En yüksek ciroyu Gaziantep’te yapıyoruz
Tarih:13.8.2018

KİLİM MOBİLYA’DAN BEŞ AYAKLI BÜYÜME MODELİ

Satışlarında ihracatın payını yükselterek, ülkeye döviz girişlerini artırmaya odaklanan Kilim Mobilya, büyüme hedefine beş yoldan yürüyor. Markalı mobilya sektörünün öncülerinden Kilim Mobilya, kurumsal satışlar ve bayileşmeyle artırdığı satışlarında ihracatın payını hızla yükseltiyor. Büyümede ihracata ağırlık veren Kilim Mobilya, bu yolla ülkeye döviz girişlerinin artmasına da destek oluyor. Kilim Mobilya, ihracatın yanında, yenilikçi ürünler, kurumsal satışlar, bayileşme ve küresel devlerle işbirliğini odağına alan “Beş Ayaklı Büyüme Modeli”yle ilerliyor.

MÜŞTERİNİN İHTİYAÇLARINI EN İYİ ŞEKİLDE KARŞILAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Kilim Mobilya’nın üretim ve ArGe merkezine düzenlenen gezide gazetecilere, üretim, pazarlama, bayileşme gibi konularda bilgiler veren Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit, “Biz Kilim Mobilya’da, Oturma Odası, Salon, Yatak Odası, Yemek Odası ve Genç&Çocuk (Kilim NİNO), Yatak ve Uyku ürünleri  (Kilim Uyku) kategorilerinde üretim yapıyoruz” dedi ve ekledi: “Halen dört ayrı tesiste, açık alan olarak toplam 350 bin metrekare, kapalı alan olarak da toplam 180 bin metrekarede üretim yapıyor; EFQM mükemmellik modeli çerçevesinde yürüterek milyonlarca müşterinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için çalışıyoruz. Nihai tüketici ve kurumsal kanalda müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik ürünler geliştirerek Kilim, Kilim Uyku, Kilim Nino marka çatıları altında faaliyetlerimize devam ediyoruz.”

İHRACATIN PAYINI, 2018 YILININ ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİNDE YÜZDE 40 DÜZEYİNE YÜKSELTTİK

Sözlerini, “Hedeflerimizin önemli bölümünü oluşturan ihracat ve kurumsal satışlarda yakaladığımız ivme, bizim için önemli bir avantaj sağlıyor” diye sürdüren Yiğit, “Özellikle, Avrupa, Orta Asya Cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkelerinde giderek artan satışlarımız, ihracatımızı sürekli yukarıya çekiyor, ve dış pazarlarda sağladığımız büyüme ile iç pazardaki durakasamayı önemli ölçüde kompanse edebiliyoruz” dedi ve şöyle açıkladı: “Bu pozitif gelişmelerde, yurt dışında giderek genişleyen bayi ağımızın yanında, otel ağırlıklı kurumsal satışlarımızın da önemli payı var. Orta Asya Cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkelerindeki büyümemizin odağını özellikle otel satışları, proje bazlı çalışmalar ve satışlar anahtar teslim projelerimizde gösterdiğimiz yüksek performans oluşturuyor. 2017 İSO İkinci 500 sıralamasında 266. Sırada yer alan marka olarak, ihracat pazarlarında, çeşitlemeye ve yeni bayileşme atağımıza dayanan bu yüksek performansımızın etkisiyle, 2017 yılında toplam satışlarımızın yüzde 25’i düzeyinde olan ihracatın payını, 2018 yılının üçüncü çeyreğine geldiğimizde yüzde 40 düzeyine yükselttik.”

