Nakıboğlu ailesine ceza yağdı
Tarih:8.11.2018

 

ACİLEN AMELİYAT OLMAM GEREKİYOR

 

9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Cahit ve oğlu Taner Nakıboğlu, Cihan Dağcı ve Murat Zar ile tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Cumhuriyet savcısı, önceki celsedeki görüşünü tekrar ettiğini belirterek, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamını istedi. Mahkeme Başkanı Adnan Yılmaz, geçen celse karara varmak için dosyayı incelemeye aldıklarını hatırlatarak, sanıklara son sözlerini sordu. Tutuklu sanık Cahit Nakıboğlu, uzun süredir tutuklu olduğunu ve ciddi sağlık sorunları yaşadığını belirterek, “2012 yılında Mehmet Kocatürk’ü (firari bölge imamı) odamdan kovdum ve şirketlerime girişini yasakladım. Acilen ameliyat olmam gerekiyor. İddianamede FETÖ terör örgütüne para gönderdiği ve para geldiği belirtilmektedir. Buna ilişkin herhangi bir belge yoktur. Benim bu örgüt ile herhangi ilişkim yoktur. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.

 

SADECE BEN TUTUKLUYUM

 

Tutuklu sanık Taner Nakıboğlu da suçlamaları kabul etmeyerek, “Zirve Üniversitesinin (kapatılan) 30 kişilik mütevelli heyetinden sadece ben tutukluyum. Suçlamalar doğru değildir.” ifadesini kullandı.

 

BERAATLERİNİ TALEP ETTİLER

 

Sanık Cihan Dağcı da uzun süredir tutuklu bulunduğunu kaydederek, tahliyesine karar verilmesini istedi. Sanık Murat Zar ise tutuklanmadan önce Naksan Holdingin İstanbul’daki şubesinde çalıştığını, örgütle bir bağlantısı olmadığını öne sürdü. Sanık Cahit Nakıboğlu’nun eşi tutuksuz sanık Ferhan ile oğlu Emre Nakıboğlu da suçsuz olduklarını savunarak, beraat talebinde bulundu. Diğer tutuksuz sanıklar da suçsuz olduklarını iddia ederek, beraatlerini talep etti.

 

İL SINIRLARINI TERK ETMEME ŞARTIYLA TAHLİYE ETTİ

 

Mahkeme Başkanı Yılmaz, müzakere için verilen aranın ardından kararı açıkladı. Sanık Cahit Nakıboğlu, Zar ve Dağcı’ya “terör örgütüne üye olmak” suçundan 8 yıl 9’ar ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, Zar ile Dağcı’nın tutukluluğunun devamına, Cahit Nakıboğlu’nun ise tutuklulukta geçirdiği süreyi ve sağlık sorunlarının ciddiyetini dikkate alarak, “il sınırlarını terk etmeme” şartıyla tahliyesine hükmetti.

 

15 YIL CEZA VERDİ

 

Mahkemeye heyeti, sanık Taner Nakıboğlu’na ise “terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 15 yıl hapis cezası vererek, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

 

EMRE NAKIBOĞLU TUTUKLANDI

 

Sanık Ferhan Nakıboğlu’na “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası veren heyet, sanık Emre Nakıboğlu’na ise “terör örgütüne üye olmak” suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası vererek, tutuklanmasına hükmetti. Sanıklar Emre Özkaya ile Mesut Çeven’e “terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3’er ay, Arif Çiftçi’ye ise, “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

 

EMRE NAKIBOĞLU’NUN TUTUKLANMASI ŞOK ETKİSİ YARATTI

 

Tutuksuz yargılanan Emre Nakıboğlu’nun tutuklanması kararı ailede adeta şok etkisi yarattı. Salonda aile yakınlarının yüksek sesle ağlamaları duyuldu. Kararın açıklanmasının ardından anında büyük şok yaşayan Emre Nakıboğlu, salonda hazır bulunan polisler tarafından gözaltına alındı. Emre Nakıboğlu, ailesiyle gözyaşları içerisinde vedalaştı ve cezaevine gönderildi.

 

42 ŞİRKETE MÜSADERE VERİLDİ

 

Mahkeme heyeti, ceza alan sanıkların holdinge bağlı 42 şirketteki paylarının da müsaderesine hükmetti.

 

MÜSADERE NEDİR?

 

Müsadere, işlenen bir suç ile ilgili belirli bazı eşya veya kazançların mülkiyetinin devlete aktarılması olarak tanımlanabilir.

 

CAHİT NAKIBOĞLU TAHLİYE EDİLDİ

 

FETÖ’nün kasası olduğu iddia edilen Naksan Holding davasında bugün görülen davada sağlık gerekçeleri nedeniyle tahliye edilen Cahit Nakıboğlu, cezaevinden çıktı.  Gaziantep Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Cahit Nakıboğlu, bugün Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılırken, sağlık gerekçeleri nedeniyle tahliye edilmesine karar verildi. Kararın ardından tahliye işlemleri tamamlanan Cahit Nakıboğlu, cezaevinden çıktı. Nakıboğlu, cezaevi önünde karısı Ferhan Nakıboğlu, kızları, damatları ve torunları tarafından karşılandı. Cahit Nakıboğlu, yakınlarına sarılarak hasret giderdi. 29 aydır cezaevinde olan Nakıboğlu, tutuklu bulunduğu cezaevinden sağlık sorunları nedeniyle 2 kere tahliye edilmiş ve yeniden tutuklanmıştı. ÇETİN KARABIYIK