Cadde kan ağlıyor
Tarih:15.4.2018
 
27 TANE BOŞ DÜKKANIMIZ VAR
Gazi Muhtarpaşa Bulvarı Geliştirme ve Tanıtım Derneği olarak ‘Caddeye Gelsene’ sloganı ile başlattıkları etkinliğin devamını yapamadıklarını belirten Başkan Hasan Yener, “Gazi Muhtar Paşa Bulvarı’nı hafta sonları canlandırmak için sokak çalgıcılarını caddemize getirdik. Caddeyi adeta karnaval alanına çevirdik ama yine de olmadı. Eskiden insanlar Gazi Muhtarpaşa Bulvarı’nda dükkan kiralarken hava parası verip içindeki mevcut kiracıyı çıkartırdı. Şimdi ise Gazi Muhtarpaşa Bulvarı üzerinde 27 tane boş dükkanımız var. Bu boş dükkanlar aynı zamanda mevcut iş yapan esnafımıza da zararı var” diye konuştu.
DÜKKAN SAHİPLERİ AVM’YE KAÇIYOR
Dükkan kiralarının fiyatlarının çok yüksek olmasından yakınan Yener, “Bu cadde üzerinde özellikle mal sahipleri dükkanlarını kapatıp AVM’lere dükkan açıyorlar. Onlar AVM’ye gittikleri için buradaki esnaf olarak bizlerde pazar payından geri kalıyoruz. Cadde'de 1 buçuk yıldan daha fazla bir süredir kiralanmayan dükkanlar var. Mal sahiplerinin istedikleri kiraları ödemede sorun yaşayan özellikle ünlü firmalar birer birer kapanıyor. İstedikleri bütçeleri ve karlılık oranlarını tutturamayan firmalarda caddeden çekiliyor” dedi.
RAKAMLAR YÜKSEK, DÜKKANLAR BOŞ
Gazi Muhtarpaşa Bulvarı'nda bulunan dükkanlar için istenen kiraları dükkan sahiplerinin mevcut ekonomik koşullar ve caddede etkinlik yapılamaması nedeni ile her ay düzenli olarak ödemelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Başkan Yener, “Cadde üstünde bulunan dükkanların aylık kirası 10 bin liradan başlıyor. Tüm mal sahiplerinin istediği kiracı profili yabancı şirketler, bankalar. Gelir düzeyi yüksek olan mal sahipleri istedikleri kirayı verebilecek firma çıkmadığı sürece dükkanlarının ya da ofislerinin boş kalmasına razılar.”
OHAL ELİMİZİ KOLUMUZU BAĞLIYOR
Gazi Muhtarpaşa Bulvarı Geliştirme ve Tanıtım Derneği olarak caddeyi hareketlendirmek için bir etkinlik yapamadıklarını belirten Yener, “Şu anda OHAL kapsamındayız. Bu yüzden ne bir stant ne de bir etkinlik yapamıyoruz. 14 Şubat Sevgililer Günü ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günleri bizim esnafımız açısından hiç iyi geçmedi. Böyle özel günlerde bile hiçbir şey yapamadık. Bu konuda devlet büyüklerimizden esnaf olarak çok büyük destek bekliyoruz. Umuyoruz ki bu bir süreç ve geçecektir. Gazi Muhtarpaşa Bulvarı Gaziantep’in yatırım yapılan önemli caddelerinden biridir.”
KİMSE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMUYOR
Caddeyi bu halde görenlerin bir daha gelmek istemediğini söyleyen Yener, “Ekonomik kriz var. Hepinizin bildiği gibi yanı başımızda bir de savaş var. Kimse elini taşın altına koymuyor. Biz Gazi Muhtarpaşa Bulvarı esnafı olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’den, Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’ndan büyük destekler bekliyoruz. Cadde kan ağlıyor” diye konuştu.
BULVARA NELER YAPILMIŞTI
Atatürk Kan Merkezi’nden başlayan çalışmalar tramvay hattı ve Nişantaşı Sokağa kadar yenilendi. 35 bin metre kare kaldırımın granitle kaplandı. 200 yeni ağaç, 2,5 kilo metre gidiş-geliş asfaltı yenilendi. 3 şeritli olan yol 4 şeride çıkarılırken, araç cepleri de disipline edildi. Ortalama 150 adet modern aydınlatma direkleri dikilirken, bu direklerin arasında taklar yerleştirildi. Bulvara yeni kent mobilyaları yerleştirildi ve yeni görseller eklendi.
ÇETİN KARABIYIK