Lüksten vazgeçelim
Tarih:16.8.2018
BUNLAR BİZİ YIPRATMAYACAKTIR
Ülkedeki ekonomik krizinin önüne birlik ve beraberlikte geçileceğini ifade eden GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu, dövizdeki yükselmeleri sanal baskı olarak değerlendirdi. Küsbeoğlu,“Son günlerde ister istemez bir saldırıya maruz kaldık. Dış ülkelerin özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nin, İsrail’in ve diğer ülkelerin saldırısına uğramış durumundayız. Bunlar bizi yıpratmayacaktır.1960 ihtilalinden bu güne kadar ülkemiz çok ihtilaller, darbeler, sanal bakılar gördü. Ama bunların hepsini atlattık. En son 15 Temmuz darbesinde gördük. 15 Temmuzda partili, partisiz mezhebe bakmadan tek vücut olup bu ülkeyi kurtarmak için mücadele ettik. Bugün de hem bize hem de size çok büyük görevler düşüyor.” ifade etti.
DOLARI BOZDURMAKLA BİTMİYOR
Vatandaşlara bugünlerde büyük görev düştüğünü dile getiren Küsbeoğlu, “Dolar üzerinden gelen sanal baskılar ülkemizi bir müddet sıkıntıya sokmuşsa da devletimiz başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve ilgili bakanlıkların almış olduğu önlemlerle biraz püskürtülmüştür. Burada en büyük pay vatandaşındır. Her şey doları bozdurmakla veya dolarla alıp satmayla bitmiyor. Cumhurbaşkanı’mızın dediği gibi önce yastık altını kurtarmamız lazım. Yastık altının hiçbir faydası yok. Ne doların ne de TL’nin.  Yastık altından çıkarıp bozdurduğumuz doları, TL olarak tekrar yastık altına koyarsak onun da faydası yok. Ekonomiye katkı sağlamamamız gerek. Onu mevduata çevireceğiz. Banka hesabımızı daha garantiye alacağız. Çünkü bankalarımızın mevduatı artığında gerek sanayici gerek esnaf ihtiyacı olan kredilerine de daha rahatlıkla ulaşmış olacak. Bu nedenle diyoruz ki yabancı menşeli mallara hayır. Yerli mallara dönelim. Yerli mallarımız ne varsa bunu tekrar lanse etmeli tanıtmalıyız.” dedi.
BU ÜLKEYE KİMSE BİR ŞEY YAPAMAZ
Piyasaların canlandırılmasının gerektiğini dile getiren Küsbeoğlu, “Herkes görevini layıkıyla yaparsa gerçekten bu ülkeye kimse bir şey yapamaz, daha öncede olduğu gibi şimdi de aynısı yapılıyor. Sanala baskıyı geri teptirdik. İnşallah bunu da atlatırız. Bunu da yapmak için yerli malı mallarına öncelik verelim. Yastık altındaki dolarları bozdurduğumuzda tekrar TL olarak yastık altına koymayalım ki piyasaları canlandıralım.” dedi.
YERLİ ARABAYA GEÇECEĞİZ
“Gerek yukardan aşağıya, gerek esnaf, sanayici artık lüksten kaçınma zamanıdır. Lüks arabalarla lüks villalarda caka satma zamanı değildir. Bunlar tabi olsun ama kredi alıp da lüks villalarda oturup kredi alıp da lüks arabalara binmeyi biz kabul etmiyoruz. Biz de kendi arabamızı satıp yerli arabaya geçeceğiz. İki arabam var bir arabamdan vazgeçeceğim. Pazartesi günü birini devredeceğim. Yukardan aşağı, aşağıdan yukarı lüksten vazgeçelim.”
FIRSATÇILARA MEYDAN VERMEYELİM
Son olarak piyasadaki ürünlerin pahalılığıyla ilgili konuşan Gaziantep Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “Her şeye zam geldi Ünal Başkan’la Ankara’da toplantı yaptık. Ticaret bakanlığında bunu da dile getirdik. Fırsatçılar var. Fırsatçılara meydan vermememiz gerekiyor. Meydan vermemiz için önce yukarıdan bunlara gerekli ders verilmesi lazım. Dolar 7 olduğunda un fiyatı 90 liraya çıkmışsa dolar 5.30’ düştüğünde aradaki fark da düşecektir. Geçen haftalarda baklava ve fıstıkçılarla bir sıkıntı yaşandı. Fıstıkçılar oda başkanımız dedi ki “220’den hiç bir baklavacımız fıstık almadı. Sadece ambarcıların yükselttiği bir rakamdı.” Hadi aldığını kabul edelim. Düştü şimdi. Ben 220’ye alıyordum diyorlar zam yaptılar.  Fıstık düştü sizde düşürün?  Bazı fırsatçılara meydan vermemiz lazım.” dedi.
ÇETİN KARABIYIK