Çeliktürk yeniden başkan
Tarih:18.2.2018

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi 13. Olağan Genel Kurulu’nda başkanlık seçimleri gerçekleştirildi. Oy kullanma işlemi oda binasında sabah saat 09.00’da Yüksek Seçim Kurulu nezaretinde yapılmaya başladı. Çift adaylı listenin bulunduğu kongrede mevcut Başkan Gökhan Çeliktürk ve Burkay Güçyetmez başkanlık için yarıştı. Yarışta mevcut başkan Gökhan Çeliktürk oyların 578'ini alarak güven tazelerken, Güçyetmez 543 oyda kaldı.

YOĞUN KATILIM

Kongrede seçim işlemleri üyelerin sabahın erken saatlerinde oda binasına gelmesiyle başladı.  Bin 859 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede gerçekleşen seçimler sonucunda 7 yönetim kurulu üyesi ve 10 üst kurul delegesi seçildi.

ŞUBEMİZ ÇITASINI DAHA DA YÜKSELTTİ

Yönetim Kurulu ile birlikte gece gündüz demeden, fedakarlık ederek iki yıllık görev sürelerini tamamladıklarını dile getiren İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube mevcut Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Seçimler birer demokrasi yarışıdır. Önemli olan İnşaat Mühendisleri Odasını iki yıl boyunca kamu kurum ve kuruluşlarında; gerek saygınlığını, yaptığı etkinlikleri konusunda ne yaptıysak, 13.dönemde de bunları sürdürmeyi düşünüyoruz. Geçmiş yıllarda en önem verdiğimiz konu Uluslararası 7. Çelik Sempozyumuydu. Bu sempozyum yaklaşık bir yıllık emeğin sonucuydu. Katılımcılardan aldığımız sonuçlara göre Gaziantep Şubesi ilk defa Avrupa’da uluslararası bir dergide Sempozyumun makalesi yayınlandı. Gaziantep Şubesi geçmiş dönemlere göre çıtasını daha da yükseltti. 12. dönemde bunu daha da yükseltmekten onur duydum.” sözlerine yer verdi.

ÖNCÜ OLARAK GÖREVİMİZİ YAPTIK

Deprem Master Planı Çalıştayı’nın en çok önem verdikleri çalışmalardan bir tanesi olduğunu kaydeden Çeliktürk çalıştay hakkında şu şekilde konuştu; “Hem bir Gaziantepli hem de bir inşaat mühendisi olarak, bu çalıştayın İnşaat Mühendisleri Odası’nın en büyük sorumluluklarından bir tanesidir diye düşünüyorum. Biz bunu basında dile getirdiğimizde, ikili görüşmeler yaptığımızda da Büyükşehir Belediye Başkanımızdan ve Gaziantep Valimizden olumlu cevaplar aldık. Ancak konuştuğumuz şeyleri devamı gelmediğinde arkadaşlarımızla konuştuk. Bu görüşmede bir Deprem Master Planı Hazırlık Çalıştayı yapmamız gerektiği konusunda hem fikir olduk. İnşaat Mühendisleri Odası olarak bu konuda bir öncü olarak görevimizi yapalım, dedik. Bu konuda İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve İşletme Fakültesi ile birlikte bir çalıştay düzenledik.”

KİM KAZANIRSA KAZANSIN KONUNUN TAKİPÇİSİ OLMALI

Deprem Master Planı Çalıştayı’nda kendisinin ve yönetim kurulu için en önemli şeyin tüm kamuoyunun destek vermesi olduğunu söyleyen Gökhan Çeliktürk; “Gaziantep kamuoyunun bu olaya, tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla Deprem Master Planına katkı sağlamasıydı. Deprem Master Planını sonlandırmak 13. dönem projemizdi. Döneme başlamadan Deprem Master Planı sonuç raporunu çıkarmış durumdayız. Ama bu yeterli değil; esas olan Deprem Master Planı’nı projelendirmektir. Bundan sonra yapacağımız şey gerek Valilik, AFAD, Büyükşehir Belediyesi nezdinde bu Deprem Master Planı Çalıştayı’nı projelendirmek için çalışacağız. Kim kazanırsa kazansın bu konunun takipçisi olmamız gerekiyor.” dedi.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ SEKTÖRÜN OYUNCULARIDIR

