Şahin noktayı koydu
Tarih:12.2.2018
Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında toplanan mecliste Sağlık sorunları nedeniyle görevinden istifa eden Büyükşehir Belediye Meclis 2’nci Başkan Vekili Mehmet Durdu Yetkinşekerci’nin yerine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ getirildi. Gizli oy açık sayım usulüyle yapılan seçimde, 45 meclis üyesinin oyunu alan Karadağ, Büyükşehir Belediye Meclis 2’nci başkanvekili oldu.
PROJELENDİRME BAŞLADI
Gündemin 9’uncu maddesinde yer alan ve TÜBİTAK ile birlikte yapılacak Bilim Merkezi hakkında konuşan Fatma Şahin; “Bilim Merkezimizi Burç Kavşağı’nda yapacağız. Üniversite senatosunun Büyükşehir Belediyesi’ne verdiği bizim de yaptığımız sözleşme ile şehre gezegen evinin çok daha büyüğünü inşa edeceğiz. Protokolümüzü imzalatıp projelendirmeye başlatacağız.” sözlerine yer verdi.
KAÇAK YAPILAŞMA DEVAM EDİYOR
Gündemin 99’uncu maddesinde yer alan 100’üncü Yıl Parkı maddesi ile ilgili söz alan CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu; “100’üncü Yıl Kültür Parkının içinde kaçak yapılaşmaların olduğunu ve bu yönde şikayetlerin olduğuna yönelik belediyeye dilekçelerin verildiğini gördük. Kaçak yapılaşma devam ediyor. 100’üncü Yıl kültür parkının korunacağı yönünde sözünüz var bu meclise. Kaçak yapılaşmalarla mücadele edilip bu parkımızın şehrimize yakışır bir halde korunması gerekiyor.” dedi.
100’ÜNCÜ YIL’I KORUMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR
Sucu’ya cevaben konuşan Fatma Şahin şu şunları söyledi; “Trampa ile bize gelen teklifi de uygun görerek 100. Yıl Parkında mümkün olduğu kadar kamulaştırmayı arttırarak yeşil alanları koruyarak devam etme irademizi gösteriyoruz. Yeşile karşı duruşumuz net. Talimatı verdim ben. Buna uymayan kim olursa olsun gereği yapılır. Buna uymayanlar için tutanaklar tutuldu.  Kaçak yapılaşmaya yönelik çalışmalar yapanlar hakkında tutanak tutulmuştur. 100’üncü Yıl Parkı için baştan ne dediysek odur. 100’üncü Yıl’ı korumak boynumuzun borcudur. Kamulaştırmayı artırarak yeşil dokuyu koruyacağız.”
MOBİLYACILAR SİTESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Oğuzeli İlçesi’ne yapılacak olan Mobilyacılar Sitesi ile ilgili maddede konuşma yapan Şahin; “Gaziantep’te fıstıkçılar, nakliyeciler, ayakkabıcılar, dorseciler, mobilyacılar sıkışmış durumda. GATEM başta olmak üzere onların hepsinin de yerini belirledik. Şu anda çok dağınık halde faaliyet gösteriliyor. Gelecekte çok daha etkin üretim ve rahat koşulların sağlanması için altyapı ve fiziki mekan ihtiyacı var. Daha sonrasında da mobilya üretim alanlarımızla ilgili çalışmalarımız olacak.” sözlerine yer verdi.
MECLİSE YENİDEN İADE ETTİM
CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu’nun Şehir Meydanı çalıştayına siyasi partilerin de katılması gerektiğini söylemesi üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin; “Kamil Ocak Stadının yerinin TOKİ başkanlığının olduğundan eski TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile birlikte çalıştık ama ortaya çıkan planı beğenmedik ve durdurduk. Yeni Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan ise yeni stadyumun maliyetini birebir buradan çıkarma gibi bir niyetini olmadığını, buraya yaşayan bir meydan yapılmasına yönelik kanaatini belirtti, İTÜ kentsel tasarım bölümüne meydan çalışması yapılmasını istedi. TOKİ başkanı bizden mini marketlerin kafeteryaların olduğunu içeren bir meclis kararı çıkarmamızı istedi. Meclisten komisyona havale ettiğimizde çok ciddi spekülasyonların olduğunu gördük. ‘Buraya alışveriş merkezi yapılacak 45 dönüm alana sahip olan Kamil Ocak Stadyumu, 10 dönüme düşecek, meydan kalmadı’ dendi. Spekülasyonlar çoğalınca ben de yasayı yeniden meclise iade ettim.” şeklinde konuştu.
