Bahane değil iş üretiyoruz
Tarih:17.9.2018
BU PROJE BİR EKİP ÇALIŞMASIYDI
Başkan Şahin, şehrin yaşam kalitesini ilgilendiren Düzbağ, Kuzey Şehir, GAZİRAY, metro yapımı gibi büyük projelerin durumuna ilişkin de bilgi verdi. Kentte devam eden projeler hakkında bilgi veren Şahin, “Geçtiğimiz hafta sonu Çevre ve Şehircilik bakanımız ve TOKİ başkanımızla beraberdik. Projelerdeki durum nedir diye bakanımızla bir değerlendirme yaptık. Kuzeyşehir projesi Türkiye’nin örnek projesi. TOKİ’nin bildiğiniz konutlarının dışında hakikaten şehre ve komşuluğa uygun, yüksekliğiyle, balkon genişliğiyle Gaziantep’e uygun büyük bir projenin önemli aşamasındayız. Bizim açımızdan niye çok önemli; Organize 5’e her gün 150 bin kişiyi taşıyoruz. Bu ne can dayanır, ne yakıt dayanır ne hava kirliliği dayanır. O yüzden hem patronların üzerindeki mali yükü hafifletmek, hem işçilerimizin daha sağlıklı, daha verimli çalışması hem de konut fiyatlarını şehirde düşürmek için bu proje çok önemli. Bu proje bir ekip çalışmasıydı. Bakanlarımız bu projeyi cumhurbaşkanımıza uçakta imzalattı. Bir çevre yolu yapacağız özellik OFM’nin oradan girdiğimizde Kuzey Antep’e gidip Kuzey Antep’ten de Aktoprak’a geçmeyi başarırsak şehircilik planlanması açısından da olmayan bir yolu açacağız. Büyük bir şehir planlamasını başarmış olacağız.”
ŞEHRİ DEMİR AĞLARLA ÖRÜYORUZ
Ulaşımda kat edilen mesafenin kolay olamadığını ifade eden Şahin, “Metro bu şehre lazım. Paramız dahi olsa teknik altyapımız uygun olmazsa onay alamıyorduk. Taşıdığımız kişi, yoğunluk üzerinden yolcu kapasitesi uygun değilse bakanlık onay vermiyor. Konya’dan sonra metro onayı alan Anadolu’da tek şehiriz. 15 dakikada şehrin bir ucundan diğer ucuna geçiyoruz. Gaziray ile birleştirdiğimiz zaman şehri demir ağlarla örüyoruz.  Son ekonomik durumda yaşananlara baktığımız zaman projelerimizde yavaşlama olmadı. Bu şehir çok önemli. Bakanlarımız, ‘Gerekirse diğer yeni başlayan yatırımları kesip Gaziantep’in işini bitireceğiz’ diyorlar. Vagon almayla ilgili bütün çalışmaları hızlandırdık. Gaziray sayesinde bize yakışmayan Karşıyaka Köprüsü’nü yıkma fırsatımız oldu. 45 günde bu tünelleri açtık. Şehrin ne kadar kırık dökük yeri varsa Gaziray sayesinde düzeldi. Şehrin imajı açısından çok önemli. Ekimiz de ustalaştı. 4 yılda 26 adet park yaptık. Panorama müzesini 25 Aralık’a yetiştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
GAZİANTEP’TE RESTORE EDİLMEYEN HİÇBİR HAN VE HAMAM KALMAYACAK
Rumkale’nin tanıtımlarla görkemli kaleler arasına girdiğini ifade eden Başkan Şahin, “Karkamış antik kentimiz tamamlandı. Rumkale’yi kimse konuşmuyordu. Kaleler içerinde sayılmıyordu. Geçen hafta Türkiye’nin en görkemli kaleleri içerisinde yer aldı. Burada sahil düzenlemesi yapıyoruz. Kalemizin restorasyonu tamamlandı. Bütün hanlarımızı restore ediyoruz. Gaziantep’te restore edilmeyen hiç bir han ve hamam kalmayacak. Fıstık Park’ın içine Fıstık Müzesi yaptık. Restore etmek önemli ama bunu yaşatmak çok önemli. Arşivimiz yoktu bizim. Arşivleyecek alt yapımız yoktu. Yazılımımızı aldık arşivimizi oluşturduk.”
