Emeklerinin karşılığını aldılar
Tarih:13.9.2018
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları’ndan (GASMEK) ücretsiz Üniversiteye Hazırlık ve İlköğretim Eğitime Destek Kurslarından yararlanan başarılı öğrencilerle bir araya geldi. Şato restaurantta düzenlenen programa Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra Genel Sekreter Deniz Köken, Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Aksoy, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.
PES ETMEDİM
Programda öğrencilere seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, annesinin kendisini zor şartlar altında Antep işi işleyerek okuttuğunu, üniversite yıllarında birçok zorlukla karşılaştığını dile getirdi. Şahin tüm zorluklara karşı pes etmediğinin de altını çizdi.
BÜYÜK MİLLET, BÜYÜK KAHRAMANLIKLAR İSTER
Şahin, “Sizler bizim her şeyimizsiniz. Büyük millet, büyük kahramanlıklar ister, büyük millet olmak, büyük adamlar yetiştirmek ister. Büyük adam olmak demek çok parası olan adam anlamına gelmez. Adaletli yönetici yetiştirmek ister, işi ehline veren kişiler yetiştirmek ister. Bu bakımdan iyi yönetici demek iyi insan demek, kendisinin dışındaki herkesi koruyan vicdanlı insan demek. Bu duygularla sizleri geleceğe hazırlamak bizin en büyük görevimizdir. Karanlıkla mücadele etmek için aydınlığı çoğaltmamız lazım, savaşları durdurmak için barış kalpte başlar diyen Hz. Mevlana’nın öğretilerini uygun evlatlar yetiştirmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.
OKUYAN MİLLETTEN ZARAR GELMEZ
Okuyan milletten zarar gelmeyeceğini vurgulayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, “Güzel üniversitelere gitmek için güzel liselere gitmek lazım, güzel liselerde okumak içinde güzel çalışma ortamlarımızın olması lazım. Başkanımızın en önemli yatırımlardan biri de Kitap Kafe’dir. Kafelerde insanlarımız boş vakit geçirmesinler diye biz kendi imkânlarımızla, özel sektöre de yaymaya çalışıyoruz. Bütün kafelerimizi kütüphanelerle içi içe yapıyoruz. Okuyan milletten zarar gelmez. Tiyatroya, sinemaya, kütüphaneye giden inanan hırsızlık yapmaz. Bütün gelişmiş ülkelerin tamamında eğitimin alta yapısı güçlü oluyor. Şans eseri büyük ülke olunmuyor. Şans eseri ihracatta zirve yapılmıyor” şeklinde konuştu.
PLANLI ÇALIŞTIM
İstanbul Üniversitesi Cerrah Paşa Tıp Fakültesi’ni kazanan Selim Can Bal ise, “GASMEK’ten aldığım eğitim hedefim olan tıp fakültesini kazanmamı sağladı. Bu sürecin zorlu olacağını biliyordum. GASMEK kurslarında planlı olarak çalıştım. Bu planlı çalışmanın karşılığı iyi bir dereceyle aldım 2 milyon 381 bin kişinin girdiği sınavda 1344’üncü oldum ve hedefim olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa tıp fakültesi kazandım.  Bu zorlu süreçte her türlü desteğiyle hedefime ulaşmamda büyük katkısı olan ve kullandığı kaliteli yayınlarla da bu serüveni benim için kolaylaştıran başta başkanım Fatma Şahin olmak üzere GASMEK öğretmenlerime, aileme teşekkürü borç bilirim.”
Zorlu sınav maratonunu başarıyla tamamlayarak çeşitli üniversitelere giren öğrenciler ise emeklerinin karşılığı aldıklarından dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Öğrenciler başarının düzenli çalışmakla mümkün olduğunu vurguladı.
BAŞARDIK
Ali Özmen:  “Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümünü kazandım. Çok mutluyum. GASMEK’teki hocalarımız bizimle çok ilgilendi. Sonuna kadar arkamızda durdular, biz de başardık. Hocalarıma teşekkür ederim.”