İnşaat mühendisleri Odası Gaziantep şubesinin 10 ve 11. dönemlerinde yönetim kurulu üyesi, 12. dönemde ise yönetim kurul sekreteri olarak odaya hizmet ettiğini hatırlatan İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube’si başkan adayı Burkay Güçyetmez ise; “Mesleğimizin birçok sorunu bulunmaktadır. Mesleğimizin itibarsızlaştırılmaya çalışılması ve güvencesiz çalışma koşulları yaşanmaktadır. İnşaat mühendisleri inşaat sektörünün figüranları değil oyuncularıdır. Her geçen gün artan inşaat mühendisleri yeterli eğitim alamadıkları gibi mezuniyet sonrasında iş bulmakta da zorlanmaktadır. Mühendisler arası birlik ve beraberliğin sağlanması ile bu sorunların bir nebze de olsa çözüleceğine inancımız tamdır. Yaşam ve çalışma koşullarının giderek zorlaştığı şu dönemde inşaat mühendislerini bir araya getiren meslek ilkelerini ön plana çıkaran odanın ve meslektaşlarımızın çıkarlarını ön planda tutan bir yönetimi şekillendirmesi gerekmektedir. Meslek guruplarıyla fikir alışverişini zenginleştireceğiz. Tecrübeli üyelerimiz ile genç üyelerimizi deneyimlerin paylaşılması için bir araya getireceğiz. Elektronik CV ile inşaat mühendislerinin daha etkin iş olanaklarına kavuşmasını sağlayacağız. Sosyal etkinliklere çok daha fazla yer vereceğiz.” şeklinde konuştu.

BU ZOR DÖNEMDE KOL KOLA YÜRÜYECEĞİZ

Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken ise; “Mimarların birlikte çalıştığı meslek grubu İnşaat Mühendisleridir. İçinde bulunduğumuz dönem; mimarlar, mühendisler ve teknik kadro için iyi bir dönem değil. Oldukça zor koşullar altında yaşamaya ve çalışmaya çalışıyoruz. Gelirlerimizin her geçen gün geriye gittiği, işsizliğin bir kılıç gibi başımızı kestiği bir dönem yaşıyoruz. Böyle bir dönemde mimarların ve mühendislerin, bir dayanışma kültürü geliştirmesi, önümüzdeki dönemde daha da zorlaşacak şartlara birlikte direnmesi, dayanışma göstermesi ve iş birliğine gidilmesi bizim için çok önemli ve değerli. İki adaya başarılar diliyorum. Seçim sonucunda yeni başkanla, bu zor dönemde kol kola birlikte yürüyeceğiz.” dedi.

ADIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Gaziantep Şubesi Başkanı Hüseyin Ovayolu; “Makine Mühendislerinin alanına giren konularda mümkün olduğu kadar mühendislerle çalışmalarını önemsiyoruz. Bu çalışmaların sizin de iş kalitenizi yükselteceğinin bilincindeyiz. İnşa ettiğiniz binaların dış cephelerine vermiş olduğunuz önemi mekanik tesisat ve elektrik tesisatlarına da verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle özellikle akıllı bina yapmak ve projelendirmek isteyen inşaat mühendislerimizin mühendislik firmaları ile çalışmalarını önemsiyoruz ve bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Seçimlerin bitmesinin ardından bizler inşaat mühendisleri, mimarlar ve elektrik mühendisleri odasıyla meslek disiplinlerimizin çakıştığı ve birbirimizi ilgilendiren konularda bir atölye çalışması yaparak, proje aşamasındaki ve uygulama aşamasındaki kaliteyi yükseltmeyi amaçlıyoruz. Ülkemiz ve şehrimiz zor bir dönemden geçiyor. Sınıra en yakın yer olmamız sebebiyle sınırımızdaki olaylardan ciddi anlamda etkileniyoruz. Son dönemde odalarımızın unvanlarında bulunan Türk ve Türkiye ibarelerinin kaldırılması ile ilgili çalışmaları izliyoruz. Makine Mühendisleri olarak odamıza sahip çıktığımız gibi adımıza da sahip çıkacağız. Bizi birleştiren Türk ve Türkiye ibarelerini odalarımızın unvanlarından sildirtmemek için gerekli olan çalışmaları yapacağız.” şeklinde konuştu.

