Gaziantep makası giderek kapatıyor
Tarih:6.12.2017
BU ŞEHRE YAPILAN BÜYÜK BİR HAKSIZLIK
Gaziantep’in eğitimde son sıralarda olduğuna yönelik çıkan haberlerin geçmişten kalan algılardan kaynaklandığına dikkat çeken Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, “Gaziantep'te eğitimin son sıralarda olduğu gibi spekülasyonlar dolaşıyor. Gaziantep'te eğitimin son sıralarda olduğu gibi dolaşıyor. Hatta çoğu zaman eğitimle ilgisi olmayan durumlarda bile 'Eğitim bu yüzden dipte' gibi başlıklar görebiliyoruz haberlerde. Bu haberlerin çoğunun geçmişte kalan algılardan kaynaklandığını ve bu algıların doğru yönetilmediğini düşünüyorum. Bu şehre yapılan çok büyük bir haksızlık. Bu benim şahsımla ilgili değil. Bizler yolcuyuz, hancı değiliz. Ama Gaziantep için emek veren arkadaşlarımıza haksızlık yapıldığını düşünüyorum” sözlerine yer verdi. 
 BUNLARI KAÇ KİŞİ BİLİYOR?
Gaziantep eğitiminde sağlanan başarıların hiç konuşulmadığını ve bundan kimsenin haberi olmadığını dile getiren Mete, “Gaziantep'te Vehbi Dinçerler Fen Lisesi hiç konuşulmuyor. Halbuki bu lise mezunlarının yüzde 70'ini tıp fakültesine, önemli bir kısmını da mühendislik ve hukuk fakültesine yerleştiren ve Türkiye'nin en yüksek puanlı öğrenci alan fen liselerinden biri olduğunu kaç kişi biliyor? Yasemin Erman Bağsu Anadolu Lisesi'nin en düşük 482 puanla öğrenci aldığını kaç kişi biliyor?” ifadelerini kaydetti. 
O İLLERDEN DAHA BAŞARILIYIZ
Cengiz Mete, Gaziantep’in geçmişten bu yana çok göç aldığını ve bu durumun Gaziantep'in eğitimdeki genel ortalamasını aşağıya çeken sorunlara yol açtığını kaydederek sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bunun içinde derslik sorunları, sosyo-ekonomik sorunlar, şehre gelenlerin adaptasyonuyla ilgili sorunlar var. Genele bakıldığında Gaziantep'in üniversite sınavlarında ve ortaöğretim sınavlarında ciddi anlamda genel ortalamasını aşağıya çeken unsurlardan dolayı Gaziantep'te eğitim başarısız görünüyor. Türkiye'de ilk 10'da olan bir şehrin en yüksek puanla öğrenci alan fen lisesinin puanından şehrimizdeki fen lisesinin taban puanı 5 puan daha yüksek. Yani Türkiye'nin en başarılı iller arasında gösterilen bir ildeki en yüksek puanlı öğrenci alan okulun taban puanı şehrimizdeki bir okulun taban puanından daha düşük. Buradaki okulumuz daha başarılı. Hatta bütün fen liselerimiz o illerin fen liselerinden daha fazla öğrenci alıyor.”
ÇALIŞMALARIMIZI YAPIYORUZ
“Metropol şehirlerde, şehrin genel ortalamasında makası kapatmayla ilgili çalışmalara bakılması lazım.” diyen Mete, “Biz bunu yapıyoruz. Son üç yıldır elimizdeki veriler her sene Gaziantep ortalamasının Türkiye ortalamasıyla arasındaki makasın giderek kapandığını gösteriyor. Biz buna çalışıyoruz. Son 4-5 yıldır Türkiye'de hiçbir il eğitimdeki sıralamasını bilmiyor. Bakanlık açıklamıyor. Dolayısıyla son 5 yıldır Gaziantep yüzde 70'lerden kaçıncı sıraya geldi? Hangi sırada yer alıyor bilemiyoruz. Ancak bir yıl önceki verilerle bir sonraki verilerin incelenip tedbirlerin alınmasını isteniyor. Biz de bu yönde çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 
GAYRETİMİZ FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLAMAK
Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için çalışmaların devam ettiğinin altını çizen Cengiz Mete; “Gaziantep'te geçen yıl TEOG birinci sınavda 26 bütün soruları doğru yapan öğrencimiz vardı. Bir önceki yıl 4 taneydi. Bu 26 tüm soruları doğru yapan öğrencinin 13'ü devlet okulu, 13'ü özel okuldu. Devlet okullarının 13'ünün içerisinde de kenar semt okullarında her iki sınavda da 120 soruda 120 yapan öğrencilerimiz vardı. Biz vicdani sorumluluk olarak eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasına çalışıyoruz. Yani kenar semtteki kadrolu öğretmen sayısı oranıyla şehir merkezindeki bir okuldaki kadrolu öğretmen sayısının örtüşmesini istiyoruz. Devlet olarak imkan eşitliği sağlamaya gayret ediyoruz” dedi.
BİLGE ÜLKE GÜZEL