Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bomba döviz ve faiz çıkışı
Tarih:13.9.2018

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Kurulu'nda dövizdeki dalgalanma, faiz artışları ve kriz fırsatçılarıyla ilgili bomba açıklamalar yaptı. "Döviz kurundaki dalgalanmayı önlemeye yönelik yeni adımlarımız olacak" diyen Erdoğan, Merkez Bankası'nı enflasyon tahinleri konusunda topa tutarken, faiz konusunda özel bankalara "Böyle faiz oranı eroin tüccarlarında olur" diye çıkıştı. 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları...

- Ülkemize yönelik gizli ve açık saldırıların serbest piyasa ekonomisiyle ilgisi yok...

- Döviz kurundaki dalgalanma başta olmak üzere, ekonomimizi olumsuz yönde etkileyen tüm hadiseleri serbest piyasa çerçevesinin dışına asla çıkmadan çözmenin mücadelesini veriyoruz.

DÖVİZDE YENİ ADAMLARIMIZ OLACAK...

- Zor dönemler zor kararlar vermeyi gerektirir. Ekonomide uygun kararlar almaktan asla çekinmiyoruz...

- Döviz kurundaki dalgalanmayı önlemeye yönelik yeni adımlarımız olacak...

- Bizim anlayışımıza göre ihracat ve ithalat gibi dışarıyla işi olmayan hiç kimsenin dövizle yolu kesişmemelidir.

BÖYLE BİR FAİZ ANCAK EROİN TÜCCARLARINDA OLUR...

- Faiz konusundaki hassasiyetim değişmedi. Merkez Bankası bağımsızdır, o kendi kararını alır. Ama özel bankalar neye göre hareket ediyor? Yüzde 50'lere varan faiz uygulaması var?

- Yüzde 50'lere varan faiz oranı olduğu zaman... Böyle yüzde 50 karlılıkla kazanan çalışan var mı? Bu ancak esrar eroin tüccarlarında olur, normalde olmaz. Bu gerçek ortadayken faiz denilen bu sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayız, vesile olamayız.

MERKEZ BANKASI'NA ENFLASYON ELEŞTİRİSİ...

- Merkez Bankası'nın bugüne kadar açıkladığı enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim...

- Enflasyon sebeptir, faiz neticesidir diyorsan bu işi bilmiyorsun demektir...

KRİZ FIRSATÇILARINA GÖZDAĞI...

- Bankalar kredi faizlerini aşırı şekilde yükselterek ve kredi musluklarını kısarak, reel sektör fiyatları şişirerek yangının üzerine adeta körükle giderlerse bundan herkes zararlı çıkar.

- Hukuk sistemini çok kararlı çalıştıracağız. Bu dönemde döviz bahanesiyle, dolarizasyonla sattıkları ürüne hiç alakası olmadığı halde bire 3, bire 5, bire 10 zam yapanlar iflah olmayacaklardır.

BU BİZİM KRİZİMİZ DEĞİL...

- Bu bir kriz değil manipülasyondur. Sakın aldanmayın. Bu süreç atlatılacak...

- Bu kriz bizim krizimiz değildir bize zorla yamanmak istenen sahte bir dalgalanmanın ürünüdür...

KAMUDA TASARRUF DEVRİ... 

- Kamu harcamalarında mümkün olan en yüksek tasarrufu gerçekleştirerek bütçe dengesine katkıda bulunacağız.

- Birçok bakanlıklarımız, genel müdürlüklerimiz kiracı. Bakanlık sayımızın 16'ya düşmesiyle birlikte kazanılan binaları değerlendirdik, planlaması yapıldı. Bundan böyle kiracı olan yerlerin tamamından çıkmak suretiyle onları buralara taşıyarak buradan da çok ciddi bir tasarrufta bulunduk.

- Her kim bu seçimlerin (Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekilliği) üzerinde en küçük bir gölge olduğunu söylerse hem demokrasiye hem de Türkiye'ye bühtan ediyor demektir.