'Biz en iyi Gaziantepliler'le dertleşiriz!'
Tarih:25.2.2018

Kadın kollarına sesleniyorum. 2019’a kadar ulaşmadık hane sevgisini kazanmadık hanım kardeşimiz bırakmayacak şekilde çalışmaya hazırmıyız. 
Şimdi geliyorum gençlere. Gençler tam gençler. 2019’a kadar Gaziantep’te ayak basmadık bir karış yer dahi bırakmamaya. Üniversitedeki gençlerle kucaklaşmaya hazırmıyız. Maşallah. 
İNşallah bu defa Türkiye sıralamasında inanıyorumki Gaziantep ilk 10’a girecek. 
Kardeşlerim. Türkiye’nin sıkıntıları konusunda biz en iyi Gazianteplilerle dertleşiriz. Çünkü bu ülkenin hangi meselesi varsa hepsininde bir ucunda Gaziantep bulunmuştur. 
Çünkü Gaziantep 7 milyar dolara yaklaşan ihracıtı 5 milyar doları aşan ithalatıyla yani 12 milyar doları bulan dış ticaret hacmiyle bir ekonomi devidir. Kişi başına düşen dış ticaret yapımında bölgesinin lideri. Türkiye’nin 5’inci büyük şehri olarak Gaziantep’i hesaba katmayan hiç bir ekonomi programın başarı şansı olamaz. 
Hiç endişe etmeyin. Sefer görev emri çıktığı anda başta şahsım olmak üzere hep birlikte yola çıkarız.
 
Sizler 15 Temmuz'da genel başkanınınızn Cumhurbaşkanınızın çağrısına uyarak meydanlara caddelere sokaklara dökülmedinizmi. Bu FETÖ'culara meydanları dar etmedinizmi. Gerçi 251 şehidimiz oldu. 2193 Gazimiz oldu. Ama FETÖ'cular hedeflerine ulaşamadı. Onlara her taraf dar edildi. Şimdi de yine aynı şekilde ELhamdülillah 2021 terörist bugün etkisiz hale gelmiş durumda.
 
Kardeşlerim komşularımızla problemmi yaşıyoruz. Yansımalarını hemen burda görmeye başlarız. Şu an Gaziantep misafir ettiği yaklaşık 500 bin sığınmacıyla Suriyedeki insani krizin sıkıntılarını iliklerine kadar yaşayan bir şehirdir. Ama siz ensar oldunuz ve muhacirleri bağrınıza bastınız. Yıllardır devam eden bu kriz süresince Suriyeli muhacir kardeşlerimize ensar olan kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyorum. Sizler bu asil duruşunuzla sadece kardeşlik ve komşuluk hukukunun gereğini yerine getirmekle kalmadınız tüm dünyaya tarih boyunca unutulmayacak tarih dersi verdiniz.
 
Fırat Kalkanı harekatıyla güvenli bölge haline getirdiğimiz yere 140 bin Suriyeli kardeşimiz topraklarına dönerek hayatlarını sürdürmeye başladılar.
 
Afrin harekatında da yine bölgedeki kardeşlerimiz kendi topraklarına kendi evlerine dönmek suretiyle inşallah bu mülteci hayatına son vermiş olacaklar.
 
Bugün 37. gününe giren harekatın başarı ile tamamlanmasının ardından bu bölgede bir kaç yüz bin suriyeli kardeşimizin geriye döneceğini anlıyorum. İnşallah biz Mümbiç'te ve diğer bölgelerde de huzuru ve güveni sağladıkça suriyeli kardeşlerimizin tamamı evlerine yurtlarına geri dönerek vatan hasretinden kurtulacaktır.
 
Diğer taraftan PKK'sından DEAŞ'ına ve FETÖ'sünu kadar terör örgütleri eyleme geçtiklerinde Gaziantep'te bundan en büyük zararı gören şehirlerimizden biri oldu. ALlah'ın izniyle PKK'nın başını her gün eziyoruz ve ezeceğiz.
 
DEAŞ denilen İslah ve Müslüman düşmanı örgütte artık tamamen ortadan kalkma noktasına gelmiştir.
 
Yıllarca kendi ülkelerinde ne kadar piskopat varsa hepsinide örtülü bir şekilde teşvik edip DEAŞ saflarında savaşmaya bölgemize gönderdiler. Kardeşlerimizin ve bizim başımıza bela olan bu katil sürüsünün en azından bir kısmı şimdi geldikleri yere geri döndüler. Biz 60 bin kişinin ismini ilgili ülkelere bildirdik. 6 bin kişiyide bizzat kendilerini sınır dışı ederek geldikleri ülkelere iade ettik.
 