İKİ YILDA YAPILAN EMEĞİN KARŞILIĞI DAHA BÜYÜK OLUYOR
Selim Can Bal: “İstanbul Üniversitesi Cerrah Paşa Tıp Fakültesi’ni kazandım. GASMEK’in bizim üzerimizde gerçekten emeği var. Sürekli sınavlarına girdi. Orada bir yarış ortamı vardı, ona katıldım.  O yarış ortamına katılınca bir süre sonra sınava hazır oluyorsunuz. Liseyi dört yıl düşünürsek emeklerinin çocuğunu son iki yıla sarf etsinler.  İlk iki yılda çalışsınlar tabi ki ama son iki yıl gerçekten önemli.  İki yılda yapılan emeğin karşılığı daha büyük oluyor.”
ÇOK İYİ ÇALIŞTIM
Beyzanur Sevimli: “Gazi üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandım. Beni nelerin beklediğini gerçekten merak ettim. Lisenin başında çok düzenli değildim ama daha sonra düzene girdim. Çok iyi çalıştım”
EMEKLERİMİN KARŞILIĞINI ALDIM
Enes Kılıç, “9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım. Emeklerimin karşılığını almaktan dolağı mutluyum. Özellikle gösterdikleri ilgiden dolayı hocalarıma teşekkür ederim.  Bizi ortama hazırladılar.  Ben lisenin başından beri düzenli çalıştım. Lisede belirli dönemler vardır o dönemde öğrenciler boşlayabiliyorlar. Kesinlikle boşlamasınlar.”
4 SENE SIKI ÇALIŞSINLAR
Hüseyin Mercan: “Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım.  Desteğini esirgemeyen aileme, GASMEK’e teşekkür ederim. Düzenli çalışmayı tavsiye ediyorum. Son iki sene değil, 4 senin tamamı da sıkı bir çalışmayı tavsiye ediyorum. Her şeyden önce kendileri mahrum etmesinler. Gezsinler ama yeri geldiğinde derslerine çalışsınlar. Başarı düzenle gelir.”
2015’TE FALİYETE GİRDİ
7 Ocak 2015 tarihinde GASMEK Eğitime destek kursları kapsamında faaliyetlere başlayan etüt kurslarında bugüne kadar eğitim-öğretim dönemlerinde ilköğretim grubunda 4375, üniversite hazırlık grubunda 11784, yaz kurslarında 13518 olmak üzere toplamda 29677 öğrenciye eğitim verildi. 5200’den fazla öğrenci üniversiteye 1360 öğrenci Fen Sosyal Sağlık ve Anadolu liselerine yerleşti.
BAŞARI ORANI YÜZDE 85,2
2017- 2018 eğitim öğretim yılında YKS’ye katılan 4000 öğrenciden 3522 öğrenci üniversite tercih hakkı kazandı. 1202 öğrenci üniversiteye yerleşti. Öğrencilerden 16’sı Tıp Fakültesi,  9’u Diş Hekimliği Ve Eczacılık Fakültesi,  17’si Elektrik Elektronik Ve Bilgisayar Mühendisliği, 10’u Mimarlık, 10’u Moleküller Biyoloji Ve Diğer Mühendislikler, 12’si Hukuk, 13’ü Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik, 78’i İlahiyat, 14’ü Milli Savunma Üniversitesi, 12’si Devlet Konservatuvarı, 137’si İktisadi  Ve İdari Bilimler, 108’i Sağlık Bölümleri, 130’ü Eğitim Fakültesi, 140’ı Fen Edebiyat  Fakültesi,  242’si diğer fakülteler, 250’i MYO’u tercih etti. Üniversiteye yerleştirme başarı oranı ise %85,2 olarak kayıtlara geçti.
 ÇETİN KARABIYIK