Naksan davasında karar günü
Tarih:7.11.2018

GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

Türkiye'nin en büyük şirketlerini bünyesinde barından ve 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında örgütün finansmanını sağladığı gerekçesiyle el konulan NAKSAN Holding'in sahipleri olan Nakıboğlu ailesinin merkezinde olduğu 25 sanıklı FETÖ davası, hakim değişikliğinin ardından yeniden görülmeye başlanmıştı. Davanın görüldüğü Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Murat Çolak, son HSYK kararnamesiyle Bursa Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine, iddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Cem Saklıca ise Nazilli Cumhuriyet Savcılığına atanmıştı. Kararnameyle mahkeme başkanlığına geçici atanan Elif Çerçi başkanlığındaki heyet, duruşmayı yeniden görmeye başlamıştı. 18 Ekim’de görülen davada mahkeme başkanlığına atanan Adnan Yılmaz dosyaları detaylı bir şekilde incelemek ve karar vermek için davayı bugüne ertelemişti.

SUÇLAMALAR CİDDİ

25 kişinin yargılandığı ve merkezinde NAKSAN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu, Başkan Yardımcısı Osman Nakıboğlu ile yönetim kurulu üyeleri Hilmi, Taner ve Bahattin Nakıboğlu ile bazı şirketlerde ortakları olan Cihan Dağcı'nın da aralarında bulunduğu sanıklar, örgüt yöneticiliği, örgütün sermayesini aklama, teröre finansman gibi önemli suçlardan yargılanıyor.

ABD'DE LÜKS İÇİNDE YAŞARKEN GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

Cahit ve oğlu Taner Nakıboğlu'nun tutuklu bulunduğu davanın firarı sanıklarından Osman Nakıboğlu da bir süre önce ABD'de lüks içinde yaşarken görüntülenmişti. Darbe sürecinden önce ABD'ye giderek bir daha dönmeyen Osman Nakıboğlu'nun, oğlu Bahattin ile birlikte ABD'ye kaçırdığı paralarla ünlü Silikon Vadisi'nde şirket kurarak ticaret yaptığı ortaya çıkmıştı.

7. KEZ HAKİM KARŞISINDA

7 Kasım 2017 tarihinde başlayan, davanın ardından bugün yedinci kez hakim karşısına çıkacak. Sanıklar, “Silahlı terör örgütü yönetme, terörizmin finansmanı hakkında kanuna muhalefet, suç gelirlerinin önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama ve vergi usul kanununa muhalefet” suçlarından yargılanacak.

ÇETİN KARABIYIK