Çiftçiye zarar verdi!
Tarih:12.6.2018

ÇİFTÇİ MAĞDUR EDİLİYOR

Çiftçilerle sohbet eden Kaplan, “Ton başına 1050 lira olarak açıklanan buğday alım fiyatının, çiftçinin beklentisinin çok altında, buğday üretimi geçen senelere göre yüzde 50 artmışken, alım fiyatı yüzde 10’larda kaldı. Alım fiyat artışının bu kadar aşağı da kalması çiftçimizi mağdur etmektedir. Çiftçimiz buğdayını TMO’ya 1050 TL’ye satması gerekirken, 900 TL’ye tüccara satmak zorunda bırakılıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin kapatılmasının çiftçiye büyük zarar verdi” dedi.

ÇİFTÇİMİZ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR

Kaplan, “Çiftçimiz buğday üretimi için desteklenmiyor. Mazot 6 Tl’ye yaklaştı. Gübre ve ilaç fiyatları almış başını gidiyor. Çiftçi ektiğini biçemeyecek duruma geldi. Çiftçimiz emeğinin karşılığını alamıyor” diye konuştu.

TABAN FİYAT BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

Kaplan, “Geçen sene tam hasat döneminde, “Gümrük vergisi düzenlemesi” ile hükümet adeta buğday ithalatının önünü açmıştır. Bu durum bizim çiftçimizi sıkıntıya sokmuştur. Bu yıl da taban fiyatı konusunda beklentilerin çok altında kalınması üreticilerimizin sıkıntısını katladı” şeklinde konuştu.

CHP’NİN ÇİFTÇİLERE YÖNELİK PROJELERİNİ ANLATTI

Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Kaplan, “CHP İktidarında ithalata dayalı mevcut tarım sistemini kaldırıp, ihracata dayalı bir tarım sistemi getireceğiz. Çiftçinin üretimde kullandığı mazottan ÖTV ve KDV’yi kaldıracağız. Böylece mazotun litresini çiftçiye 3 TL’den vereceğiz. Çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarının faizlerinin tamamını sileceğiz. Tohum, gübre ve tarım ilacı gibi girdilerin vergilerini düşürerek, maliyetleri aşağıya çekeceğiz. Türkiye’deki tüm tarımsal ve hayvansal üretimi kayıt altına alan, Üretici Kayıt Sistemi’ni oluşturacağız. Sisteme kayıtlı üreticilerin SGK primlerinin tamamının devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız. Tarımsal destekleri çiftçinin girdi maliyetlerini hesaplayarak ve üzerine çiftçinin karını ekleyerek belirleyecek ve bir yıl önceden açıklayacağız. Destek tutarlarını en az enflasyon oranı kadar artıracağız. Buğdayı kayıt altına alacağız. Un ve unlu mamuller sektöründeki fiyat dalgalanmalarının önüne geçeceğiz. CHP olarak çiftçimizin ektiğini; emeğinin ve alın terinin karşılığıyla biçebileceği bir ülke haline getireceğiz” diye açıklamalarda bulundu.

HABER MERKEZİ