DÖVİZ GİRİŞİNİ YÜZDE 50’LERİN ÜZERİNDE YÜKSELTEREK VATAN BORCUNU YERİNE GETİRİYORUZ

Bugüne kadar yaşadıkları gelişmeler, aldıkları siparişler ve yaptıkları projeksiyonların, 2018 yılının tamamında da, ihracatın toplam satışları içindeki payının yüzde 40 olarak gerçekleşeceğini gösterdiğini vurgulayan Mesut Yiğit, “Bu durum da, bizi çok mutlu ediyor; çünkü, ülkemizin dövize en çok ihtiyaç duyduğu bu zamanlarda, ihracatımızı artırıyor olmayı ve buna bağlı olarak da, döviz girdilerimizi yüzde 50’lerin üzerinde yükseltmeyi, önemli bir vatan borcunu yerine getirmek olarak görüyoruz. Bu nedenle de, ihracat odaklı büyümeye ve ihracata dayalı döviz girişlerimizi daha da artırmaya daha çok önem veriyoruz ve tüm çalışmalarımızın odağına alıyoruz” dedi. Özellikle, iç ve dış pazarlardaki artan kurumsal satışlara bağlı talepleri karşılayabilmek için yatak üretim kapasitesini yüzde 30 artırdıklarının altını çizen Yiğit, “Bu alanda özellikle giderek artan ihracatımızın çok büyük payı bulunuyor; ağırlıklı ihracat ürün grubu olarak soft grup ürünlerimizi 60 üzerinde ülkeye ihraç ediyoruz” dedi ve ekledi:

AVRUPA VE AMERİKA PAZARLARINDA İLK ÜÇ MARKA ARASINA GİRMEYİ PLANLIYORUZ

“İhracat odaklı büyüme planlarımıza bağlı olarak, geçen yıllarda ağırlıklı çalıştığımız Ortadoğu, Amerika ve Orta Asya Cumhuriyetleri’nin yanında, yeni hedef pazarları arasına Sahra Altı Afrika, Kıta Avrupa’sını da ekleyerek yapılanmamızı sürdürüyoruz. Günümüzde IKEA gibi dünya devlerine üretim yapıyor olmakla birlikte; İtalya, Fransa, Almanya pazarlarındaki konumumuzu, diğer Avrupa pazarları ile Amerika kıtasına da genişleterek ilk üç marka arasına girmeyi planlıyoruz.” Mevcut konjonktüre bağlı olarak kısmi daralmanın yaşandığı iç piyasada öngördükleri toparlanmaya da bağlı olarak, oturma odası, yemek odası, yatak odası ve Kilim Uyku gruplarında da kapasite artışına hazırlandıklarını vurgulayan Mesut Yiğit, “İhracat pazarlarımızdan aldığımız ivme ile, Kilim Mobilya’da 2017 yılında yüzde 37 olan büyüme oranımızı bu yıl iç pazardaki duraksamaya karşın yüzde 40 düzeyine yükseltmeyi planlıyoruz ve buna bağlı olarak da üretim kapasitemizi de aynı doğrultuda büyütmeyi hedefliyoruz” dedi ve ekledi:

40 KİŞİLİK ARGE ÜSSÜNÜN YANI SIRA, BİLGİ İŞLEM ALTYAPIMIZI DA TAMAMEN YENİLİYORUZ

“Tüm bu yüksek oranlı büyüme ve kapasite artış hedeflerimizin temeline de ‘insan odaklı üretim’ politikamızı koyuyor ve bu politikalarımızı ‘Araştırma Geliştirme’ye (ArGe) dayalı yenilikçi çalışmalarımıza dayandırıyoruz. Yüksek nitelikli personelimizin oluşturduğu ArGe çalışmalarımıza toplam ciromuzun yüzde 1’ini ayırmış durumdayız ve gelişmelere bağlı olarak bu oranı daha da artırmayı hedefliyoruz. Büyüme hedeflerine yönelik yatırım planlarımızda öncelikli yürüttüğümüz 40 kişilik ArGe üssü  projesinin yanı sıra, bilgi işlem altyapımızı da tamamen yeniliyoruz.” Özellikle, yurt içi ve yurt dışında franchaising modelinde bayileşmeye büyük önem verdiklerinin altını çizen Yiğit, “Bu yöndeki çalışmalarımızın etkisiyle, yılın ilk yarısında 33 yeni bayi açtık. Yılın ikinci yarısında da en az bu kadar yeni bayi açılışını hedefliyoruz. Yurtdışında 130 satış noktasına ulaşan ürünlerimizi dış pazarda yaygınlaştırmak amaçlı 10 yeni bayii açılışını da bu yıl sonuna kadar hedeflerimiz arasına koyduk” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

