 

Yapacağımız ve yaptıklarımız o kadar çok ki söylerken bile heyecanlanıyorum. Önümüzdeki günlerde KADEM Gaziantep kadınları olarak Afrin’deki kadınları ziyaret edeceğiz. Ciddi anlamda gıda ve kullanılmamış giyim yardımıyla TRT sanatçılarıyla birlikte gideceğiz. Gitmediğimiz yer bizim değildir diyoruz ve her yere ulaşmak istiyoruz. İnşallah bu şekilde hızımızı artırarak yürüdüğümüz yolda ilerlemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

YAKINIMIZDA 

ATEŞTEN BİR ÜLKE VAR

 

Gaziantep’in büyüyen bir şehir olduğunu ifade eden Gaziantep Valisi Davut Gül ise, “KADEM Gaziantep 9 ay içerisinde çok güzel hizmetler yapmış. İnşallah daha iyilerini de yapacaklar. Coğrafya kaderdir. Eğer Gaziantep’teysek ve bazılarımız erkek bazılarımız kadınsa bunun hakkını vermek lazım. Gaziantep’in coğrafi konumundan dolayı hizmetleri diğer illere göre daha fazla yapma ihtiyacı hissettiriyor. Yakınımızda ateşten bir ülke var. İçimizde çok sayıda misafirimiz var. Büyüyen gelişen bir şehrimiz var. KADEM olarak da diğer illerdeki derneklere göre daha çok çalışmamız lazım. Herkes bunun farkında” dedi.

 

BİLİNÇ OLUŞTURMAMIZ LAZIM

 

Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan “Sırf Atık ve Okuma Yazma Seferberliği” projelerinin öneminden bahseden Vali Gül sivil toplum kuruluşlarıyla beraber bilincin oluşturulması gerektiğini söyledi. Gül, “Cumhurbaşkanımızın eşinin himayelerinde başlayan 2 tane proje var.  Birisi sıfır atık,  ikinci ise okuma yazma bilmeyenlerin ortadan kaldırılması ile ilgili proje. Okuma yazma ilgili her yerde olduğu gibi burada da bir çalışma var. Okuma yazma bilmeyenlerin tamamını okuma yazmaya başlatmamız lazım. Sıfır atık ile ilgili herkesin duyarlı olması gerekir. Yediğimizin yüzde 80’ini atıyorsak burada ciddi bir sorun var. Sivil toplum kuruluşlarıyla beraber bir bilinç oluşturmamız lazım.”

 

BURADA DA BAŞLATACAĞIZ

 

Son olarak Vali Gül, kız öğrencilere burs vereceklerinin de müjdesini verdi. Gül, “Geldiğimiz yerde kız çocukları başta olmak üzere üniversitede okuyan öğrencilere ve meslek lisesine giden öğrencilere burs projelerimiz de vardı. İnşallah burada da başlayacağız.  Başlatırken en önemli destekçilerimiz biri de KADEM ve KADEM’E destek verenlerin de olması lazım”  ifadesini kullandı.

 

HÜKÜMETİMİZ BİRÇOK DÜZENLEME YAPTI

 

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ise “Küreselleşen bu dünyada çok üzücü vakalarla karşılaşmaktayız. Hükümetimizle birlikte kadınların huzuru ve güveni için yapılan çalışmaları değerlendirdiğimizde medeni kanununda, iş kanununda, belediye kanununda, gelir vergisinde çok önemli hukuki düzenlemelerin kadınlarımızın adına yapıldığını biliyoruz. 6284 ailenin korunması kadına şiddet kanunu,  İstanbul sözleşmesi bizim için çok önemli sözleşmedir. Ekonomik anlamda bunu kaldıracak güçleri olmadığını söyleyen, kanunu kabul edemeyen birçok Avrupa ülkesi var.  Ama Türkiye bunu çok hızlı bir şekilde kabul edip kadınların hizmetine sunmuştur. Mecliste kadın erkek fırsat eşitliği komisyonu, kadına karşı şiddet araştırma komisyonu kuruldu” dedi. Konuşma sonra mülteci kadınların mefruşat kurslarında yaptığı ürünlerin sergisi yapıldı. Serginin açılış kurdelesini Vali Gül ve protokol kesti. 

ÇETİN KARABIYIK