Hedefimiz ilk 3'e girmek
Tarih:12.3.2018
 
Zeytin ve zeytinyağı sektörü, ocak-şubat döneminde 121,7 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirerek tüm zamanların en yüksek 2 aylık ihracat rakamını elde etti.
 
İHRACATIN YÜZDE 10’UNU BİZ YAPMALIYIZ
 
2006 yılından bu yana devlet tarafından zeytin ve zeytinyağı üretimi için teşvikler verildiğinin altını çizen Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Seçkin, “Son teşviklerle birlikte Gaziantep’teki zeytin alanları arttı. Bugün Gaziantep’te meyve veren ve vermeyen 10 milyon zeytin ağacı var. 2018 yılı normalde yok yılı. 2017’de zeytin azdı az olmasına rağmen 14 bin ton civarında zeytin rekoltemiz vardı. Gaziantep her konuda olduğu gibi zeytinyağında da lokomotif, mega kent. İhracatta Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden. Türkiye’de ilk 10’a girmek bizim için bir başarı değil, bizim ilk 3’te veya ilk 5’te olmamız lazım. Bugün Türkiye’nin zeytin ağacı varlığının yüzde 9’u Gaziantep’tedir. Gaziantep zeytin şehridir. Fıstık 1’inci sırada ama 2’nci sıraya baktığımız zaman zeytin var. Gaziantep’in tarıma elverişli olan alanlarının yüzde 70’i dikili tarım bu durumda da zeytin ihracatında Gaziantep’in ilk 8’e girmesi kısmen başarı. Bizim daha çok ihracat yapmamız lazım. Zeytin ve zeytinyağında Türkiye ihracatının da en az yüzde 10’unu bizim yapmamız lazım.” ifadelerini kaydetti.
 
YENİ PAZARLARA GİRMEMİZ LAZIM
 
Zeytin üretimini arttırmak için birçok proje yapıldığına vurgu yapan Seçkin; “Son 10 yılda çok fazla zeytin fidanı diktik. Ağaçlar yeni yeni meyve veriyor, dikilen zeytin ağaçlarının meyve vermeye başlamasıyla zeytin üretimi yüzde 50-60 daha da artacak, buna bağlı olarak zeytinyağı da artacak. Önceden toplum olarak çok fazla zeytinyağı tüketmiyorduk ama son yıllarda zeytinyağına aşırı bir rağbet var. Herkes artık zeytinyağının faydalı olduğunu anladı ve tüketmeye başladı. Hem artan toplumun zeytin ve zeytinyağı tüketimini karşılamak için hem de artan ihracatımıza ham madde sağlamak için zeytin ağaçlarından daha fazla verim almamız lazım. Fıstığın çok fazla yetişmediği bölgelerimizde zeytin tarımını arttırmamız lazım.  Şahinbey bölgesine 500 bin zeytin fidanı dağıtıldı bunlar dikilince 1 yıl içerisinde 10 milyona çıkacak. Artan zeytin ve zeytinyağımızı pazarlayabilmek için dünyada yeni pazarlar bulmamız lazım, yeni pazarlara girmemiz lazım. Gaziantep insanı her zaman girişimci, her zaman yeni pazarlara girmeye meyilli.” sözlerine yer verdi.
 
ZEYTİNDEN DAHA ÇOK VERİM ALINACAK
 
Bölgenin kurak olmasından dolayı toprakların önceden boş kaldığını fakat son zamanlarda zeytin ağacı dikilmeye başladığını söyleyen Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak şu şekilde konuştu; “Çiftçi zeytin ekimine yöneldi. Şahinbey Belediyemiz de 500 bin zeytin ağacı dağıttı. Bu sayede ihracat daha da artacak. Havaların sıcak gitmesinden dolayı bölgemize hububat ekimi gittikçe azalıyor. Zeytinde hedefimiz daha çok ileriye gitmek ve Gaziantep’in adını duyurmak. Çeşitli yerlerin zeytini var ama Gaziantep’in zeytininin aromasını hiçbiri tutamaz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Şahinbey’deki 30 çiftçiye 10’ar dönüm olmak kaydıyla 300 dönümlük zeytin bahçesi kuruyoruz. Daha gelişmiş şartlar var. Ağaç sayımız artacak, zeytinden verim daha çok alınacak.”
 
GAZİANTEP DAHA DA İLERİYE GİDECEK
 
Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit ise Gaziantep’in zeytin ve zeytinyağı üretiminde çok iyi bir konumda olduğunu söyleyerek; “Gaziantep’te 2006 yılında zeytin ağacı dikimleri başladı. Her sene daha fazla dikim yapılıyor. Bu sene de sadece Şahinbey tarafından 500 bin adet zeytin ağacı dağıtıldı. Büyükşehir ise 50 bin tane ağaç dağıttı. Gaziantep inşallah daha da ileriye gidecek, hedefimiz Türkiye’de 1’inci olmak.  Bizim zeytinimiz ve yağımız çok lezzetli, kuraklığa dayalı bir ağaç olduğundan çiftçilerimiz de zeytin ağacına yöneliyor. Bizim iklimden dolayı zeytinlerimizin lezzeti çok farklı. Zeytinde ilerlemek için projelerimiz devam ediyor ve çiftçilerimiz de buna yöneliyor.” diye konuştu.
 
BİLGE ÜLKE GÜZEL
 
 
ZEYTİNYAĞINDA DA LOKOMOTİF OLMAK İSTİYORUZ
GAZİANTEP ZEYTİN ŞEHRİDİR
FISTIĞIN OLMADIĞI YERDE ZEYTİNE AĞIRLIK VERMELİYİZ
GAZİANTEP’İN ZEYTİNİNİN AROMASINI HİÇBİRİ TUTAMAZ
 
kenan seçkinbaşkanodamühendisartışihracat rakamırakamyüksekteşviküretimyergerçekzeytinyağızeytinlubatocakveritimihracatihraca3ilk 3hedefheefgaziantep haberhaberGaziantep