Gaziantep’e yeni otobüsler geliyor
Tarih:12.3.2018
SUCU, VATANDAŞIN SIKINTILARINI MECLİSE TAŞIDI
Mecliste gündem dışı söz alan CHP Belediye Meclis üyesi Mehmet Sucu, “Şehirdeki köylerde bir gezi gerçekleştirdik. Nizip Bölgesi’nde ulaşımla ilgili yoğun şikayetlerle karşılaştık. Kocatepe Mahallesi’nde oturan vatandaşlar belediye otobüslerinin gelmediğini mağdur olduklarını söylediler. Bu şikayetleri inceledim ve haklı buldum. Sekili ve Mızar Köylerine kadar otobüslerin geldiğini buraya gelmediğini duydum. Kasıtlı olarak yapıldığına dair söylentiler var. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor. İbrahimşehir köyüne uğradığımız da Büyükşehir’in adını kullanarak, Nizip’e giden doğalgaz hattından bir talep olmadan kamulaştırma olmadan doğalgaz hattı getirilmeye çalışılmış. Bu konuda teknik bilgi size verilmiş. Oradaki firma yetkilileri ile vatandaş, muhtar karşı karşıya gelmiş. Olay jandarmaya intikal etmiş. Bu firmaya izin verenlere seslenmek istiyorum, vatandaşın mülkünde kamulaştırma yapmadan nasıl mülküne girmeye çalışırsınız? Büyükşehir Belediyesi buradaki vatandaşlara sahip çıkmasını istiyoruz. Geçen yıl size kilit taşı eksik olan köyler olduğunu bildirmiştik ama o konuda şikayetler halen devam ediyor. Bir yıl sonra bunun yapılabileceğini söylemiştiniz ama yapılmadı. Buradaki eksiklikleri tamamlayarak, vatandaşlara hizmet götürülmeli” dedi.
KÖYLERİN TAMAMINA OTOBÜS GÖNDERMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL
Sucu’ya cevap veren Başkanvekili Osman Toprak, “Hiçbir şekilde hiçbir köyümüze kasıtlı olarak hizmet götürmemiz söz konusu olamaz. Ancak imkanlar dahilinde biz hizmetlerimizi götürüyoruz. Büyükşehir Belediyemize bağlı 650 tane köy var. 650 köyün tamamına belediye otobüsünü göndermek mümkün değil. İbrahimşehir’den bize gelen bir şikayet yok. Hiçbir kimseye kendi hakkından feragat etmesini söylememiz mümkün değil. Bizim bilgimiz haricinde personelin, belediye başkanımızın ismi kullanılarak, vatandaşlarımızın hakkını kullanımının önüne geçmek isteyenler varsa; bizde bunun gereğini yaparız. Muhtarımızla da görüşerek, sorunu halledeceğiz” diye konuştu.
70 YENİ OTOBÜS GELİYOR
Büyükşehir Belediyesi’ne 70 yeni otobüs alındığını ifade eden Toprak, “Haziran ayı içerisinde Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilecek. Otobüslerimizde filomuza katıldığı takdir de yakın köy ve beldelerimizin ihtiyaçları karşılanmış olacak. Fiyatı yaklaşık 30 milyon lira değerinde olan 70 otobüs alımı gerçekleştirmiş olacağız” dedi.
YENİ HAT DÜZENLEMESİ YAPILACAK
Sucu’nun ulaşım ile ilgili sorusuna cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanvekili Latif Karadağ, “Kocatepe üzerinde şöyle bir durum var. Karşısında Uluyatır’a gelen otobüs, Kocatepe’ye 7 kilometre giriş 7 kilometre çıkış yapacak, dolayısıyla oraya devam etme şansı yok. Ulaşım ekibimiz çalıştı yeni alınacak otobüslerle beraber yeni bir hat düzenlemesi yapılacak. Özellikle vatandaşlar belediye otobüslerinin girmesini talep ediyor. Belediye otobüsü de 650 köyün tamamına gitmiyor. Yarısına gidebiliyor, bu hem talebe bağlı hem de oradaki hat düzenlemesine bağlı. Köy sayısı arttığı zaman ya da otobüs Kocatepe’ye de girdiği zaman ekstra 75 dakika zaman artmış olacak. 3 saate yakın ring süresi oluşuyor. Yeni alınacak otobüslerle birlikte hat planlaması yapılacak. Öte yandan biz mahallelerdeki kilit taşı çalışmalarını bitirdiğimizi söylemiyoruz. Dönemsel olarak ihalelerimizi yapıyoruz, ihale tamamlandıktan sonra hali hazırda ihtiyaç duyulan yerlerle ilgili bütçeye göre ihale yapacağız” diye konuştu.
İYİ PARTİ’YE GEÇTİ
Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ömer Şahin, İYİ Parti saflarına katıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP’den istifa ederek bir süredir bağımsız belediye meclisi olarak görev yapan Ömer Şahin, mecliste gündem dışı söz aldı. Şahin, konuşmasında bundan sonra mecliste İYİ Parti’yi temsil edeceğini açıkladı. Şahin, İYİ Parti’nin meclisteki ilk temsilcisi oldu.
ÇETİN KARABIYIK
talepolayjandarmavatandaşfirmamülksöylentimağduriyetmizar köylerisekilotobüsmehmet sucuCHPsıkıntıvatandaşsucukalitehalkamaddetoplantımeclissalonbaşkanlıkOsman ToprakBaşkanvekilioturumMartmeclisBelediyebüyükşehirGaziantep haberhaberGaziantep