Şiddetin gölgesinde kutlanıyor
Tarih:14.3.2018

 

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ’Nİ KINADI

 

Hekimlik mesleğinin kutsallık atfedildiğini anımsatan Gaziantep İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut, 1919 yıllının 14 Martında memleketi işgal eden yabancı güçlere karşı sağlık mesleğini icra eden ecdatlarının tavrını bu gün aynısını sergileyeceğini belirterek, “Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden terör saldırılarına karşı milletinin egemenliğini ve hayat hakkını savunmak için yapılan harekatın meşru müdafaa olması ve bütün dünya tarafından kabul edilmesine rağmen Türk Tabipler Birliği’nin yapmış olduğu açıklamaları ise hekimler olarak kabul etmiyor, 14 Mart münasebetiyle bir kez daha kınıyoruz. Binlerce kilometre ötelerden gelip, kardeş ve dost toprakları işgal etmek isteyenlere karşı yapılamayan açıklamalar bu ülke topraklarını ve masun insanları korumak için canını ortaya koyan kahraman Mehmetçiklerimiz için asla ve kati surette yapılamaz” ifadelerinde bulundu. 14 Mart 1919’da İstanbul’u işgal eden düşman kuvvetlerini protesto ederek, milli mücadelenin öncülüğünü yaparak ilk kıvılcım ateşini yakan bir neslinin torunları olduğunu belirten Gaziantep İl Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut, günümüzün hekimleri olarak bu meşaleyi aynı anlayışla geleceğe taşıyacağını söyleyerek tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını tebrik etti.

 

 

 

 

 

ŞİDDETLE HİÇBİR ŞEY ÇÖZÜLMEZ

 

Sağlıkta şiddetle ilgili de açıklama yapan Ağca, “Sağlıkta şiddet ile ilgili hiçbir şey çözülmez. Ülkemizde günde 30 civarında sağlık çalışanı şiddete maruz kalıyor. Oysa ki sağlık hizmetleri huzur ve güven içerisinde yapılması gereken bir hizmettir. Vatandaşlarımızın bu konuda anlayışlı davranmaları lazım. Herhangi bir şey de eksik görüyorlarsa da o yerin idaresiyle veya ilgili kurumla görüşerek çözmeleri lazım. Çünkü şiddet sadece sağlıkta değil genel olarak hayatımızda da hiçbir şeyi çözemez” diye konuştu.

 

BAYRAM TADINDAKİ 

 

 

Sağlık çalışanlarının bayram tadında 14 Mart’lara hasret kaldığının altını çizen Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, “Yıpranma payının hayata geçmemesi, sağlıkta şiddetin cinayetlere dönüşerek devam etmesi, aşırı iş yükü, mobbing ve başta döner sermayeler olmak üzere ücretlerde yaşanan düşüşler nedeniyle sağlık çalışanları, bayramı çoktan unutmuşlardır. Taşerona kadro meselesinde bile 500 bin kişiye kadro verilirken, yıllardır devletin emrinde görev yapan ve 9 bin kişiyi aşan kamu dışı aile sağlığı çalışanları, tıbbi sekreterler ve vekil ebe hemşirelerimiz kapsam dışında bırakılmışlardır. Kısacası çalışma hayatımızda da durum çok vahimdir. Çalışanın huzuru yoktur. Bunun önüne geçilmesi için gerekli olan temel şart, çalışanların memnuniyetlerinin arttırılmasıdır. Bu konuda Sağlık Bakanımızın da açıklamalarının olması bizi memnun etmektedir. Fakat artık biz çözüm istiyoruz. Sözlerin yerini düzenlemeler, yasal değişiklikler alsın diyoruz.  Bunun için de bu seneki 14 Mart’ın Milat olmasını talep ediyoruz. Umarız ki; bu sene 14 Mart’ta müjdeler yerine icraatlar konuşulur. Çalışanın ekonomik ve özlük haklarının iyileştiren düzenlemeler hayat bulur. Bunun aksi her ne yapılırsa çalışanları yine ümitsizliğe ve hüsrana sevk edeceğinden herkes emin olmalıdır” dedi.

 

SABIR TAŞIMIZ ÇATLADI

 

Sağlık çalışanları için artık bardağın dolduğunu ve sabır taşı çatladığını belirten Kazak, “5-6 yıl önceki döner sermayelerin mumla arandığı ve çalışanın ekonomik dar boğazda olduğu bir süreçte süslü sözlerle günlerin geçiştirilmesine kimsenin tahammülü yoktur. Ekonomik sorunlar çözülsün, tüm çalışanlar kadrolu olsun, istihdam artsın iş yükü hafiflesin, mobbing ve şiddet sona ersin tüm bunlar çalışanların sloganları değil temel beklentilerdir. Bu nedenle biz bu seneki 14 Mart farklı olsun istiyoruz. Çalışanın merkeze alındığı bir 14 Mart’ı hayal ediyoruz. Umarız ki devletimizi yönetenler de bu çağrımıza kulak verirler ve bu sene 14 Mart’ı sağlık çalışanları için gerçek anlamda bir bayrama dönüştürürler. Bu temennilerle tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, Millet olarak hepimizin daha huzurlu ve daha aydınlık 14 Mart’lara ve yarınlara ulaşmamızı diliyorum” dedi.

 

TAMAMEN ÖZVERİ VE SEVGİYLE YERİNE GETİRİLEN BİR MESLEKTİR

 

Merkezi Gaziantep’te bulunan Anadolu Sağlık İşletmeleri Derneği (ASİD) Genel Başkanı Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, da tıp mesleğine dışarıdan bakınca cazibesine kapılınan ancak tamamen özveri ve sevgiyle yerine getirilen bir meslek olduğunu kaydetti. Yoğun ve meşakkatli bir eğitim sürecinin ardından bu mesleğin erbabı olan kişilerin yaşam boyu kendini geliştirmeleri gerektiğini anımsatan Dr. Yıldırım, “Günümüzde her şey çok hızlı gelişiyor. Her alanda yaşanan bu hızlı değişim,  tıp mesleği için de geçerli. Tıp alanında günceli takip etmek ve kendini geliştirmek çok büyük önem taşıyor. İnsan sevgisiyle ve fedakarca bu mesleği yerine getiren tüm hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum” diye konuştu.

ÇETİN KARABIYIK

işgalhekimlikkutsallıkkuvvetdüşmanAbdulkadir Turgutmeşalemilli mücadeleprotestogölgeŞiddetşiddetGölgekınamabirliktabirtürkTürkiyetürkiyesıkıntısorunmeslekkabulgünanmaçalışmaalankutlamatıp bayramıbayramtıpülkemartgaziantep haberhabergaziantep