Devletimiz ve milletimiz bu alçak örgütün kalemlerini kırmış defterlerini dürmüştür. FETÖ ile gelinen noktada geriye dönüş asla mümkün değildir. Bundan sonrası zaman işidir.
 
Gaziantep Türkiye'nin sadece sıkıntılarının değil imkanlarınında en büyük ortağıdır. Türkiye'nin büyüme oranından daha fazlasını istihdam artışından daha yükseğini kamu ve özel yatırımlarından en büyük payı elbette Gaziantep almıştır ve alacaktır.
 
Rabbimiz insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır buyuruyor.
 
Gazianteplide çok çalıştığına göre elbette bunun karşılığına alacaktır.
 
Biz de Gaziantep'in işini kolaylaştırmak için devlet imkanlarını sonuna kadar seferber ediyoruz.
Geçtiğimiz 15 yılda Gaziantep'e yapılan kamu yatırımlarının tutarı 24 katrilyon.
Bu parayla neler mi yaptık. Mesela. Eğitimde 10 bin 500 derslik yaparak evlatlarımıza iyi bir gelecek hazırlamanın gayreti içinde olduk. Yurtlarımıza 9 bin 400'e yakın yatak ilave ettik. Üniversitemiz zaten bölgenin en iyi eğitim öğretim kurumlarından biri. Ayrıca Vakıf eğitim kurumu olarak Hasan Kalyoncu üniversitesi de kendi alanında oldukça başarılı bir grafik çiziyor.
Gaziantep'e ikinci bir devlet hastanesi yakışmazmı. Zaten kampüsü binaları alt yapısı hazır. Geriye ismini kararlaştırıp tabelasını asıp en kısa sürede faaliyete geçirmek kalıyor.
Sağlıkta şu ana kadar 15'i hastane olmak üzere 75 tesis Gaziantep'e kazandırılmış durumda.
Önümüzdeki yıl hizmete açmayı planladığımız şehir hastanemizin yatak kapasitesi 1875. Tüm bölgeye hizmet verecek abide bir eser olacak.
Bunun yanınad 300'er yataklı devlet hastanesi ile çocuk hastanesi inşaasıda sürüyor.
Gaziantep toplu konut projeleri bakımındanda göz kamaştırıcı bir şehirimiz. Gerek toki gerekse belediyelerimizin projeleriyle adeta şehir içinde şehir inşa ediliyor.
50 bin konuttan oluşan kuzey şehir projesiyle OSB'nin yanında çeyrek milyon insanın yaşayacağı yepyeni bir yerleşim alanı yapılıyor.
Yürütülen bu proje sayesinde sanayide çalışan binlerce kardeşimizin her gün şehrin bir ucundan diğer ucuna taşınma sorunu ortadan kalkacak.
Bu konutlar hepsi tamam eski stat şimdi devre dışı. Yeni stadı yaptık. Gayet modern bir stat. Ama dedikki buraya bir cuma camii yapalım.
Şimdi duyuyorumki bazı çatlak sesler bunu engellemeye kalkıyor.
Şimdi bakanlar burada aynı şekilde sayın valimizede gerekli talimatı tekrar vereceğmi. Belediye başkanı burada. Bu camiyi yapacak hayırseverimiz de burada.
Çok açık ve net söylüyorum. Kim olursa olsun. Yok şu yok bu. Hiç birini kafaya takmayın. Bu Cuma camii bu milletindir. Hayırseverimiz var dolayısıyla hiç kimse bunu engelleyemez.
Bu ülkede bir hukuk devletidir. Bu hukuk devletinde de yok bilmem şu STK'nın şöyle sesi çıkmış böyle çıkmış.Biz o çatlak seslere alıştık.Bizim işimiz var. Bu yolda azimle, inançla yürüyeceğiz. Ve bunu kimse engelleyemez.Ve inşallah hemen bu projeleri son halini ben tekrar görmek isterim. Son halini görüp hemen adımı atalım. Temeli atıp suratle işi başlatalım.Önümüzdeki yıl sonuna kadar bu bölgede sosyal donatıları ve çevre düzenlemeleriyle inşallah 10 konutta hayat başlayacak.Belediyelerimizin düşük vatandaşlarımıza yönelik projelerinide takdirle takip ediyorum. Kentsel dönüşüm projelerinide başarıyla sürdüğünü görüyorum .Tabi böylesine büyük nüfüs hareketleri olan bir şehirde buna uygun ulaşım alt yapısınında olması gerekiyor. Bir uçtan diğer uca çaprazlama ulaşım projesi hayata geçiriliyor.