Göznuru'nda 60 çocuğa göz muayenesi yapıldı
Tarih:6.12.2017
 Yapılan testler sonucunda çocukların şeker oranlarının yüksek çıktığına değinen Op. Dr. Eyüp Özcan; “Gece uykuda fark edilemeyen kan şekerleri veya gün içinde fark edilemeyen dalgalanmalar nedeniyle 3 aylık ortalamayı yansıtan hemoglobin A1C düzeyinin daha iyi kontrol edilmesi lazım. Bu konuda ailelerimizi bilinçlendirdik” dedi.
YÜZDE 70’İNDE GÖRÜLÜYOR
Diyabetten dolayı gözlerin hasar görmemesi için rutin muayenelerin yapılması gerektiğini dile getiren Op. Dr. Eyüp Özcan, “Ülkemizde yaklaşık 550 bin Tip 1 diyabetli çocuğumuz var. Her yıl yeni tanı almış 55-60 bin tip 1 diyabetli çocuğumuz bulunmaktadır. Tip 1 diyabetli her 100 çocuğun 20 yıl sonunda yüzde 70’inde göz bulguları görmeye başlıyoruz. Tanı konulur konulmaz iyi bir göz muayenesi ile karşılaşabileceğimiz sorunların önüne geçmek adına bu muayeneleri bir rutin haline getirmiş bulunuyoruz” ifadelerine yer verdi.
ÖLÇÜMLER EKSİKSİZ OLARAK TAMAMLANDI
Çocuklara gerekli muayenelerin yapıldığını söyleyen Özcan, “Bu hafta sonu Gaziantep Diyabetle Yaşam Derneği’ne kayıtlı olan 1 ve 18 yaş arasındaki 60 diyabetli çocuğumuzun genel göz muayenesini tamamladık. Bu muayene esnasında rutin göz muayenesinden farklılıklar taşıyan ölçümlerimizi eksiksiz olarak tamamlamaya çalıştık” şeklinde konuştu.
İYİ KONTROL EDİLMELİ
Eyüp Özcan çocuklara yapılan muayenelerde gözle ilgili sorunlara rastlamadıklarını fakat şeker oranlarının yüksek olduğunu sözlerine ekleyerek, “Taradığımız 60 çocukta genel göz muayenesinde bir sıkıntıya rastlamadık, diyabetin gözle ilgili olan komplikasyonu ile karşılaşmadık. Ancak bu hastalarda şeker kontrolünün oldukça kötü olduğunu gördük. Aileler açlık ve tokluk kan şekerlerini takip ediyor olabilirler, gün içinde normal değerlerle karşılaşabilirler. Ancak gece uykuda fark edilemeyen kan şekerleri veya gün içinde fark edilemeyen dalgalanmalar nedeniyle 3 aylık ortalamayı yansıtan hemoglobin A1C düzeyinin daha iyi kontrol edilmesi lazım. Birçok çocuğumuzda 6.5-7 gibi beklediğimiz oranların yerine 8.5, 9, 10, 11 gibi çok yüksek oranlarla karşılaştık. Bu konuda ailelerimizi bilinçlendirdik” dedi.
BİLGE ÜLKE GÜZEL