FESTİVALDE 40 ÜLKEDEN MİSAFİRLERİMİZİ AĞIRLAYACAĞIZ
20-22 Eylül'de gerçekleştirilecek Uluslararası Gastronomi Festivali’nin dolu dolu geçeceğine dikkati çeken Şahin, Gaziantep'te dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, yerli ve yabancı basın, gastronomi profesyonelleri, akademisyenleri ile 40 ülkeden misafiri ağırlayacaklarını belirtti. Şahin, vatandaşları sunumlar, şovlar, kortej yürüyüşü, fıstık ve biber hasatı, panel ile konferanslar, ünlü şeflerin gösterileri, çocuk etkinlikleri, yarışmalar, konserler ve sergilerin düzenleneceği GastroAntep'e katılmaya davet etti.
BU ZENGİNLİĞİMİZİ İSTİHDAMA ÇEVİRMEMİZ GEREKİYOR
Şahin, gastronomiye damak lezzeti, yeme, içme diye bakılmasının doğru olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Bu işe 'damak lezzeti' diye bakarsak hakikaten bu şehre yazık etmiş oluruz. Bizim bu zenginliğimizi ekonomiye, istihdama çevirmemiz gerekiyor. Hedefimiz Gaziantep mutfağının yurt dışında bilinirliğini artırmak. Yurt dışında Gaziantep mutfağı üzerine restoranlar açılması, Gaziantep yemek ve ürünlerinin yurt dışındaki restoranlarda daha çok kullanılmasını ve Gaziantep yerel ürünlerinin yurt dışında bulunan büyük market zincirlerinde yer almasını sağlamak. O kadar zor bir dönemden geçtik ki, bir taraftan bulgur festivalinin açılışını yapıyorduk, diğer taraftan havalimanına füze düştü. İki tercihiniz var 'Ya zaten dibimizde de savaş var, derdimiz var. Buna gerek yok' dersek içimize kapanacağız. Esas düşmanlarımızın ekmeğine yağ sürmek budur. Ama tam tersi, daha çok çalışarak, milli seferberlik ilan ederek daha çok tanıtarak bunu başarmamız gerekiyor."
GAZİANTEP MUTFAĞININ ADINI ULUSAL VE ULUSLARARASI ARENADA DUYURMAK İSTİYORUZ
Bahane üretmek yerine çalıştıklarını belirten Şahin, “Geçtiğimiz yıllarda Gaziantep Ticaret Borsası tarafından Bulgur Festivali düzenlendi. Bir taraftan Bulgur Festivali düzenlenirken, Havalimanı yakınlarına füze düştü. Biz aynı zamanda bunu yönettik. Biz, ‘çevremizde savaş var’ deyip bahane üretmek yerine, daha çok üreterek, daha çok tanıtarak, daha çok çalışarak bunu başarmaya çalıştık. Her krizin fırsatları var, risk eşittir rızık’ demesek onların istediklerini yapmış olacağız. Düşmanlarımızı güldüreceğiz. Buna da müsaade edemeyiz. Bir Meksika, biberiyle dünya mutfağı oluyor. Benim ne kadar çok çeşidim var. Bizim bu nimeti, berekete ve fırsata dönüştürmemiz gerekiyor. Gaziantep mutfağını UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na (UCCN) dahil olmasının ardından hayata geçirilen bu festivalle şehrin kültürel ve gastronomi özelliklerini ulusal ve uluslararası arenada duyurmak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
GASTRONOMİ FESTİVALİNİ, SPONSOR DESTEĞİ İLE YAPIYORUZ
Şahin, “Antalya’ya gelen 10 milyon turist neden Gaziantep’e gelmesin? Güney Kore ile anlaştık, onlar Gaziantep’e gelmeye başladı. Çin ile bir projemiz var, Kültür turizmi onlar için önemli. Gaziantep’te 5 antik kentimiz var, bir de üzerine Gastronomimiz var. Bizim İspanya’ya göre 4 kat daha büyümemiz gerekiyor. Bizim turizm gelirlerini artırmamız için almamız gereken çok yol var, bunları hızlı bir şekilde almamız gerekiyor. Bizim güneşten, topraktan gelen lezzetlerimiz var. Gastronomi Festivalini, sponsor desteği ile yapıyoruz. Hem firmalarımızın sponsorluğunda hem de Michelin Yıldızı Şeflerin Türk Hava Yolu’yla getiriyoruz. Bu işin maliyetini düşürmemiz için ciddi sponsorluk desteğine ihtiyacımız vardı. Yurt dışına gittiğimiz zaman bize ait mutfakların hepsi sanki Yunan Mutfağıymış gibi gözüküyor. Coğrafi işaretlerini almamışız, bizim dememişiz, rekabet gücünü oluşturmamışız.
