Rakamlar dudak uçuklattı
Tarih:12.12.2017
SINIRDA UYUŞTURUCU VE AKARYAKITA BÜYÜK DARBE
Yakalananlar arasında özellikle sigara ve uyuşturucu kaçakçılığında, akaryakıtta ve diğer ticari eşya türlerinde başarılı sonuçlar alındığı görülüyor. Ele geçirilen ürünlerde piyasa değeri 35 milyonu bulan yaklaşık 9 bin litre akaryakıt, piyasa değeri 8 milyon olan 255 bin paket kaçak sigara ile piyasa değeri 16 milyon olan uyuşturucu ele geçirildi.
İLK SIRADA KAÇAK EŞYA YER ALDI
Kaçakçılıkla mücadele kapsamında yakalanan bir diğer önemli eşya grubu ise otomobil oldu. Yurda kaçak yollarla sokulmaya çalışan piyasa değeri toplam 5 milyarı aşan 51 otomobil yakalandı. Ele geçirilen eşyaların 294 milyon liralık bölümünü külçe altın, 2,5 milyon liralık bölümünü ise silah mermisi oluşturdu. Grupları itibarıyla bakıldığında ilk sırada kaçak eşya ve mallar geldi.
265 ŞAHIS HAKKINDA İŞLEM YAPILDI
GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı Gaziantep Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, 10 aylık çalışma neticesinde 199 olayda ele geçirilenlerin maddi değeri 17 milyar 50 milyona ulaşırken, 265 şahıs hakkında işlem yapıldı.
74 İŞYERİ DENETİMİ YAPILDI
Ekipler aynı zamanda Gaziantep Gelir İdaresi Başkanlığı personelince her ay düzenli olarak yaptıkları Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) denetimlerinde bu yılın ilk 10 ayında 74 işyeri denetlenmiş yapılan denetimler sonucunda 5 bin 420 paket bandrolsüz sigara ve 84 litre içki ele geçirilmiş. 7 zanlı hakkında 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa ve ilgili diğer kanunlara muhalefetten Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.
KAÇAK AKARYAKITA GEÇİT YOK
Ekipler yine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile yapmış oldukları denetimlerde 30 akaryakıt istasyonu denetlemiş 3 iş yerinde (Tır Parkında) 2 bin 950 LT akaryakıt ele geçirildi. 19 zanlı hakkında 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa ve ilgili diğer kanunlara muhalefetten Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.
ÇETİN KARABIYIK