Kayıt dışı alışverişe son
Tarih:9.8.2018

 

SINAVLAR YAPILMAYA BAŞLADI

Hem yazılı hem uygulama sınavlarının yapıldığını belirten Gaziantep Otomobil Alım-Satım Komisyoncuları Derneği Başkanı Doğan Aslan, “Şu an geçici belgelerin alınması için gerekli sınavlar yapılamaya başladı. Geçici belgenin ilk aşaması Mesleki Yeterlik Belgesi. Sınavlar 2 aşamadan oluşuyor. Şu an bizde yazılı ve uygulamalı sınavlarımız yapıldı. Mesleki yeterlilik alındıktan sonra esnaf kardeşlerimiz, iş yerleri olanlar Ticaret Sanayi İl Müdürlüğü’ne başvuracaklar. Oraya başvurduklarında tabi vergi levhaları, iş yeri açma ruhsatları, ticaret odası kaydıyla beraber otomobil alım satımı yani galericilik yapabilme yetkisini almış olacaklar. Bu kanunun 2019’da yürürlüğe gireceği söyleniliyor. Ama tam tarih kesin değil. Kanun yürürlüğe girdikten sonra notere satış yapmak için vergi levhası olan esnaf gittiği zaman geçici belge numarasını vermek zorunda kalacak. Eğer geçici belge numarasını veremezse noter, alım satış işlemini yapmayacak.” dedi.

 

GAZİANTEP’TE 800 ESNAF VAR

 

Gaziantep’te bu işi yapan yaklaşık 800 esnafın olduğunu söyleyen Aslan, “Gaziantep’te galericilik birkaç bölgede yapılıyor. Oto Center, otogarın arkasında yaklaşık 250, 300 arkadaşımız var.  GATEM bölgesinde çok ciddi bir sayı var.  Şahinbey bölgesinde yeni bir site açıldı. Genel anlamda motorlu araç alım satımı yapan esnaf sayısı 700-800 esnafı bulur.”

 

AYAKÜSTÜ TİCARET YAPILIYORDU

 

Uygulamanın olumlu etki yaratacağını dile getiren Aslan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Hayırlısıyla hayata geçerse olumlu etki yapar. Sınırlamada gelecek. Şuan kadar insanlar ayaküstü ticaret yapıyordu. Ama bundan sonraki süreçte insanlar ayaküstü otomobil alım atımı yapamayacak. Kayıt dışı alışveriş engellenmiş olacak.”

 

BAKANLIĞIN 

KESİN AÇIKLAMASI VAR

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni almadan alım satım yapan şahıslara ise hukuki işlem yapılacağını ve Bakanlığın kesin açıklaması olduğunu söyleyen Doğan Aslan, “Aldığımız aracı firmamız adına kayıt yapıyoruz. Sattığımız zaman da faturayla çıkış yapıyoruz. Bize 10 tane de olsa 100 tane de olsa kayıt altında olduğu için sınırlama yok. Kayıt dışında olanlarda 3 taneye kadar müsaade edilebileceği söyleniliyordu. Ama şuan bakanlığın bu konuda kesin bir açıklaması var. Şüpheli göründüğü takdirde bir araçla bile alım satım yapıldığı fark edilirse o kişi hakkında soruşturma açılacak.”

 

HERKES OLAYIN 

CİDDİYETİN FARKINDA

 

Sınava girmeyen esnafların telafi sınavlarına gireceğini kaydeden Aslan, “Bizim sitemizde şuan 130-140 kişi var. Tamamına yakın sınava girdi sayılır. Yaz tatilinde olduğumuz için 20 arkadaşımız giremedi. Onlar da telafi sınavına girip belgelerini alacaklar. Herkes olayın ciddiyetin farkında.” dedi.

Döviz kurundaki artışların sektörü olumsuz etkilediğini belirten Gaziantep Otomobil Alım-Satım Komisyoncuları Derneği Başkanı Doğan Aslan, “Artan fiyatlar sektörü sıkıntıya sokuyor doğal olarak. Bizim esnafın da alım gücünü azaltıyor. Geçmiş yıllarda 2016 ve öncesinde bir esnafımızın 10 araç alım satım kapasitesi varsa şuan aynı rakamlarla 7, 8 aracı zor alıyor. Az bir kayıp değil. İnsanlar alım satım yapıyor, ticaret yapıyor, para kazanıyor. Ama kazancıyla beraber sattığı arabayı tekrar yerine koyamıyor. Çünkü ciddi fiyat artışları oldu. Hem üretici firmalardan kaynaklanıyor hem de döviz artışından kaynaklanan. Çünkü bizim piyasadaki otomobiller yüzde 70 yüzde 80’i ithal. Piyasa çok durgun normalde bizim sezonumuz. İkinci el otomobilin alım satımın daha yoğun olması gereken bir sezondayız ama maalesef tam tersi durgun.” dedi.

ÇETİN KARABIYIK