Şahinbey Meclisinden öğrencilere tam destek
Tarih:6.12.2017
MUCUR OCAĞI DA DAHİL OLSUN
Gündemin 3’üncü maddesinde bulunan Akbulut Mahallesi sınırları içerisinde Beton Santrali uygulama imar plan değişikliği hakkında söz alan CHP Meclis Üyesi Mehmet Dokbay; “Alınan kararı destekliyoruz. Ancak aynı karara Mucur Ocağı’nın da dahil olmasını talep ediyorum. Çünkü o bölgede çevre kirliliği yaratıyor.” Madde ile ilgili Birol Ülger ise; “Mucur Ocağı’nın kapatılması durumu var, bununla ilgili kararı belediye olarak almamız yanlış olur. Biz de buradaki sorunu biliyoruz, şikayetler de var.” dedi.
DÜZTEPE’YE SOSYAL TESİS YAPILSIN
Gündemin 4’üncü maddesinde yer alan Şirinevler’e sosyal tesis yapılması maddesiyle ilgili CHP Meclis Üyesi Hasan Türk Düztepe Mahallesi’ne sosyal tesis yapılması önerisinde bulundu. Türk, Düztepe’ye sosyal tesis yapılmasını sürekli dile getirdiklerini dile getirdi. Birol Ülger ise konu ile ilgili gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.
GAZİANTEP’İN YEŞİL ALANA İHTİYACI VAR
Gündemin 5’inci maddesinde bulunan 75’inci yıl Mahallesi’nde konut alanı imar planı ile ilgili CHP Meclis Üyesi Yılmaz Kireç; “2 bin 500 metrekare bir alan Türk Telekom özelleşti fakat burayı sosyal tesis veya park alanı yapabilir miyiz? Sosyal tesis ve park alanı ihtiyacı çoğalıyor. Mevcut Türk Telekom’un yerine sosyal tesis veya park alanı yapsaydınız onay verecektik. Gaziantep’in yeşil alana ihtiyacı var.” dedi. Birol Ülger ise cevaben; “75’inci Yıl Mahallesi’nde biz oradaki ihtiyaca binaen yeni büyük park yerlerimiz var. Onların belli kısmını sosyal tesis yapmak için ayrıca talimat verdik.” sözlerini kullandı.
ŞAHİNBEY’İN MAHALLE SAYISI 193 OLDU
Şahinbey sınırları içerisinde bulunan Yeşilkent ve Osmanlı Mahalle sınırının değiştirilerek yeni bir mahalle oluşturulması ve Mavikent Mahallesinin sınırının değiştirilmesi teklifi oybirliği ile kabul edildi. Bu madde ile Şahinbey’in mahalle sayısı 193 oldu.
ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRECEKLER
Gündemin 13’üncü maddesinde yer alan Gaziantep’te üniversitelerinde ve Şahinbey’de ikamet eden diğer üniversitelerde başarı gösteren öğrencilerin ödüllendirilmesi teklifi oybirliği ile kabul edildi. Bu madde ile başarının teşviki ve arttırılması amacıyla dizüstü bilgisayar, tablet, telefon, spor malzemesi gibi yardımlar ile ödüllendirilecekler.
ŞAHİNBEY’DEN ÖĞRENCİLERE MADDİ DESTEK
Gündemin 14’üncü maddesinde yer alan Şahinbey sınırları içerisinde ikamet eden üniversite öğrencilerine sosyal yardım konusunda destek verilmesi teklifi oybirliği ile kabul edildi. Bu madde ile örgün öğretimde okuyan lisans ve ön lisans öğrencilerine bir defaya mahsus 200 TL yardım yapılarak destek verilecek.
HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYORUZ
Gündem dışı olarak görüşülen Gaziantep Valiliğinden gelen, Gaziantep Geliştirme Vakfı’na ait Gaziantep’in tanıtılması ile ilgili 1 milyon lira nakdi yardım yapılmasıyla teklifi ile ilgili konuşan CHP Meclis Üyesi Uğur Kalkan; “Bu madde geçen defada gelmişti ve bizde kabul oyu vermiştik. Baktığınız zaman burada bir ikililik ortaya çıkıyor. Gaziantep’i temsil eden herkese destek verilmesini kabul ediyoruz ama daha önce burada getirdiğimiz Gaziantep’i ve ülkemizi temsil eden Engelsiz Gaziantepspor’a destek önergemizi ret ettiniz ama farklı derneklerden, farklı vakıflara yardım yapıyorsunuz.” Kalkan’a cevap veren Birol Ülger ise; “Biz engellilere çeşitli yollardan yardım yapıyoruz. Gerek akülü araç, manuel araç gibi her türlü desteği veriyoruz. Her kulvarda farklı destekler veriyoruz.” dedi.
Mecliste gündem içi 14, gündem dışı 1 madde olmak üzere 15 madde görüşüldü.
BİLGE ÜLKE GÜZEL