Tekstil ve konfeksiyon Türkiye'nin lokomotif sektörü
Tarih:14.2.2018
 Açılışta konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Gaziantep’in Fuarlar Şehri olma yolunda büyük bir başarı sağladığına değinerek; “Fuarlar ticarete ve dolaylı olarak da istihdam ve üretime katkı sağlar. Her ne kadar ihracatta otomotiv sektörü bir miktar daha ön plana çıktıysa da katma değer ve istihdam açısından, yerel katma değer açısından tekstil ve konfeksiyon Türkiye’nin en önemli sektörü, lokomotif sektörü.” dedi.
BU SEKTÖRDE MARKA ALGISI DAHA YÜKSEK
2004 yılında Fuarlar Şehri Gaziantep projesini başlattıklarını hatırlatan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; “Hakikaten büyük bir başarı ile uygulanıyor. Fuarlar ticarete ve dolaylı olarak da istihdam ve üretime katkı sağlar. Tekstil ve Hazır giyim sektörü aslında şuanda Türkiye’nin lokomotif sektörlerinin başında geliyor. Her ne kadar ihracatta otomotiv sektörü bir miktar daha ön plana çıktıysa da katma değer ve istihdam açısından, yerel katma değer açısından tekstil ve konfeksiyon Türkiye’nin en önemli sektörü, lokomotif sektörü. Aslında bu sektörün dünyada marka algısı da diğer sektörlere oranla yüksek. Son yıllarda sektör markaya da yatırım yaptı ve bunun sayesinde zamanla kar marjları da iyileşecek.” dedi.
SON DERECE KRİTİK BİR SEKTÖR
Konfeksiyon ve tekstil ihracatı hakkında bilgilendirmede bulunan Şimşek; “Geçen sene konfeksiyon ve tekstil ihracatı yaklaşık 26 milyar dolar civarında bir rakam, toplam ihracatımızın yüzde 17’sine denk geliyor. Bizim dünya ticaretinden aldığımız pay yaklaşık yüzde 1 civarı. Halbuki bahsettiğim konfeksiyonda, dünya ihracatının yüzde 3,3’ünü Türkiye yapıyor. Burada dünyada 7’nci sıradayız. Tekstilde de dünya ihracatının yüzde 3,8’i Türkiye’den yapılıyor, 5.sıradayız. Dolayısıyla bu alanın önemi son derece net ve açık. 2002’den yana bu sektör Türkiye’ye 2 milyar dolarlık doğrudan dışarıdan yatırım çekmiştir. Ama bizim girişimcilerimiz de Türkiye dışında bu alanda 1,3 milyar dolar üzerinde yatırım yapmıştır. Dolayısıyla hakikaten bizim hem dünyada ilk sıralarda yer aldığımız bir sektör, hem de katma değer açısında, istihdam açısından son derece kritik bir sektör.” şeklinde konuştu.
2018 İYİ DEVAM EDECEK
2017’nin ekonomi açısından oldukça başarılı bir yıl olduğunu söyleyen Mehmet Şimşek; “Başarının kriteri basit, belli başlı dünya ülkeleri arasında en hızlı büyümeyi Türkiye kaydetmiştir. İstihdam anlamında da büyük bir başarı var. Yaklaşık 4 milyona yakın net yeni istihdam imkânı sağlandı. 2018’de iyi başladık. İyi devam edecek diye düşünüyoruz. 2018’in büyümesini belirleyici 3 faktör var. Dış talep iç talep güçlü seyrediyor. Bizim en önemli pazarımız Avrupa Birliği’dir. Avrupa Birliği küresel kriz sonrası en iyi dönemini yaşıyor. En güçlü büyüme ivmesine sahip Avrupa geri geldi. Dolayısıyla Avrupa pazarı oldukça canlı. Bu durum Türkiye’nin büyümesine olumlu katkı verdi, verecek.” ifadelerine yer verdi.
TOPARLANMA DEVAM EDİYOR
Şimşek konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “İstihdam, döviz geliri, katma değer açısından turizm sektörü de önemlidir. Geçen sene başlayan toparlanma bu sene hızlanarak devam ediyor. Petrol fiyatlarının yaklaşık 40-45 dolar aralığından 60-70 dolar aralığına çıkması komşularımız açısından da olumlu bir gelişme. Bütün bu 3 faktör dış talebin güçlü seyredeceğini gösteriyor. Dış talep büyümeyi destekleyici olacak.”
