Hak ettikleri cezayı alacaklar
Tarih:26.11.2017
İYİ HAL İNDİRİMİNE KARŞIYIM
Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Oğuzeli ilçesinde yaptırılacak biyogaz tesisinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’e çok büyük bir tesisi daha kazandıracak olmalarından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Adalet Bakanı Gül, kadına çocuğa ve cinsel istismar suçuna iyi hal indirimine karşı olduğunu belirterek, "Kadınlar çocuklarla ilgili pozitif ayrımcılığı getiren Hükumetimizin uygulamalarıdır. Biz insan odaklı bir siyasetimiz var. Kadına şiddetle mücadele anlamında da biz toplumun her kesiminde bu duyarlılığı ortaya koymak zorundayız. Adalet Bakanı olarak, kadına, çocuğa cinsel istismar suçları için verilen indirimlere karşıyım. Mahkemelerin elbette takdiridir. İstisna olsa da bu beni üzüyor. Böyle bir suçu işleyen birisi için bu indirim elbette mahkemenin takdiridir ama bu suçları işleyenlerle ilgili mahkemedeki halden, tavırdan dolayı bir indirime gidilmesi de gerçekten çok istisnai olarak uygulamalar var. Bu hususla ilgili hassasiyete iş hayatında, çalışma hayatında ve toplumun her kesiminde dikkat etmek lazım" dedi.
"DAHA HASSAS OLUNMASI GEREKİYOR"
Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kadına yönelik şiddete ilişkin sözlerini de eleştirerek, "Yine son zamanlarda 'evde boş kalırsa kadını döver, şiddet uygular' anlayışıyla, bu ülkenin iktidarına talip olan bir anlayışın da gerçekten nasıl bir ruh hali içerisinde olduğunu merak ediyorum. Böyle bir psikoloji içerisinde olan birinin bu ülkeye verebileceği hiçbir şey yok. Gerçekten toplumun her kesiminin daha hassas olarak bu duyarlılığı hep beraber sağlamamız gerekir." ifadelerini kullandı.
BİZİM EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ İNSANIMIZDIR
En büyük zenginliklerinin 80 milyon insanları olduğunun altını çizen Adalet Bakanı Gül, "Biz enerji noktasında iyi noktada değiliz petrolümüz ve doğalgazımız yok bizim en büyük gücümüz insanımızdır. Varsın petrol doğalgazımız olmasın ama en büyük zenginliğimiz 80 milyon insanımızın omuz omuza olmasıdır. Enerjide dışa bağımlılığı ortadan kalkmasının yolu yenilenebilir enerjidir. Bu hususta Türkiye çağ atlamıştır. Bu tesislerle kendi enerjimizi üretecek noktaya geleceğiz" şeklinde konuştu.
TÜRKİYE’DE İLK KEZ SIVI GÜBRE BURADA ÜRETİLECEK
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin bu santral gümbür gümbür elektrik üreteceğini belirterek, "Bu santral gümbür gümbür elektrik üretecek. Böyle bir biyogaz santrali büyükşehir tarafından yapılmaktadır. Cazibe merkezine girdikten sonra çalışma yaptık enerji master planını ilk yapan şehirlerden biriyiz. Çevre ekosistem bize emanet, bugün Ortadoğu da akan kanın altında yatan ülkelerin enerji politikasıdır. Şu yaptığımız çalışmada 75 ton sıvı atık bunları buraya çekemezsek enerjiye dönüştüremezsek çevre kirliliği oluşturacaktı. Buradan çıkan sıvı gübre ilk defa Türkiye'de üretilen bir gübre altın gübre diyorlar. Büyükşehir belediyesinin harcadığı maliyeti aşağıya çekeceğiz" diye konuştu.
AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik ise, bu tesisi Gaziantep'e kazandıran herkese teşekkür etti. Programa, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Milletvekilleri, Ahmet Uzer, Canan Candemir Çelik, Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve vatandaşlar katıldı.
MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yapımı Şehitkamil Belediyesi tarafından tamamlanan hizmetlerin açılışını düzenlenen törenle gerçekleştirdi. Bakan Gül, “Çok önemli bir tesisi değerli ve çalışkan Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’nun büyük gayretleriyle Gaziantep’imize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, geçtiğimiz günlerde Şehitkamil Belediyesi tarafından inşası tamamlanan nitelikli hizmetlerin açılışını yaptı. Onat Kutlar Mahallesi’nde 11 bin 650 metrekare alanda inşa edilen; Eren Bülbül Sosyal Tesisi, Basra Pazaryeri, Şehitkamil Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü Hizmet Ünitesi’nin açılışı yapıldı. Açılışa; Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Canan Candemir Çelik, Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı M. Sait Kılıç Şehitkamil Meclis Üyeleri, Muhtarlar ile çok sayıda davetli katıldı.
