Dünya’nın yüzde 16’sı ABD’nin
Tarih:11.1.2018
FİNANSAL OKUR – YAZARLIK ÖNEMLİ
Gaziantep Ticaret Odası konferans salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını yapan Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu Başkanı İbrahim Yetkinşekerci, "Çağımızda çok hızlı ceyran eden gelişmeleri işin uzmanlarıyla konuşarak hakim olabiliriz. Finansal okur-yazarlık hepimizin üzerinde durması gereken bir konu. Bölgemiz 2018 ekonomisinden nasıl etkilenecek ve bunlar için neler yapılabilecek? Bunları değerlendireceğiz. Bugün burada kripto paraların kullanılma amacı, çıkma sebebi gibi konular da ele alınacak" diye konuştu.
2018 YILININ ZORLU BİR ŞEKİLDE GEÇECEĞİ GÖRÜLÜYOR
Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ise, "Ekonomi ile ilgili kimsenin geleceğe dönük net rakam vermesi mümkün değil. Gaziantep Ticaret Odamızda 20 bine yakın kayıtlı üye var. Hepimizin arzusu 2018 yılının Türkiye açısından daha güçlü bir büyümenin devam etmesi ve risklerin daha aşağıya indiği, ihracatın ve istihdamın daha istikrarlı bir şekilde artmaya devam edeceği bir yıl olmasını temenni ediyorum. 2018 yılının zorlu bir şekilde geçeceği görülüyor. Emin olduğum şey ise Gaziantep iş dünyasının zorluklar karşısında yılmayacağı. Benim öngörüm ve beklentilerim bu yönde. Yeni gelen genç neslin okuyor olması, konulara vakıf olması bunlar güzel şeyler. Bunlardan birşeyler çıkacak diye umutlanıyorum. Umudumuz siz gençlersiniz. Ben sizlerden güzel şeyler bekliyorum. Gaziantep Ticaret Odası olarak bu yıl 120. Yılımızı kutluyoruz."
ŞU YAŞADIKLARIMIZIN ONDA BİRİNİ YAŞASALAR…
2018 ve 2019 yıllarının zorlu yıllar olacağını belirten FED eski Ekonomisti ve Ekonomi Yazarı Erkin Şahinöz, “Türkiye 2013 yılından bu yana epey zorlu bir süreçten geçti. Buna rağmen Türk insanı farklı bir yapıda. Ben 9 yıl Amerika’da yaşadım. Şu yaşadıklarımızın onda birini yaşasalar muhtemelen sokağa çıkmazlardı ama Türkiye’nin farklı bir yapısı var. Ben hep şöyle diyorum akşam 38 derece ateşle yatağa girip sabah top oynamaya çıkan bir çocuk gibi” ifadelerine yer verdi.
DÜNYA’DA DOLAŞIMDAKİ PARANIN YÜZDE 66’SI DOLAR
Dünya’nın neresine giderseniz gidin mutlaka bir yerinde jeopolitik bir risk olduğunu söyleyen Şahinöz, “Artık savaşlar finansal piyasalarla oluyor, artık savaşlar ekonomide oluyor. Türkiye en fazla ekonomik hasarı kurda görüyor. Türkiye’de kur çok önemli. Reel sektör firmalarının 200 milyar dolar kılçıksız döviz borcu var. Dünya’nın yüzde 16’sı ABD’nin. Çin’de dünyanın iki numaralı ekonomisi. Onun da dünya içindeki payı yüzde 14. Çin uluslararası siyaset ayar verebiliyor mu? Yoksa bu işi yapan ABD mi? Tabi ki ABD. Demek ki hadise ekonomi değil. Dünya’da dolaşımdaki paranın yüzde 66’sı dolar. Bu da üçte ikisine denk geliyor. İran sattığı doğalgazı dolar ile satıyor. Venezuela ABD ile iyi geçinemiyor olsa da ürettiği altını, petrolü dolarla satıyor. Uluslararası siyasette hegemonya bu. Bunu kırmak için uğraşanlar oldu” dedi.
ÇETİN KARABIYIK