KİLİM MOBİLYA OLARAK, BEŞ AYAĞA DAYALI MODEL İLE BÜYÜMEYİ HEDEFLİYORUZ

“Endustri 4.0 üzerine yapılandırdığımız sistemimizin işleyiş ve hız açısından önümüzdeki yıllarda daha farkedilir sonuçlar doğuracağını, bu anlamda odağında insan olan çalışma prensibi ve  iş gücümüzün katma değer ve de verim artışı göstermesini hedefliyoruz. İnsan ve hizmet odaklı çalışma prensibimizin bir yansıması olarak yurtiçi ve yurtdışı bayilerimizle birlikte TSE tarafından HYB (Hizmet Yeterlilik Belgesi ve Müşteri Dostu Kuruluş) belgelendirmelerimiz hızla devam ediyor. Özet olarak şunu söylemek istiyorum; biz Kilim Mobilya olarak; ÜretimdeArGe’ye dayalı yenilikçi ürünlere odaklanarak, satışlarda yurt içi ve yurt dışını yüzde 50-50 bazına oturtarak, kurumsal satışlara ağırlık vererek, yurt içi ve yurt dışında franchaising modeli bayileşmeyi sürdürerek, IKEA gibi küresel devlerle işbirliğini sürdürerek, bu beş ayağa dayalı bir model ile büyümeyi hedefliyoruz.”

 

CEO’DAN GAZİANTEP’E ÖVGÜLER

Kilim Mobilya’nın Gaziantep’te potansiyelinin çok yüksek olduğunu ve Gaziantep’e yatırım yapıp yapmayacakları hakkında bilgi veren Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit, “Bizim tedarikçilerimizin büyük kısmı Gaziantep’te. Gaziantep insanının tuttuğunu kopartması özellikle yatırım kararlarının alınmasında Gaziantep’i önemli şehirlerden bir tanesi yapıyor. En başarılı bayilerimizden bir tanesi Gaziantep’tir. Suriye ve Irak’ta daha önce yapılanmalarımız vardı. Güncel olarak franchise üzerinden halen satışlarımız devam ediyor ancak satış hacimleri önemli bir miktarda düştü. Burada bölgedeki durumların gelişmelerine göre mobilya sektöründe yatırım yapmak çok uzun süren bir çaba değil. Özellikle makine parkınızı neredeyse birkaç hafta içerisinde götürüp bir başka bir yerde devreye alabiliyorsunuz. Yatırım yapma noktasında bir Gaziantep opsiyonunu biz her zaman bir kenarda durduruyoruz. Kilim Mobilya olarak kısa vadeli yatırımlar istemiyoruz. Bu yatırımların özellikle Kilim Mobilya’nın imajına uygun olmadığını düşünüyoruz. Bizim yatırım yapacak olduğumuz yerlerde uzun yıllar hizmet etmemiz lazım. Yeri ve zamanı geldiği zaman elbette Gaziantep’te yatırım yapmak kaçınılmazdır. Gaziantep Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı yerlerden bir tanesidir.”

KİLİM FABRİKASINDA ‘KRİZ’ LAFI YASAK

Son dönemlerde ülkede yaşanan kur artışına da değinen Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit, “Hepimizin bildiği gibi zor bir süreçten geçiyoruz. Bizler Kilim Mobilya olarak dolar 10 liraya da çıksa sabah geldiğimizde mobilya üretmeye devam edeceğiz. Çin Seddi’nin durduramadığı bir milleti dolar mı durduracak? Fabrikamızda işçilerimizle bir toplantı gerçekleştirdik ve durum değerlendirmesi yaptık. İşçilerimiz kendi aralarında ortak bir karar alarak fabrika içerisinde ‘kriz’ kelimesini yasakladılar” dedi.

ÇETİN KARABIYIK