fk
Dünyada meslek, bizde değil!
Tarih:22.3.2018
Mehmet Kalkan, Ay Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyaretinde, perakendecilik sektörünün sorunlarını aktardı. Kalkan, perakendeciliğin özellikle çalışanlar düzeyinde bir meslek olarak kabul edilmesi için yasal boşlukların giderilmesi talebinde bulundu.
“MAĞAZALAR NÜFUSA ORANTILI AÇILMALI”
Perakendecilik sektörünün sorunlarını anlatan Mehmet Kalkan, “Mağaza açma müsaadesinin ve ruhsat almaların nüfus oranına göre tanzim edilmesi şart. Sektörümüzde acımasız bir rekabet var. Rekabetin acımasızlığı ve zararına satışların da yasal şekilde engellenmesi gerekiyor” dedi. Maliyetin her yönüyle fazla olmasına karşın bunu kuruş hesabı yaparak tüketiciye yansıtmak durumunda olduklarını belirten Kalkan, “Marketler yan yana açılmasın. Birbirine yakın market açılmasına izin verilmesin. Resmi boyutuyla yüksek maliyet ve giderlerin olması bizleri zor durumda bırakıyor. Bir başka sorunumuz ise personel sirkülasyonudur. Bu işi yapanların, bunu meslek olarak kabul edebilmeleri için, yasalarca tanımının yapılması şart” ifadelerine yer verdi.
ÇALIŞMA KOŞULLARI DÜZENLENMELİ
Çözüm önerilerinde de bulunan Mehmet Kalkan, “Açma kapama saatlerimiz yasal anlamda düzenlenmeli. Aynı şekilde hafta sonu tatilleri ve resmi tatillerde düzenlenmeli. Mağaza açma müsaadesinin ve ruhsat almaların nüfus oranına göre tanzim edilmesi, sektörümüz adına olumlu olacaktır. Zararına satış yapılması da haksız rekabete yol açıyor” dedi.
“DÜNYA GENELİNDE CİDDİ BİR MESLEK”
Eğitimli personellerle çalışmak istediklerini kaydeden Kalkan, okullarda perakende sektörüyle alakalı eğitimlerin ve bölümlerin olmasını önerdi. Kalkan “Sektörün kazançsızlığından ya da düşük karlılığından dolayı, çalışan şartlarının yeterince iyi olmaması söz konusu. İyi olmayınca çalışanların mutsuzluğu ve memnuniyetsizliği doğmaktadır. Sektörde, çalışanların işi sürdürülebilir meslek görmemesi ve işle alakalı gelecek görmemesi, sık değişimlerin olmasına ve iş kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Bu olumsuzluklar verimliliği azaltmakta ve kaliteyi düşürmektedir. Satış danışmanı pozisyonu, dünya genelinde ciddi bir meslek iken, maalesef ülkemizde geçici bir iş olarak görülmekte, ciddi anlamda çalışan sirkülasyonu ve değişmesi yaşanmaktadır. Bu Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında, ülkemizde çok fazla olmaktadır” dedi.
70 BİN İSTİHDAM, 300 MİLYARLIK CİRO…
Sektörün öneminden bahseden Mehmet Kalkan, “Perakende sektörü gerek kayıtlı ticaretiyle, gerek cirosal büyüklüğüyle, gerek yüksek oranda istihdamıyla ve gerekse de rahat, güvenli alışveriş ortamlarıyla büyük katma değeri olmakta ve fayda sağlamaktadır. Perakendemiz; Türkiye perakendeciler sektörü olarak, 300 milyar üzerinde bir ciroya sahip ve bu resmi rakamlarla olan cirolardır. İstihdam yönüyle federasyonumuz 70 binin üzerinde istihdam sağlamaktadır. Başka federasyonlar, ulusal perakendeciler ve federasyonlara dahil olmayanlar eklendiğinde rakamlar çok değişecek ve çok daha büyüyecektir. Perakende sektörümüz ülkede lokomotif hükmündedir, denebilir.” şeklinde konuştu. ÇETİN KARABIYIK