YATIRIMLARIN ARTMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Son yıllarda dünyada ve Türkiye’de çok düşük faiz oranlarına rağmen yatırımlarda bir ivme kaybının olduğuna değinen Mehmet Şimşek; “Özellikle gelişmiş ülkelerde milli gelir olarak düşüş var, gelişmekte olan ülkelerde yavaşlama var. Fakat Türkiye, yeni bir yatırım hamlesinin eşiğinde. Büyümedeki bu toparlanma, ihracattaki bu güçlü seyir kapasite kullanım oranlarını artırmıştır. Şuanda kapasite kullanım oranı ihracatçı sektörlerde yüzde 82 civarında. Dolayısıyla kaçınılmaz olarak yatırımlar gündemde. Biz de yatırımların artması için çalışıyoruz. Teşvikler konusunda çok güçlü ve ilave teşvikler var. Çok daha cazip hale geldi. Biz teşviklerin ötesinde kredi garanti fonunu 2018’de imalata ve ihracata ağırlıklı destek verecek şekilde yeniden yapılandırdık.  Dolayısıyla bir taraftan kapasite kullanım oranlarını yükselmiş olması, bir taraftan cazip koşulların olması ile yatırımlar da büyümeyi destekleyecektir.” dedi.
BÜYÜME HER ŞEYİN BAŞI
İç tüketimde finansal koşulların geçen sene kadar elverişli olmadığının altını çizen Şimşek; “Kredi faiz oranları biraz yüksek. Ama gelir anlamında güçlü bir destek var. Geçen yıl 1,4 milyona yakın kişiye iş bulmuşuz, bunlar tüketecek. Dünyada ücretler çok yavaş bir seyir halindeyken Türkiye’de reel bir artış var. asgari ücret enflasyonun üzerinde arttı. Özetle iç tüketimde de geçen sene kadar güçlü olmasa da bu sene büyümeye destek bekliyoruz. Büyüme her şeyin başı. Son 15 yıl bir başarı hikayesidir. Türkiye’nin başına gelmedik felaket kalmadı. Ama Türkiye, 2003-2017 döneminde yaklaşık yüzde 5,7 büyüdü. 1924-2002 arası yaklaşık yüzde 4,7 büyüdü. 1 puan 3 kat fark yaratıyor. Türkiye’nin büyüme ivmesini devam ettirmesi, gelişmiş ülkelerle arayı kapatmasına katkı olacak.” sözlerine yer verdi.
SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMLERİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Başbakan Yardımcısı Şimşek, hükümet olarak sanayi ve ticaretin önünü açtıklarını, başarıyı da bu alanların sağladığını belirterek, şunları kaydetti: "Karamsarlığa gerek yok. Yakın geçmişimize baktığımızda en zor dönem 2016'ydı. Biz gereken önlemleri aldık ve gereken destekleri sağladık. Devamında da ülke olarak iyi bir çıkış yakaladık, bunu sürdürmek için de çalışıp çabalayacağız. İş aleminin önünü açmak bizim en temel prensibimiz. Zaman zaman 'Büyüme rakamları yüksek ama biz bunu hissetmiyoruz' şeklinde eleştiriler olabiliyor ama bunlar doğru değil. Çünkü hissediliyor. Konut sayısı birkaç yüz binden şimdi yıllık 1,5 milyona dayanmış. Traktör, araba satışları artmış. Bunların hepsi reel hayatın kendisi. Otomobil satışı milyonu bulmuş, ihracat aynı şekilde. Hangi kaleme bakarsanız bakın iyi gidiyor. Geçen sene 74 bine yakın yeni şirket kuruldu. Az rakam değil. Hakikaten iyi gidiyoruz. Dünyadaki en büyük sorun gelir dağılımındaki dengesizlik ama Türkiye bu konuda da iyi gidiyor. Kim ne derse desin hem nicelik hem de nitelik olarak iyi yoldayız. Sorunlarımız elbette var ama bunların çözümü için de yoğun çaba içindeyiz."
 
 
BİR VE BERABER OLMALIYIZ
Mehmet Şimşek, terörle mücadele konusunda da ciddi başarılar elde edildiğini hatırlatarak; “Hemen yanı başımızda terör örgütleri bulunmakta. Türkiye olarak ülkemize yönelen tehditleri bertaraf etmek için çalışıyoruz. Bu zaten meşru bir hakkımız. Bizlerin de burada bir ve beraber olarak yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Biz bu birlik ve beraberliğimizi sürdürdüğümüz müddetçe tüm sorunların üstesinden geliriz. Türkiye terörle mücadelede son dönemlerde büyük bir başarı yakaladı. Söz konusu sorunların kısa vadede bölgesel yansımaları olabilir ama biz buradayız. Sorunları çözmek için hep yanınızdayız.” şeklinde konuştu.
DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ
Gaziantep’in fuarlar merkezi olma yolundaki en büyük özelliklerinden biri olan PENTEX’in bu sene 7.sini açtıklarını dile getiren GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu; “PENTEX Fuarı dediğimiz zaman yalnızca Gaziantep değil bütün bölgeye ve Türkiye geneline hitap eden bir fuar. Tekstil bu ülkenin 1923’den beri, Cumhuriyet’in kuruluş tarihinden bu yana en fazla işçi-emekçi çalıştıran, iş imkanı sağlayan, evlerin geçimini sağlayan bir sektör. Biz bu sektörün ölmeyeceğinin ve bu sektörü Türkiye’de çok daha ileri yerlere taşıyabileceğimizin bilinci içerisindeyiz. Ama maalesef ki son zamanlarda ithalat yine bu sektörümüzü vurmakta. Bu konuda daha önce alınan önlemlerle Türkiye’deki tekstil sektörünün nereye geldiğini geçtiğimiz yıllarda bir kez daha gördük. Bu önlemleri artırılarak devam etmesi gerekiyor. Bundan 4 yıl önce bu fuarda bunu dile getirdiğimizde büyük destekler gördük ve tekstil, konfeksiyon kısmında koruma önlemler alındı. O zaman konfeksiyon atölyelerimiz kapanırken şu anda konfeksiyonda fason yaptıracak atölye bulunamaz durumdayız. İnanılmaz derede güçlü bir şekilde devam ediyoruz. Fakat bunun altyapısı olan pamuk ipliğine ve sentetikli ipliklere geldiği zaman 3 yıldır uğraşıyoruz, ama maalesef ekonomi bakanımız söz vermesine rağmen bu önlemi yaptırmadı. Bundan dolayı da pamuk iplikçileri sıkıntılı bir dönem içindeler. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.” dedi.
DAHA İLERİYE GİDECEĞİZ
Dünya’nın her tarafında insanlar giyinmek zorunda olduğunun altını çizen Kkonukoğlu; “Herkes bunu giyecek. Tekstil ölüye de lazım, diriye de lazım. Bu yüzden bu sektörü elimizde tutmak zorundayız. 80 milyonluk bir nüfusa sahibiz.  Teknoloji ilerledi gidiyor. Biz teknolojik olarak da tekstili, normal bir konfeksiyonu ancak robotlarla üretimine geçildiği takdirde bu iş bizim elimizden alınabilir. Ama onu yaratmamak için de biz şimdiden altyapımızı oluşturmak için desteğimizi esirgemememiz gerekiyor.  Geçen yıl Gaziantep’te yalnızca penyeciler olarak 143 milyon dolar civarında ihracat gerçekleşti. Geriye baktığımız zaman 10 yıl önce Gaziantep’ten konfeksiyon konusunda ihracat yoktu.10 yıl içerisinde sıfırdan 143 milyon dolara geldik. Daha ileriye gideceğiz. Fuarlar sayesinde Türk tekstili marka olma yolunda hedeflerine ulaşacaktır.” şeklinde konuştu.
ÖNEMLİ TİCARİ BAĞLANTILAR KURULACAK
Fuarın açılış konuşmasını yapan Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Akkaya; “Türkiye ihracatında itici güç olan hazır giyim ve tekstil sektörü de 2023 hedeflerimize ulaşma noktasında da çok önemli bir misyona sahiptir. Bu bağlamda yapılan sektörel fuarların gelişmeye ve büyümeye katkısı yadsınamaz. Açılışını yaptığımız ve yüzlerce markanın yer aldığı PENTEX Fuarı’mızda en yeni koleksiyonlar ve en yeni trendler sergilenecek. Türkiye’mizin ve Dünya’nın çeşitli noktalarından gelen ziyaretçiler fuar süresince önemli ticari bağlantılar ve işbirlikleri gerçekleştirecektir. Bu çerçevede Ukrayna, Rusya ve Kosova’dan gelen heyetler fuarımızı ziyaret edecektir.” ifadelerine yer verdi.
 
 
Konuşmaların ardından, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkana Fatma Şahin, TOBB Türkiye Tekstil Sanayi Meclisi Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Büyükelçi Adnan Keçeci, Şahinbey Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Halil Uysal, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Ak Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu,  Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sami Konukoğlu, Gaziantep Ticaret Borsası Meclis Başkanı Selami Memiş, Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, PENKON Başkanı ve Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya tarafından açılışı kurdelesi kesilerek, stantlar dolaşıldı.
BİLGE ÜLKE GÜZEL