CHP'li meclis üyelerinden 'meydan' tepkisi
Tarih:12.1.2018
GELİN BU ŞEHRİN HALİNİ GÖRÜN
Tartışmaya neden olan Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine ticari işletme ve konut yapımına izin verilmesi ile ilgili imar plan değişikliği hakkında konuşan CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu; “2014 yerel seçimlerinde Sayın Fatma Şahin’in stadyumun yeri ile ilgili bu kente bir sözü vardı. ‘Maliye, Valilik, Stadyum, kapalı spor stadyumu ve Demokrasi meydanını birleştirip bu kente devasa bir meydan yapacağız’ diye seçim beyanlarınız vardı. Bu konu seçildikten bir gün sonra bu kentte günlerce tartışıldı, TOKİ’nin yapacağını söylediniz. Bizim bu alana müdahalemiz olamaz ben bunu biliyorum ama bu planı yapan insanlara seslenmek istiyorum; gelin bu şehrin halini görün. Burada 44 bin metrekare stadyum ve civarındaki yeri 10 bin metrekare yer bırakıyorsunuz 34 bin metrekare konut ve ticari veriyorsunuz. Zaten bitmiş olan kent trafiği, yapılacak olan planla inanın nefes alamayacak duruma gelecek, yürüyemeyeceğiz. Bu yoğunluğu bu kent kaldırmayacak. TOKİ’nin yapmış olduğu bu planla bu kenti bitiriyoruz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak çoğu maddeye ret oyu kullandık çünkü bunlar geçmişte itiraz edilip mahkemeden dönen maddeler. Bizim ret verdiğimiz oylar belki bu döneme yetişmeyecek gelecek döneme yetişecek. Bu plan çıktığında başta biz olmak üzere, STK’lar bu plana itiraz etti. Bu planı bozduracağız. Bu kente bu yoğunluğu getirttirmeyeceğiz. Sayın başkan keşke siz de bu plana karşı çıksaydınız. Biz toplumun hassasiyetlerini biliyoruz. Biz buranın geniş bir kent meydanı olarak yapılmasını talep ediyoruz sizden. Bu yapılan plan bu kentte cinayettir.” dedi.
BU DEĞİŞİKLİKTEN RAHATSIZ OLMAYACAĞIZ
CHP Meclis Üyesi Sucu’ya cevaben konuşan Meclis Başkan Vekili Osman Toprak vermiş oldukları sözün arkasında olduklarına değinerek; “Burada bulunan bütün meclis arkadaşlarımızın hepsi Gaziantep’te yaşıyor ve Gaziantep’i en az sizler kadar seviyor. Hepimiz Gaziantep’i seviyoruz, biz burada doğduk burada öleceğiz. Çocuklarımıza da güzel bir Gaziantep bırakmak için gayret ediyoruz. Söylemiş olduğunuz bilgiler kısmen doğru olmakla birlikte yanlış olan konular hakkında bilgi vermek istiyorum. 2014 öncesinde mevcut stadyumun mülkiyetinin TOKİ’ye geçirilmesi karşılığında Gaziantep’e yeni bir stadyum kazandırıldı. 120 milyon değerinde. Bunun karşılığında da TOKİ eski stadyumun mülkiyetini kendine geçirdi. O dönemlerde stadyumun önerisi stadyumun neredeyse tamamının ticaret ve konut alanı yapmak toplamda da 135 bin metrekare inşaat alanı talep ediyordu. Şu an gelmiş olduğumuz noktada 30 bin metrekare inşaat alanına düşürmüş durumdayız. Meydan metrajıyla alakalı da biz vermiş olduğumuz sözün arkasındayız eskiden vergi dairesi olarak kullanılan şu anda da atıl durumda bulunan bina da stadyum önündeki meydana katılacak. Toplamda 25 bin metrekarelik yeni bir meydana kavuşacak Gaziantep. Demokrasi meydanı 12 bin metre; 8 bin metre sert zemin etrafındaki yeşil aksla beraber toplamda 12 bin metre. Dolayısıyla Demokrasi Meydanı’nın 3 katı büyüklüğünde yeni bir meydana Gaziantep kavuşmuş olacak. Ama hiçbir şey içerisinde olmayan boş meydanlar, meydanları yaşatmaya yetmiyor. Mevcut demokrasi meydanı da yaşamıyor. Çünkü etrafında ticari üniteler yok. Etrafında kafe, çay ocağı, kitap evi gibi küçük ticari üniteler olduğu takdirde vatandaşlar o meydanlarda hem gündüz hem gece yaşayacak. Yaşayan meydan dediğimiz konsept de budur. Avrupa’da da tüm meydanların etrafında küçük ticari üniteler vardır. TOKİ’nin bize göndermiş olduğu öneride yeni bir daraltma yaptık. Şu andaki plan şehri rahatsız etmeyecek ve siluetini bozmayacak bir plandır. Sonrasında rahatsız olmayacağımız bir planın altına imza atıyoruz, sonrasında rahatsız olmayacağımız bir plan teklifi komisyondan geçti.” sözlerine yer verdi. İlgili madde oy çokluğu ile kabul edildi.
Gündem dışı söz alan Mehmet Sucu AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Durdu Yetkinşekerci’nin kalp krizi geçirerek tedavi altına alınmasıyla ilgili; “Mehmet Durdu Yetkinşekerci abimize geçmiş olsun diliyor, acil şifa diliyoruz.” ifadelerine yer verdi. Meclis üyeleri de Yetkinşekerci’ye acil şifalar diledi.
BİLGE ÜLKE GÜZEL