EREN BÜLBÜL’LER HEP YAŞAYACAKTIR
Törende konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hizmetlerin hayırlara vesile olmasını diledi. Bakan Gül, şunları söyledi: “Bugün gerçekten çok önemli bir tesisi, çok güzel bir eseri Şehitkamil ilçemize, Gaziantep’imize kazandırıyoruz. Özellikle sosyal belediyecilik demek AK Parti belediyeciliğinin marka ismi ve vizyonu demektir. Nasıl bir sosyal devlet anlayışıyla hiç kimse aç ve açıkta kalmayacak şeklindeki politikamızı uyguluyorsak evinde bakıma ihtiyacı olan her kim varsa devletin müşfik eli sosyal devlet anlayışıyla 80 milyonun yanındaysa belediyecilik vizyonunda da yerel yönetim vizyonunda da sosyal belediyecilik anlayışı bizim çalışmalarımızın en esaslı, önemli özelliklerinden biridir. İşte bu sosyal belediyecilik örneklerinden birini daha bugün yaşıyoruz. Doğumdan ölüme kadar vatandaşının yanında yer alma inancı, hizmet anlayışı bizim temel şiarımızdır. Çünkü biz milletimizin duası, Allah’ın rızası anlayışıyla siyaset yapıyoruz. Bizim yolculuğumuzun temel felsefesi millete tepeden bakan, millete hükümranlık kuran, millete efelik, efendilik taslayan değil; millete hizmetkar olan bir anlayışın eseridir. İşte bugün bu anlayışın bir gereği olarak çok önemli bir tesisi değerli ve çalışkan Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu’nun büyük gayretleriyle Gaziantep’imize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gerçekten Şehitkamil Belediyesinin yapmış olduğu taziye evine Eren Bülbül isminin vermesi de ayrı bir mana içeriyor. Şehitkamil deyince vatan, memleket için nasıl bir insan can verir bunu anlarız. Eren Bülbül dediğimizde de yine vatan, memleket için nasıl can verilir, bunu görürüz. Gaziantep’te, Şehitkamil’de böyle bir güzel esere bu ismin verilmesinden dolayı da ayrıca Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’nu kutluyorum. Buradan bir kez daha iyi ki varsın Eren diyoruz. Hiç kimse Eren’leri, Şehitkamil’leri unutturamayacak. Kıyamete kadar vatan, memleket için canını veren kahramanları unutmayacağız. Terörle mücadelede ülkemiz asla diz çökmeyecek. Türkiye’yi bölmek isteyenlere inat daha fazla bir, daha fazla beraber ve kardeşçe, omuz omuza kıyamete kadar yaşayacağız. Bu vesileyle Gaziantep’imize hizmetlerimiz hem yerel yönetimlerimiz hem de hükümet olarak arttırmaya devam ediyor. Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu hizmetleri arttırarak sürdürmeye devam edeceğiz”
MISIR’DAKİ SALDIRILARI KINADI
Bakan Gül, Mısır’da dün camide ibadet eden Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen terörist saldırıyı da kınadı. Bu tür saldırıların, insanlığın ortak varlığına yapılan saldırılar olduğuna dikkati çeken Gül, “Hangi dine, inanca, mabede, yaşam tarzına olursa olsun bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bir barış dini olan İslam'a ve mensuplarına yapılan bu saldırıları, barış dininin adını kullanarak sözde İslam adına terör eylemi yapanları da dünyada İslam'ın barış ve selametine leke getirenleri de kınıyorum.” diye konuştu.
AMACIMIZ HAYAT STANDARDINI YUKARIYA ÇIKARMAK
Yapılan tesise ilişkin bilgi veren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, şu açıklamada bulundu: “Eren Bülbül Sosyal Tesisi, Basra Pazaryeri, Şehitkamil Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü Hizmet Ünitesi; 6 bin 350 metrekare arsa üzerine yapıldı. 11 bin 650 metrekare kapalı inşaat alanının 5 bin metrekaresi üzerine Basra Pazaryeri inşa edildi. Basra Pazaryeri’nde; 180 adet tezgah alanı, zabıta kontrol odası, mescit ve bay-bayan lavaboları bulunuyor. Pazaryerinin alt kısmına 5 bin metrekare alan üzerine Şehitkamil Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü Hizmet Ünitesi yapıldı. Hizmet ünitesi içerisinde; Gıda Bankası ve Merhaba Bebek merkezleri de yer alıyor. 3 katlı inşa edilen yapının en alt katına 3 dükkan yapıldı. Tesisimizde Trabzon’un Maçka ilçesinde teröristler tarafından şehit edilen 16 yaşındaki Eren Bülbül’ün ismini taşıyan bay-bayan taziye evi yapıldı. Belediyecilik, doğumdan ölüme hizmet demek. Yaptığımız tesiste bir tarafta Merhaba Bebek merkezi varken, diğer tarafından da bay-bayan taziye evimiz var. Bizim sosyal hizmet anlayışımızda AK belediyeciliğin nereye geldiğini hep birlikte yaşıyoruz. Bizim amacımız; vatandaşımızın hayat standardını daha yukarıya çıkarmak. Daha müreffeh bir ülkede yaşamak için çaba gösteriyoruz.”