ŞEHİR EKONOMİSİ, BAZEN ÜLKENİN EKONOMİSİNİN ÖNÜNE GEÇEBİLİYOR
Dünya Gastronomi Haritası’nı incelediğiniz zaman Hindistan bir ürünler, Japonya bir suşi ile dünya mutfağı oldu. Anadolu’nun zenginliğini siz düşünün. Dünyada ekonomi, gastronomi dediğimiz şey tam da bu. Dünya finans şehirlerine baktığımızda, para neredeyse kaliteli restoranlar orada. Şehir ekonomisi, bazen ülkenin ekonomisinin önüne geçebiliyor. Ne kadar çok lezzet çeşidimiz var, bunu ne kadar ekonomiye çevirebildik? Yurt dışından kentimize ilgiyi artırmak, restoranlarda yemek çeşitlerinin olmasını sağlamamız gerekiyor. Ülkeler bir ürünleri ile dünyaya meydan okuyor, bizim şehrimizin 10 tane ürünü var. Bizim bu nimeti berekete ve fırsata dönüştürmemiz gerekiyor. Yiyecek-İçecek sektörüne baktığımızda; ABD 782 milyar dolar, İngiltere 120, Fransa 105, İspanya 95, Türkiye ise 20 milyar dolar büyüklüğe sahip. Bir peyniri ile dünya çapında bilinen Fransa, 105 milyar dolar sektörden gelir elde ediyor.  Türkiye’nin 5 katı gelir elde ediyor. Gelirimizi 5 kat artırmak, 5 katı  istihdam demek, sanayinin bundan faydalanması gerekiyor.”
8 MİLYON KİŞİ İZLEDİ
Büyükşehir Belediyesi tarafından 220 bin liraya hazırlanan tanıtım filmi nedeniyle yaşanan tartışmaların hatırlatılması üzerine konuşan Şahin, “Yaptığımız işlerin toplumsal karşılığına bakılması gerekiyor. Yapılan işin kalitesi ve amacına ulaşıp ulaşamadığına bakmak gerekiyor. Kültür Bakanımızın geçtiğimiz hafta bir açıklaması oldu, ‘2019 yılını, Türkiye’nin tüm şehirlerini tanıtım yılı ilan edeceğiz’ dedi. Tanıtım dediğimiz şeyin bir planlaması, bütçesi, vizyonu, sonucu var. Reklam filmi için arkadaşlarımız yaklaşık 4 ay çalıştılar. 40 kişi Gaziantep’e geldi, haftalarca çalıştı. İnsanlar gelip çalıştığı zaman bunun bir maliyeti var, fakat bunu yaparken; uygun maliyette, kalitede, amaca ulaşılabilirlik konusunda bu film hakikaten amacına ulaştı. Milyonlarca insana, farklı kesimlerden insanlara ulaştı. Bu konuda bizlere olumlu geri dönüşler oldu. Gastronomi Festivalini sosyal medya üzerinden 2 milyon kişi takip etmeye başladı, 8 milyon kişi tanıtım filmimizi izledi. İnsanlar bu kadar izlenebilirliği sağlamak için korkunç paralar harcıyor.”