BU KURUMUN BİR PARÇASI OLDUĞUM İÇİN GURUR DUYUYORUM

Kurumlarla entegre olma noktasında, ciddi çalışmalar yaptığına değinen Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa şu şekilde konuştu; “İnşaatın en önemli ham maddesi; arsa, demir ve çimento desek de aslında bu sektörün olmazsa olmazı, mimarlarımız, inşaat, makina ve elektrik mühendislerimizdir. Ben de bu kurumun bir parçası olduğum için gurur duyuyorum. Sıkıntılarımızın başında ise, mühendis sayımızın giderek artması. Bu sayı, 2 bine dayanmış durumda. Gördüğümüz, yaşadığımız sorunlarımızdan bir diğeri ise, yeni mezun olan arkadaşlarımız. Kendimizde öz eleştiri yapmamız lazım. Hep tecrübeli, bilgi, birikimi yüksek mühendis olsun istiyoruz. Odamızın bu konuda çok ciddi çalışmaları ve katkıları var. Bu noktada, diğer odalarımızla ortak hareket ederek çok daha ciddi çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bundan sonraki dönemlerde de çok ciddi çalışmalar yapma niyetindeyiz. Başarı, birlikte hareket etmekten geliyor.  Son dönemde Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri odalarımızla, İmar yönetmenliğinde açısından çok ciddi katkı sağladığımızı düşünüyorum aynı zamanda imar yönetmenliği, çok ciddi bir problem. Bu ayın sonuna kadar bir çözüm noktasına ulaşacağız.”

YANLIŞ GÖRDÜKLERİ ZAMAN SES ÇIKARTMALILAR

“Türk Mimar, Mühendis Odaları ve birbirine bağlı meslek odaları, kendi mesleklerinin yanında kamu yararına hizmet etmeyi görev edinmiştir.” diyen Gaziantep Mimarlar Odası Eski Şube Başkanı Sıtkı Severoğlu ise; “Gaziantep’te bulunan bütün meslek grupları ellerinden geldiğince kente katkı sunmak adına çalışmalar yapıyorlar. Zaman zamanda eleştiriler alıyor. Ama biz bu kentte yaşıyoruz. Bu kenti biz gelecek nesillerden ödünç aldık. Dolayısıyla bizim meslek gruplarının neler yaptığı zaman içerisinde çok daha net ve doğru anlaşılacak. Meslek odaları; aydın insanlardan, okumuş insanlardan oluşur. Onlar bir yanlışı gördüğü zaman ses çıkartmak zorundalar. Bunlarla ilgili siyasi nitelendirmeler çok yakışı kalmaz. Siyasi değerlendirmeleri çok doğru bulmuyoruz. Odalarımızın başarısı, meslek gruplarımızın başarısı kentin, kazanımlarının arttırabilmesi o odaya bağlı meslektaşlarımızın mevcut yönetim kurumlarına ne kadar destek verdiğiyle doğrudan bağlantılıdır. Dolayısıyla bir seçim yaşanıyor. Odalar kazananların odasıdır. Eğer biz başarmak istiyorsak seçimden çıktığımızın ertesi günü, kim kazanırsa kazansın diğer aday olanlar kendi ideal amaçları doğrultusunda o yönetimle beraber çalışmaya devam edebiliyorsa, başarı kazanç olabilir. Ben Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odasının böyle bir seçimle kazanılmasını ve pazartesi günü bütün herkesin kentimiz için bir arada olmasını temenni ediyorum.” sözlerine yer verdi.

GÖKHAN ÇELİKTÜRK’ÜN YÖNETİM KURULU LİSTESİ

Gökhan Çeliktürk başkanlığındaki yönetim kurulu, Selçuk Soysüren, Tamer Durakoğlugil, Ekrem Can, Dilara Bacaksız, Ahmet Koray Doğan ve Mehmet Baki Sağlamer’den oluştu.

BURKAY GÜÇYETMEZ’İN YÖNETİM KURULU LİSTESİ

Burkay Güçyetmez’in listesinde ise, Mehmet Bulut, Gamze Balat Aşnuk, Bergüzar Eda Ertaş, Mehmet Tuğrul Kale, Yunus Emre Kuday ve Özgür Sökücü yer aldı.

BİLGE ÜLKE GÜZEL

 

listekongreburkaygüçyetmeznezaretseçimyüksekkazanmaGökhan ÇeliktürkbaşkanmevcutyarışmabaşkanlıkadaygenelkurulolağanşubeİMOodamühendisinşaatTMMOBgaziantep haberhaberGaziantep