Zümra artık görmek istiyor
Tarih:11.7.2018
GAZİANTEP’TE BİZİ 3 AY BOYUNCA OYALAMIŞLAR
Zümra’nın sağ ve sol gözlerinin korneasında bulanıklık olduğunu belirten anne Büşra Teke, “Doğum yaptığımın ikinci günü çocuğumun gözlerinde sıkıntı olduğunu farkettik. Hemen hastaneye kontrole götürdük. Kontrol esnasında kızımda göz tansiyonun olduğunu öğrendik. Bizi Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk ettiler. Burada 3 ay boyunca tedavi gördük ancak hiçbir sonuç elde edemedik. GAÜN’de bize sürekli tahlil yaptırdılar. Burada ilk seferde tahliller ortadan kayboldu. Daha sonrasında yine tahlil de kendilerinin hata yaptıklarını söylediler ve bize 3 sefer tahlil yaptırdılar. Son tahlilimizi yaptırdığımızda biz zaten tedavi için İstanbul’a gitmiştik. O yüzden sonuçlarını almadık. Üniversiteye ücretli olarak muayeneye gitmemize rağmen çoğu zaman doktor bizim yüzümüze bile bakmadan bizi gönderdi. Maalesef Gaziantep’te çocuğa bakan çok fazla göz doktoru yok.”
GEÇ KALMIŞIZ
İstanbul Üniversitesi’nden Gaziantep’e gelen bir doktorun kendilerine yardımcı olduğunu söyleyen Teke, “Onun aracılığıyla İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne gittik. Gittiğimizde bize geç kalındığını söylediler. İlk biz fark ettiğimizde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne götürmüş olsaydık ameliyatla düzelebileceğini veya bu dereceye gelmeyeceğini söylediler” dedi.
2 AMELİYAT GEÇİRDİ
Kızının göz tansiyonu nedeniyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 2 sefer ameliyat geçirdiğini belirten Teke, “Şu anda kornea nakli için bekliyoruz. Onun için göz bankasından bize sır verdiler ancak bu sıranın bize ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Bizi ne zaman ararlarsa biz o zaman gideceğiz ve kızımın tedavisi o zaman başlayacak” diye konuştu.
MADDİ ZORLUKLAR YAŞIYORUZ
Duyarlı vatandaşlara seslenen anne Büşra Teke, “Bağış yapmak isteyen duyarlı insanlardan yardım istiyorum. Biz İstanbul’a tedaviye giderken maddi anlamda çok zorlanıyoruz. Her geçen gün kızımın aleyhine işliyor. Her geçen zaman kızım için daha kötü oluyor. Doktorların söylediğine göre kızım bundan sonra ilaçlarla bir ömür boyu arkadaş gibi yaşayacak.”
GÜNEŞE BAKAMIYOR
Kızıyla birlikte gündüzleri dışarıya çıkamadığını söyleyen anne Teke, “Güneşe kesinlikle bakamıyor. İlk zamanlar normal ışıktan da rahatsız oluyordu zamanla düzeldi.”
TANSİYONU ÇOK YÜKSEK
Kızının sürekli tansiyonun yükseldiğini söyleyen anne Büşra Teke, “Normalde 12 civarında olması gereken tansiyon sürekli 46-38 arasında seyrediyor. Bizim için iyi denilebilecek olması için 20’nin altına düşmesi gerekiyor.”
DAMLASINI DEVLET KARŞILAMIYOR
Günde 8 defa damla damlattıklarını belirten anne, “4 farklı damlamız var. Bunların hepsinin saatleri var. Özellikle onlara dikkat ediyorum. Sürekli göz masajı uyguluyoruz. Göz damlasının bir tanesini devlet karşılamıyor ve 2 haftada bir 90 TL ödeyerek bu ilacı satın alıyoruz.”
FATMA ŞAHİN’E SESLENDİ
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in kendilerine yardım eli uzatmasını isteyen anne Büşra Teke, “Gerek sosyal medya hesabından gerekse haberlerden takip ettiğim kadarıyla başkanımız bu tarz engelli çocuklara yardım ettiğini görüyorum. Bende özellikle organ nakli sürecinin hızlandırılması ve çocuğumun tedavisi için kendisinden bizlere yardım etmesini istiyorum” dedi.
HAYIRSEVERLERDEN YARDIM BEKLİYORUZ
Eşiyle 2 yıl önce evlendiğini söyleyen Ahmet Teke, “Eşim erken doğum yaptı. Çocuğumun gözünde doğuştan göz tansiyonu rahatsızlığı var. Gözünün birisinin korneasında sıkıntı olduğu için acilen kornea nakli olması lazım. Ben özel bir otobüs firmasında şoförlük yaparak evimi geçindiriyorum. Kızımın bu ameliyatını yaptırabilecek maddi bir gücüm yok. Ben duyarlı hayırseverlerden kızımın sağlığına kavuşması için yardım ellerini uzatmasını istiyorum” dedi.
ÇETİN KARABIYIK