BENİM ŞAHISIM ÜZERİNDEN ŞEHRİME ZARAR VERİLMESİNE ASLA İZİN VERMEM
Şehre yönelik negatif algı oluşturulmasını kabul etmeyeceğini belirten Şahin, “Fatma Şahin’i itibarsızlaştırmak ise bunu ben yönetebilirim. Asla benim üzerimden şehrime zarar verilmesine izin vermem. Şehir bu sefer ulusal boyutta negatif algıyla lanse ediliyor. Halbuki benim büyük bir iddiam var, şehirden aldığım enerji ile bunu yapıyorum, şehrin sahiplenmesi ile şehir hak ettiği için yapıyorum. Şehre zarar gelecek hiçbir şeye müsaade edemem. Yoksa şahsım adına insanlar bizi eleştirebilir, daha iyisini yapma iddiasında bulunabilir. Büyükşehir Meclisi her anlamda en iyi çalışan meclistir, hangi partiden olursa olsun destek aldığımız bir meclistir. Zor zamanlarda ortak kararlar aldık, ortak imzalar attık. Seçim yaklaşırken, benim şahısım üzerinden şehrime zarar verilmesine asla izin vermem. Yaptığım işlerden eminim, milyonlarca insan Gaziantep’e gelmeye çalışıyorsa, bunun mali hesabını sizlerin takdirine sunuyorum. Yaptığımız iş doğru bir iş, doğru zamanda yaptık, doğru planlama ile yaptık. Yaptığımız işin arkasındayım ve gurur duyuyorum. Daha önce söylediğimin arkasındayım, aynı kalitede, daha iyisini daha uygun fiyata yapacak olan varsa da onlarla da çalışmaya hazırım. Sözümün arkasındayım.”
CİDDİ BİR DENETİM ÇALIŞMASI VAR
Kentteki pahalılığın hatırlatılması üzerine konuşan Şahin, “Ticaret Bakanlığımız bu konuda bir açıklama yaptı. Tüm Türkiye’de özellikle dolardaki dalgalanmayı bahane ederek fiyat artışları yapan fırsatçılar çıktı. Ticaret İl Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesine bağlı zabıtalarımızın iş birliğinde ciddi bir denetim çalışması başladı. Fiyat artışlarını Gastronomi Kenti olmamıza bağlanması büyük haksızlık olur. Genel bir şekilde Türkiye’de bu artışlar yaşanıyor.”
MAZERET ÜRETMEK ÇOK KOLAY
Gaziantep’in yanı başında yaşanan savaşa rağmen bir çok zorlukları yendiğini hatırlatılması ve bir başkan olarak içinde uhde kalan bir proje olup olmadığının sorulması üzerine cevap veren Şahin, şunları kaydetti: “Ben bakanken orada bakanlar kurulu yapılıyordu. Gaziantep Halep’teydi, Halep Gaziantep’teydi. Biz uçmuştuk ama zor zamanda 1 milyon gelecek deyince 1 milyon kişi getirebilmektir başarı. Çünkü mazeret üretmek çok kolay. Yapamadığını anlatmak da çok kolay. 4 yılda o kadar çok zor bir dönemden geçtik ki ama hamdolsun dört koldan Cumhurbaşkanımızın yurt dışına gittiği zaman, Cerablus’u bir başarı hikayesi olarak anlatıyor. Cerablus’u 3 bin kişiden 100 bine çıkardık. Afrin operasyonu tamamladığı zaman 400 bin kişi dönecek. 1 buçuk milyon insanın yeniden dönmesi için sınır güvenliğini başarmamız gerekiyor. O yüzden biz doğru bildiğimiz yoldan cesaretle gitmemiz gerekiyor.  Halkımızın vicdanı da her şeyi tartıyor. Bireysel birinin hesabı, ikbali bir tarafa, onu yönetiriz ama toplumun genelinin vicdanı ne dediği benim için söz konusu. Biz o vicdanların sesi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
ÇETİN KARABIYIK