MERAKLI ÖĞRENCİLER DEV ADAMLARA TER DÖKTÜRDÜLER
Tarih:7.11.2018

Gaziantep Üniversitesi Besyo toplantı salonunda gerçekleşen buluşmaya Gaziantep Üniversitesi rektörü Prof Ali Gür ve BESYO Müdürü Doç Dr. Mürsel Biçer ev sahipliği yaparken, Gaziantep Basketbol takımı kulüp başkanı Deniz Köken, Genel Menajer Boray Dai, Baş Antrenör Nenad Markovic, takım kaptanı Can Uğur Öğüt, oyunculardan Tonye Jekiri ve Sarunas Vasılıauskas katıldılar.

BİÇER: “ GÖNÜLDEN DESTEKLEMENİZİ İSTİYORUZ

Gaziantep Basketbol takımına destek vermek istediklerini söyleyen Gaziantep Üniversitesi BESYO Müdürü Doç Dr. Mürsel Biçer, “Bu anlamda takım baş antrenörü Nenad Markovic’in deneyimleri bizim için önemli. Kendisi aynı zamanda bir siyasetçidir ve Saray Bosna Belediye Başkan yardımcılığı yapmıştır. Türkiye taraftar kültürünün irdelenmesi gerekiyor. Biz ne sevilmesini ne de sevinmesini bilen bir millet değiliz. Bakıldığı zaman müsabakalarda genelde kavgalar oluyor. Bugün NBA maçlarını izlediğimizde şov un üst plana çıktığına şahit oluyoruz. Bizim burada yapmamız gereken seyirci profilini değiştirmek. Tribünde Gaziantep Basketbolunu gönülden desteklemenizi istiyoruz. Salon sporlarında tribün baskısı çok önemlidir” dedi.

KÖKEN: “ HERKESE DOĞRU ULAŞMAMIZ LAZIM

Dünya’da sporun çeşitli dalların olduğunu söyleyen Gaziantep Basketbol kulüp başkanı Deniz Köken, “Ülkemizde spor denince futbol akla geliyor ama gelinen noktaya baktığımız zaman da durum ortada. Çocuğunuz ve eşinile gidemediğiminiz spor spor değildir. Sadece erkeklere banal bir yapı olmaz. Bu böyle olmaması lazım, bir aile çocuğunu antrenmana gönderiyor ailesi de başında bekliyorsa bu basketboldur. Bizim spor okulumuzda ki velilerimiz böyledir. Gaziantep sokaklarında  basketbolu yaymak adına mücadele ediyoruz. Sporu evde normal konuşulur hale getirmemiz gerekiyor. Mahallelerde yaptığımız incelemelerde insanlar sokaklarda basketbol oynuyorlar. Bu çok önemli bir şeydir. Bizim mutlaka herkese doğru ulaşmamız lazım” dedi.

GÜR: NADİR ÜNİVERSİTELERİN BAŞINDAYIZ

Toplum yararına gelecekte vizyon oluşturabilecek bir proje için beraber olduklarını aktaran  Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür, “sporcularımızla öğrencilerimizin buluşması çok önemli. Bazı şeyleri öğrenerek değil yaşayarak tecrübe ediniyorsunuz. Tecrübe uzun yılların birikimidir ve bu birikim de size aktaracak kişinin özverisiyle güven oluşturuyor. Gazianteğ Üniversitesi olarak sadece bilime değil topluma dokunan nadir üniversitelerin başında geliyoruz” diye konuştu.

Panelde öğrencilerin sorularını yanıtlayan Başantrenör Nenad Markovic ve basketbolcular zorlu anlar yaşadılar. 

Soru bombardımanına tutulan kırmızı-siyahlı oyuncular ve Nenad Markovic’in cevapları karşısında oldukça eğlenceli anlarda yaşanması solonda güzel anların ortaya çıkmasına sebep oldu. 

Basketbolcuların beslenme konusunda nasıl bir yol izlediği ile alakalı bir soruyu cevaplayan başantrenör Nenad Markovic; “ Oyuncular zaten en üst seviyede basketbol oynuyor. 24 saat boyunca onları kontrol altında tutmamız mümkün değil. Bu seviyede olan oyuncular kendilerine her konuda iyi bakmak zorunda olduğunu bilirler. Ancak uzun dönem özellikle sezon başı kamplarında herşey kulübün kontrolü altında olduğu için burada daha düzenli olabiliyor. 

Türkiye’nin çok iyi ve yaşanılabilir bir yer olduğunu belirten Markovic; “ Oyuncu olarak bir çok yerde oynadım antrenörlüktede aynı keza. Buradaki ortamı çok beğeniyorum. Türk insanı zaten misafirperver. Herkes bizim mutlu olmamız için çaba saefediyor. 

