Fatih Yılmaz TÜFAD başkanlığı'na aday...
Tarih:12.6.2018
19 Haziran’da yapılacak Gaziantep TüFAD Şubesi’nin olağan kongresi öncesi mevcut başkan İsmet Savcılıoğlu’na rakip çıktı. Tam 44 yıldır Gaziantep futboluna hem oyunculuk hem de antrenörlük anlamında katkı sunan Fatih Yılmaz TÜFAD Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı. 
Son 10 yılın en önemli kongresi olduğunu belirten Fatih Yılmaz tüm üyeleri kongreye gelerek derneğine sahip çıkması çağrısında bulundu. 
Kendisini üyelikten ihraç etme çabası içerisine de girildiğini dile getiren Yılmaz; “Gaziantep’te 1974 yılında Gazispor’da futbola başlayan. Futbolun her kademesinde oyuncu antrenör yönetici olarak görev yaptım. 1974’ten 2018’e kadar 44 yıldır futbolun içinde olan bir insanım. 16 yıl profesyonel futbol oynadım 20 yılda antrenörlük yapan futbol emekçisiyim. 23 yıldır Türkiye Futbol Antrenörleri derneği üyesiyim. Yaklaşık 9 yıldır Gaziantep TÜFAD üyesiyim. Bu süreç içerisinde hiç bir yere aday olmadım. TÜFAD’tan yana bir beklentim olmadı. 
 
MAHKEME BİZİ DOĞRU BULDU
 
TÜFAD’a hep veren olduk ama aday olmamıza neden sebeplerin en başında TÜFAD’ın artık kurumsal olarak antrenörlerin maddi manevi yararına olacak işler içerisinde olması gerektiğini düşündük ve bunu eleştirdik. Bunu eleştirdiğimiz için geçen yıl bizi üyelikten ihraç etmeye kalktı Gaziantep TÜFAD şube ve başkanı. Bununla ilgili hukuki yollara başvurduk. Bununla ilgili hukuki yollara başvurduk. Kanunlara açık Genel kurulun yani Gaziantep’teki üye arkadaşlarımızın 19 Haziran’da yapılacak genel kurulda oylanmadan hiç kimsenin medeni kanuna göre üyelikten ihraç edilebilmesi söz konusu değil. Mahkemeye başvurduk ve mahkemede bu bizim tezimizin gerçek olduğunu tasdik etti. 
 
ARKAMIZDA ÖNEMLİ BİR KİTLE VAR
 
Eksiklikler ve yanlışlıklar olduğu için biz TÜFAD’a aday olduk. Bu işten rahatsız olan bir sürü arkadaşımız olduğu için onlarla beraber bu işe aday olduk. Arkamızda bir kitle var bizimle aynı düşüncede olan. Konuştuğumuz anlattığımız herkesin kabul ettiği bir takım sorunlar var Gaziantep TÜFAD’ta. Gaziantep’te futbol adına konuşması gereken en önemli kurumlardan bir tanesi olması gerektiğine inanıyoruz Gaziantep TÜFAD’ın. Ama bu böylemi şu an daki mevcut durumda maalesefki böyle değil. 
 
ANTRENÖRLER EVİNDE OTURUYOR
 
Ne Gaziantep TÜFAD’ı ne de antrenörleri Gaziantep kamuoyu ciddiye almıyor saygıda duymuyor. Gaziantep son 10 yıldır futbolda sürekli geriye gidiyor hem kulüpler bazında hem antrenörler bazında. Bundan 10 yıl önce ligde en az 5-6 antrenör arkadaşımız çalışırken çeşitli profesyonel lig kademelerinde şu an çalışan arkadaşımız neredeyse yok. BAL Ligi’nde çalışan arkadaşlarımız var. Ama o çalışan arkadaşlarımızın hiç biri yok herkes evinde oturuyor. 
 
ANTRENöRLERİMİZİN GÖZÜ KULAĞI OLACAĞIZ
 
Biz önce kurumsal bütünlüğü sağlayacağız. TÜFAD çatısı altında bütün üye arkadaşlarımızın bu derneğe sahip çıkmasını ve saygın hale getirmesi için çaba göstermelerini sağlayacağız. Sonrasında yapacağımız şey bu arkadaşlarımızın tabi geçmişte yaşadıkları ve haksızlığa uğradıkları yerler vardı. Antrenör arkadaşlarımızın özlük haklarını sağlayacağı bir çalışma içerisinde olacağız. Antrenörlerimizin gözü kulağı olacağız. Mevcut antrenörlerimizin istihdamına yönelik bilgi güncellemelerine yönelik çalışmalar içerisinde olacağız. Onların ekonomilerine katkılar sağlayacak projeler üreteceğiz. 
 
İŞ OLSUN DİYE SÖYLEMİYORUM
 
Bunları ya TÜFAD olarak biz yürüteceğiz ya da STK ve belediyelerle iş birliği olacağız. Onların mutlaka evlerine en azından asgari ücret götürecekleri bir ortam sağlayacağız. Bunlar hazır. Bunlar iş olsun diye söylemiyorum. Amatör takımlarımızın antrenör finansmanını sağlayacak projelerimiz var. Yaklaşık 300-350 üyemiz var diyoruz bunların bir çoğu C diplomasına sahip arkadaşlarımız ve bunlar ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Bunların bu sıkıntılarını giderecek projelerimiz hazır. Bizim amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değil. Biz burda üye arkadaşlarımızın daha iyi şartlarda ekonomik ve sosyal şartlarda görev yapmalarını istiyoruz. 
 
BİRLİK VE BÜTÜNLÜK YOK
 
Maalesef Gaziantep’teki antrenörler dört bir yana dağılmış durumda. Birlik ve bütünlük yok. Bunu sağlamak için çalışacağız. Eğer bizden önce görev alan abilerimiz ya da antrenör abilerimiz bize bu yolu açmış olsalardı bugün Gaziantep futbolunun gelmiş nokta böyle olmazdı. 
 
HERKES GÖRECEK
 
Ben inanıyorumki 3 yıl sonunda tüm bu söylediklerimizi gerçekleştirmiş olacağız. Ve herkes neler yapılabileceğini ve TÜFAD’ın sadece birilerine plaket verilen sadece futbol turnuvası düzenlediği sosyal bir kurum olmadığını anlayacaklar. Onlarında gerçekleştirebileceği faydalı projeler olduğunu herkes görecek. Tabi bu dediklerimizi gerçekleştirebilmemiz için öncelikle seçimi kazanmamız için bize destek verilmesi gerekiyor. Ben istiyorumki bu kongreye herkes gelsin ve derneğine sahip çıksın. Bu kongre son 10 yılın en önemli kongresi. Ya geçmişteki yapılan yanlışlıklarla devam edilen bir süreç yaşayacağız ya da TÜFAD’ın tarihini burada değiştireceğiz. “ şeklinde konuştu.
HABER: ALİ BUDAK