Süre uzatılmalı
Tarih:13.9.2018
BÜTÜN SÖZLEŞMELERİMİZİ TL’YE ÇEVİRECEĞİZ
Türk parasının değer kazanmasının çok güzel bir şey olduğunu belirten Sahibinden Emlak Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özdemir, “Belki de gecikmiş olan bir yasaydı, bu zamana kadar çıkması gereken bir durumdu. Bizde Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra gerekli çalışmalarımıza başladık. Elimizde döviz üzerinden yapılmış sözleşmelerin hepsinin ihtarını çektik. En kısa sürede bunların iptalini yapacağız ve bütün sözleşmelerimizi TL’ye çevireceğiz.”
BU YASADAN SONRA PİYASALAR HAREKETLENECEK
Gaziantep’te emlak sektöründe ciddi anlamda belirsizlik olduğunu söyleyen Özdemir, “Geçen sene göre bu yıl işlerde çok düşüş yaşıyoruz. Yatırımcılarda çok ciddi bir tereddüt var. Çıkan bu yasa ile bence piyasa biraz daha hareketleneceğini düşünüyorum. En azından belirsizliği ortadan kaldıracak. Türkiye’deki yatırımcıların milli bir duruş sergileyeceğine ve Türk paramızın değer kazanmasına destek vereceklerine inanıyorum. Burada sadece yurtdışındaki yatırımcıların bir tereddüttü var. Buradan da yurtdışındaki Türk yatırımcılarımıza çağrıda bulunuyorum. Türk liramızın, neslimizin, ülkemizin değer kazanması gerek. İnanıyorum ki onlarda bu konuda milli duruş sergileyecekler ve Cumhurbaşkanımızı bu konuda destekleyeceklerdir” dedi.
GAZİANTEP’TE ŞU AN YAPILAN SATIŞLARIN YÜZDE 98’İ PEŞİN OLARAK GERÇEKLEŞİYOR
Kurban Bayramı öncesi ve sonrasında emlak sektöründe yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Özdemir, “Kurban bayramı öncesinde döviz yerindeydi. Bayram öncesinde satışlardaki düşüş nedeni tamamen dövizin yükselmesiydi. Kurban Bayramı’ndan sonra dövizde bir belirlilik olduğu için satışlarımız daha iyi olmaya başladı ancak takıldığımız tek bir nokta var. O da arsa edindirme kredileri ve konut kredilerinin yüksek olması. İlk defa ev alacak veya dar gelirlilere konut ve işyeri edindirme kredilerinde biraz gevşeklik olsa ben inanıyorum ki piyasa biraz canlanacak çünkü piyasadaki döviz artışından sonra yatırımcıların hepsi çekildi. Türk liralarını dövize bağladılar. Cumhurbaşkanımızın yastık altındaki döviz ve altınlarınızı bozdurun çağrısının ardından piyasada güzel bir hareketlilik başladı. Bayramdan sonra faizlerde yükselince bu sefer satışlar sadece nakit olarak yapılmaya başladı. Gaziantep’te şu an yapılan satışların yüzde 98’i peşin olarak gerçekleşiyor. Müşteri bankadaki faiz oranını gördükten sonra satışı iptal etmek zorunda kalıyor. Eğer bankalar sadece konut, gayrimenkul kredilerinde faizi aşağıya çekerse Gaziantep’teki yatırımcılar tekrar gayrimenkule yatırım yapmaya devam edecektir. Devletimizin yapmış olduğu tapu harçları ve KDV indiriminin bizler çok faydasını gördük. Bu sürecin biraz daha uzatılmasını istiyoruz. Bu sayede piyasa biraz daha canlı kalacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.
ESKİ SÖZLEŞMELER 30 GÜN İÇİNDE YENİLENECEK
Söz konusu karara göre, Türkiye'de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak. Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.
TL'YE DÖNÜŞ BAŞLADI
Türk Parası Kıymeti Koruma Konusunda Kararnamesi Resmi Gazete'de yayınlandı. Kararname şöyle: "Türkiye'de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama lesaing ile iş, hizmet ve eser sözleşme bedebli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz."
ÇETİN KARABIYIK