BASKETBOLUN BİR PARÇASI OLMANIZ YETERLİ

Antrenör olmak için illaki basketbolu profesyonel olarak oynamadan geçmediğini dile getiren Markovic;” İyi bir antrenör olmak için Basketbolun içinde kalmanız gerekiyor. İllaki oyuncu olmanız gefekmiyor. Şu an oyuncu olmadan antrenörlük yapanlar var. Oktay Mahmuti tercümanlıkla başladı sonra antrenör oldu. O yüzden basketbolun bir parçası olmanız yeterli olabiliyor. 

HALA ÇALIŞIYORUM

Ben 38  yaşına kadar basketbol oynadım kariyerimin son yılında üniversiteye gittim. Oyunculuk kariyerimde çok iyi antrenörlerle çalıştım. Hepsinden en iyisini almaya çalıştım ama bu demek değilki ben iyi antrenörüm. Oyuncularımdan bile birşeyler almaya çalışıyotum hala çok çalışıyorum. 

BORAY DAİ: 5,5 MİLYON  KİŞİ BU İŞİN İÇİNDE

Basketbolun ve sporun artık dünyada ekonominin çok önemli bir parçası olduğunu belirten Gaziantep Basketbol Genel Menajeri Boray Dai; Gaziantep Üniversitesi ile çok güzel bir iş birliği oldu. Spor artık çok ciddi bir ekonomi haline geldi. ABD’ de 5,5 milyon kişi bu işin içinde. Başkanımızın çok güzel bir sözü var bu konuyla alakalı “Artık dünyada ülkeler değil şehirler yarışıyor” diye.  Basketbol bu yüzden hem ülkemiz hem şehrimiz için önemli bir değer. Corry Higgins’i örnek verdi. Gaziantep Basketbol çok önemli bir noktada. 

SARUNAS:  BASKETBOLUN  İÇİNDE KALMAK İSTİYORU

Sarunas: “Bir öğrencinin profesyonel basketbol kariyerinizi noktaladıktan sonra ne yaparsınız? sorusu üzerine kırmızı-siyahlı takımın tecrübeli oyuncusu Sarunas; “ Sezon bittiğinde yeni sezonu özlüyoruz. 6 yaşından  beri basketbol oynuyorum bırakma zamanı geldiğinde kolay bir karar olmayacaktır ama mutlaka basketbolun içinde kalmak istiyorum.

GİRESUN’DA ZORLANMIŞTIM

Bir önceki takımınla oynadığın xaman zorluk çekiyorsun. Giresun ile oynadığımız maçta zorlanmıştım küçük ve basık bir salonu vardı. Tabiki hayatımızda mutlaka ötnek aldığımız şeyler var. Tabiki hayal kurmak önemli ama hayali gerekleştirmek için çalışmak gerekiyor. Basketbolumu daha da geliştirmek ve oynadığım takıma katkı sağlamak için çalışıyorum ama bu konuda en önemlisinin detaylar olduğunu düşünüyorum. Ve… Dün yaptığınızı bugün yapmayın” diyorum. 

JEKİRİ: BANA AİLEEN BİRİ GİBİ DAVRANIYORLAR

Gaziantep’te basketbol hayatını sürdürdüğü için çok mutlu olduğunu belirten kırmızı-siyahlı takımın Nijeryalı oyuncusu Tonye Jekiri; “ Gaziantep daha önce basketbol oynadığım şehirlerfen en iyisi diyebilirim. Salonumuz ve burda bize sağlanan imkanlar çok iyi. Gaziantep’te kiminle karşılaşsam bana aileden biri gibi davranıyor.  16 yaşında basketbola başladım. O dönemde antrenörim bana hem gezersin hem para kazanırsın demişti. Ve dedikleride oldu. Tabiki burada herşey çok çalışmaktan geçiyor.  Yeni insanlarla çalışıyorum.” 

UĞUR: AYAK UYDURMAK ZORUNDAYIZ

Bir öğrencinin hoca ile alakalı sorun yaşanabiliyormu sorusunu cevaplayan kaptan Can Uğur Öğüt ise; “ Markoviç ne derse o. Bizde ona ayak uydurmak zorundayız. Çok zorluk çekmiyoruz. Her hocanın farklı bir sistemi var. O yüzden zamanla bizde alışıyoruz. Birbirinizle fazla zaman geçirdiğiniz zaman ki zaten bu antrenmanlarda felan fazlasıyla oluyor. Bu da uyum sorununu ortadan kaldırıyor” dedi.  ALİ BUDAK