Örnek olmalı!
Tarih:12.7.2018
63 AİLEYE YARDIMDA BULUNDUK
Konu hakkında bilgi veren cami imamı Fırat, “Benim koordinatörlüğümde Abdulkadir Konukoğlu, Adil Sani Konukoğlu ve cami cemaatinin desteği ile kırsal mahallelerde oturup ev kirasını, elektrik, su faturasını ile bakkal borcunu ödeyemeyen hem kendi vatandaşlarımız hem de Suriyeli kardeşlerimizden tespit edilen 63 yardıma muhtaç aileye ihtiyaca göre buzdolabı, halı, elbise, erzak, ev kirası, bakkalda ki veresiye defterinde birikmiş ve ödenememiş borçlar silinerek yardımlar ulaştırılıyoruz” diye konuştu.
CAMİLER HUZUR VE SAADETİN TESİS EDİLDİĞİ YERDİR
Müslümanlığın böyle günlerde belli olduğunu vurgulayan Emine Konukoğlu Camii İmamı Mehmet Fırat, “Camiler; toplumdaki fikri dağınıklığın giderildiği, sorunların çözüme kavuşturulduğu, huzur ve saadetin tesis edildiği, tevhid, adalet, ahlak ve ibadet gibi milli ve manevi konuların işlendiği, aynı safta omuz omuza ve gönül gönüle gelinerek, kişiyi hoşgörü, tevazu, hikmet, zerafet ve nezaket ile bezeyen, edeple girilip, lütuf ile dönülen, mahzun gönüllerin en güvenli limanı, toplumdaki yaraların sarıldığı, ilim, irfan ve medeniyet beşiği İslam’ın en önemli sembollerinden olan müstesna mekanlardır. Mümin; varlığı huzur ve güven veren, Müslüman; elinden ve dilinden hiçbir canlının zarar görmediği, aksine şefkat, tevazu, cömertlik ve adanmışlık ruhuyla topluma değer katan insan demektir. İhtiyaç içerisinde bulunan hem kendi vatandaşlarımız ve hem de mülteci kardeşlerimizin sorunlarına çözüm, dertlerine derman, yaralarına merhem olmak için yürütülen hizmetler de var bu ülkede” dedi.
CAMİLERİN SÜSÜ CEMAATTİR
Camilerin sadece namaz kılınıp, tesbih çekilip, dua edilen yerler olmadığının altını çizen Fırat, “Camilerin süsü duvardaki nakışları, tefrişatı ve avizeleri değildir. Camilerin süsü cemaattir, gençlerdir, çocuklardır, bayanlardır. Toplumda kaygı veren ciddi sorunların çözülmesinde camilerin işlevselliği göz ardı edilmemeli ve bu konuda toplum için hayati öneme haiz yapılacak çalışmaların daha etkin ve verimli hale dönüştürülmesi için gerekli altyapı çalışmaları yetkililer tarafından büyük bir titizlik ve kararlılık içinde yürütülmelidir.”
14 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNE BURS VERİYORUZ
Emine Konukoğlu Cami’sinde yürütülen hizmetler hakkında bilgi veren Fırat, “Kış sezonunda her ay camide çocuk kampımız vardır. Üniversitede okuyan 14 öğrenciye burs verilmekte, camiye devamlı gelen çocuklara çeşitli hediyeler verilmektedir. Pazar günleri camimizde sabah kahvaltısı ve ardından hadis sohbetleri düzenlenmektedir” dedi.
ÇETİN KARABIYIK