Şehitkamil'e bir spor tesisi daha
Tarih:7.12.2017
KUDÜS OLAYI SİYASİ BİR ORGANİZASYON
Meclis toplantısına gündemdeki Kudüs olayına ilişkin konuşarak başlayan Rıdvan Fadıloğlu, Amerika Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmelerine yönelik açıklamasını eleştirdi. "Kudüs olayı siyasi bir organizasyon. Hepimizin buna duyarlılık göstermesi vatandaşlık görevimiz. Yarın bize karşı da bir şeyler olabileceğini görmemiz lazım" diyen Fadıloğlu, "Güçlünün hukuku değil hukukun gücünü ortaya koyacak şekilde tüm dünya ülkelerinin bu konuda tavır koyması gerek. 80 milyon olarak bu davanın arkasında durmamız gerekir" ifadelerine yer verdi.
SPOR TESİSİ MÜJDESİ
Gündemin 7'inci maddesine ilişkin bilgi vererek, spor tesisi müjdesi veren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, "İbrahimli mezarlığı ile Asım Güzelbey Köprülü Kavşağı arasında, mezarlığı çaprazında olan bir yere kapalı ve açık spor oyun alanıyla ilgili olarak Spor Toto'dan kaynak bulmak üzereyiz. Onlara alternatif yer gösterip spor tesisi yapacağız" diyerek spor tesisi müjdesi verdi. 
BU İŞİ ÇÖZELİM
İbrahimli1 bölgesinde spor alanı sıkıntıları yaşandığını söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi Mehmet Sucu, Rıdvan Fadıloğlu'na, "İbrahimli1'de spor alanı sıkıntısı var. Ancak geçmişten beri süregelen kamulaştırılmamış spor alanları var. Şimdi biz ikinci plandaki bölgeyi planlıyoruz. Birinci bölgedeki spor alanlarını neden hayata geçirmiyoruz? Atatürk Mahallesindeki Enes Bin Malik Camii'nin yan tarafındaki büyük alan spor alanı olarak geçiyor. Ama maalesef uygulama yok. Orası artık eski bir mahalle oldu ve bu kanayan bir yara. Bu ne zaman çözülecek? Vatandaşın endişesi oraların betonlaşıp blok olacağı yönünde. Biz meclisimizin bu tür şeylere imza atmasını istiyoruz. Gerekirse 50 trilyon gitsin ama bu işi çözelim" dedi. 
TEKLİFLERİ DEĞERLENDİRECEĞİZ
Mehmet Sucu'ya cevap veren Fadıloğlu öncelikle "Kendi dönemimizde bizim plan yaptığımız yerlerde mümkün olduğu kadar sıkıntılı iş bırakmadan temizlemeye çalışıyoruz biliyorsunuz" diyerek şöyle devam etti: "Ama geçmişten kalan bakiyeyi temizlemek için oraya 50-60 trilyon para harcayacak olsak Karşıyaka'yı bitirecek durumdayız. Dediğiniz yeri de yapsak, 'İmarlı kesime yatırım yapılıyor, diğer yerlere yatırım yapılmıyor' diyecekler. Aynı anda hepsini birden yapma şansımız yok. Orası duruyor diye burayı yapmama gibi bir lüksümüz yok. Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra Spor Toto'dan da kaynak bulabilirsek ve işi kendi kendine dönderebilirsek başarımız bu. Ancak tekliflerinizi değerlendireceğiz."
GAZİANTEP HAVA KİRLİLİĞİNDE 3. SIRADA
Gündem dışı söz alan ve Gaziantep'in hava kirliliğinden kaynaklı solunum hastalıklarının arttığını belirten CHP'li meclis üyesi Zeynel Güçyetmez konuyla ilgili çalışmaların yapılmasını isteyerek, "Gaziantep'te hava kirliliği Türkiye'de 3'üncü sırada dünya şehirleri arasında ise ilk 8 içinde. Maalesef meclisimizce herhangi bir karar alınamadı. Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine bakıldığında solunum yolu hastalıklarında belirgin bir artış gözlenmektedir. Devlet hem vatandaşın sağlığını korumak ve sağlıklı çevrede yaşamak görevini yerine getirmekle mükellef iken kaymakamlıklar kanalıyla, sosyal yardımlaşma fonuyla verilmiş olan kömürlerden dolayı hava kirliliği yaratılmaktadır. Bu üzüntü verici. Meclis olarak Valiliğin, belediyelerin, sağlık müdürlüğünün ve sivil toplum örgütlerinin bir arada olduğu bir toplantıda dile getirilmesi ve çözüm bulunması gerekiyor. Aksi halde hava kirliliğinden kaynaklı sıkıntılar yaşanacaktır" diye konuştu.
HAVA KİRLİLİĞİ İLE İLGİLİ SIKINTILARIMIZ VAR
Yaptıkları çalışmalardan örnekler vererek Zeynel Güçyetmez'in sorusunu yanıtlayan Fadıloğlu, şöyle konuştu: "İl Çevre Kurulu tarafından alınan 2 yıl önce alınan kararlar adım adım devreye giriyor. Maalesef hava kirliliği ile ilgili sıkıntılarımız var. Ama bu ekonomiyle de alakalı. Bir sokakta doğalgaz alınamadığı için düzenleme yapılamayan yerler var. Biz artık ilçe belediyesi olarak sorumluluk alanımızdaki yerlerde artık doğalgaz tesisatı olmayan mekanik projelerin haricindeki katı yakıt veya fosil yakıtlara ruhsat vermiyoruz. Doğalgaz olma zorunluluğu var. İskan alınırken mutlaka gaz tesisatı varsa ona göre iskan verilecek."
ÇETİN KARABIYIK