GÖNÜL DARLIĞINA GEREK YOK
Planın herkese doğru bir şekilde anlatması gerektiğini söyleyen Şahin; “Önce 78 sivil toplum kuruluş temsilcileriyle buluştuk. Onlarla konuştuk, taleplerini aldık, Gönüllü kuruluşların da taleplerini dinledik. Kadınıyla, genciyle, öğrencisiyle, engellisiyle çocuğuyla her görüşten insanın katılacağı bir çalıştay yapmayı düşünüyoruz. Yaşayan bir meydanda ne isteniyor, meydanda ne olmalı ne olmamalı? Sorularına toplanacak çalıştayda yanıt bulacağız. Çalıştayın soncunda ihtiyaç analiz çıkaracağız. Yerel ve ulusal kentsel tasarımcılarla proje çalışması yaptıracağız. Ortaya çıkan projeyi halkımızla paylaşacağız onların beğendiği proje üzerinden çalışmalara yoğunlaşacağız. Bir ay sonra Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan, kentimize geldiğinde meydanın yerini göstereceğiz. Anlaşabilirsek meydandaki yeri, trampa yapıp yerel yönetimlerin inisiyatifine almak istiyoruz. Valiliği Fevzi Çakmak Bulvarında bulunan karayolları içerisine butik bir valilik yapıyoruz. Yıktığımız bedesten ile birlikte 250 dönüm büyük bir alan ortaya çıkacak. Ticari alanlar olmayacak ama Avrupa’daki meydanlarda küçük alışveriş yerleri, kafeler ve kiliseler var. Burada önyargılardan uzak yaşayan bir meydanı nasıl inşa etmemiz gerektiğini bilimsel bir şekilde bakmamız ve bunun gereğini halkımız için yapmamız gerekiyor. Herkese yer var gönül darlığına gerek yok. Çalıştaya siz de gelirsiniz istediklerinizi söylersiniz. TOKİ geldikten sonra çalıştay günü belli olacak.” sözlerine yer verdi.
ŞEHİTLERİMİZ VAR İÇİMİZ YANIYOR
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı Zeytin Dalı Harekatına değinen Şahin; “Bu ilk değil.  Cumhurbaşkanımızın ön görüsü ve cesaretiyle uluslararası hukuka uygun olarak Suriye’nin toprak bütünlüğü ve halkımızın güvenliğini sağlamak amacıyla sınır ötesi müdahaleye Fırat Kalkanı Operasyonuyla Cerablus’ta başlattık. Burada hayat normalleşti, ardından El-Bab’ta bu operasyon genişledi, şimdi de Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’de çalışıyoruz. Mehmetçiğimize çok güveniyoruz. Herkesin kendi topraklarına bir an önce dönmesini istiyoruz. Onların boşalttığı bölgeleri, PKK, DEAŞ, PYD gibi terör örgütleri doldurdu. Bölgede huzur koridoru oluştuğu zaman bölge terör örgütlerinden temizlenmiş olacak, toprağın gerçek sahipleri vatanına dönecek, böylece yükümüz hafifleyecek, bölge rahatlayacak. Bölgeye istikrar gelirse bölgenin kalkınması da büyümesi de daha güçlü olacak, şehitlerimiz var, içimiz yanıyor. Ama biliyoruz ki onlar Hazreti Muhammed’in cennete komşuları olacaktır.” ifadelerine yer verdi.
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 106 madde oy birliğiyle ilgili komisyonlara sevk etti gündem dışı görüşülen 2 madde de oy birliği ile kabul edildi. Meclis ikinci bileşim için 16 Şubat 2018 Cuma günü saat 15.00’da toplanmak üzere dağıldı.
BİLGE ÜLKE GÜZEL