Konuşmaların ardından Eren Bülbül Sosyal Tesisi’nin açılışını gerçekleştiren Gül ve beraberindekiler, tesiste incelemelerde bulundu.
BALARI YERELDEN BAŞLIYOR
Açılışların ardından Gaziantep AK Parti İl Danışma toplantısı gerçekleştirildi. AK Parti İl binasında gerçekleştirilen toplantıya Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Milletvekilleri, Ahmet Uzer, Canan Candemir Çelik, Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İL Başkanı Eyup Özkeçeci  ve partililer katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Özkeçeci, AK Parti’nin birlik ve beraberlik olduğunu belirterek, “Biz kendi içimizde bir beraber olduğumuz sürece aramıza fitnelik giremez. AK Parti Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütüdür. Biz burada Gaziantep’in sorumluluğunu taşıyoruz. Genel Başkanımız Türkiye’nin sorumluluğunu taşıyor. Önümüzde 2019 seçimleri var. 2019 seçimleri bu zamana kadarki tüm seçilmeden çok daha önemli. Sistemimizi değiştirdik. 2019’da üç sandık konulacak. Başarı yerelde başlıyor. Gaziantep referandumda yüzde 62.5 oy aldı. AK Parti’yi hazmedemeyenlerin midesine oturacağız. Mısır’da ibadet sırasında bir saldırı oldu. İnanıyorum ki bu saldırıyı yapan da yine bir Müslüman. Satılmış Müslüman. Bizi bize kırdırıyorlar” dedi.
 
MÜSLÜMANLIK ADI ALTINDA İÇİMİZDE GİRDİLER
AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ise, “Bugün bakıyoruz Fethullah Gülen ile sadece darbe girişi yapmadılar. 200 bin insanımızın beynini çaldılar. Müslümanlık adı altında içimizde girdiler. Şeytan yüzlü Fethullah Gülen, CIA’nın kendisini korumasıyla, NATO operasyonunu çekti ama 200 bin gencimizi de bizde çaldılar. O gençler bugün Amerikan uşaklığı yaptılar. Çoğu bunun farkında bile değiller. Ama yukarıdaki beyin bunu çok iyi biliyor. Amerika neden bunu bırakmıyor. Büyükelçilikte çalışan Metin Topuz yakalandı ve alındı. Amerika’nın ilk isteği elçilikte çalışan bir personelin telefonu oldu. Amerika bir telefon için neden tutuştu? O telefonda tüm kayıtlar çıktı. Tek tek şifreleri çözdük ve bilgiler elimizde. O bilgilere göre Türkiye’deki operasyonların ardındaki güç Amerika. PKK’yı kuran, DAEŞ’i kuran kim hepsi Amerika” dedi.
DÜŞMANIMIZI VE DOSTUMUZU ÇOK İYİ ÇÖZMEMİZ GEREKİYOR
AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer ise, “Ekonomik olarak Türkiye’nin üzerine gelmeye çalışıyorlar. İnanıyorum ki sonucunda başarılı olamayacaklar. Geçmişte Abdülhamit Han’a yapılan saldırıların aynısı bugün Recep Tayyip Erdoğan’a yapılıyor. Biz bu filmi gördük. Bu yüzden 2019 seçimlerine çok sıkı çalışmamız gerekiyor. Düşmanımızı ve dostumuzu çok iyi çözmemiz gerekiyor. Dış güçlerin kimlerin ardında olduğunu çok iyi bilmemiz gerekiyor. Biz maddi oyunlara atlarsak onların ekmeğine yağ süreriz. Moralimizi bozmayacağız. Zaman kenetlenme zamanı. Bu kadar kenetlenmeye ihtiyaç duyduğumuz bir dönem daha olmamıştı. Oyunlara gelmeyelim, şehrimizde bölgemizde bir fısıltı bir dedikodu mekanizması çalışıyor” dedi.
ANA MUHALEFETİ ELEŞTİRDİ
AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik ise, “Bugün 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü. Artık görüyoruz ki şiddetin zenginlikle ya da fakirlikle bir ilgisi yoktur. Kadınlarımızın korunması için hükümetimiz zamanında bütün yönetmelikler ve kanunlar oluşturulmuştur. Bizim toplum olarak bu konuda bir zihniyet dönüşümüne ihtiyacımız var. Kadına karşı mücadele için bugün erkeklerin konuşuyor olması bir dönüşümdür. Muhalefet partimizin genel başkanı bu konuda çıkmış bu konuyu siyaset haline getirmeye çalışmaktadır. Kılıçdaroğlu’na soruyorum. Şiddeti yalnızca işsizliğe, işe gidip moral bozukluğuna bağlayacak olursanız sekiz seçim kaybetmiş bir parti olarak eve gittiğinizde siz de aynı ruh haline mi sahipsiniz?
PROJELERİMİZDE ÇOK ÖNEMLİ NOKTALARDAYIZ
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “1027 proje diye yola çıktığımızda çok önemli projeleri başardık. Ankara’daki gücümüzle sıkıştığımızda her an yanımızda olan bir ekiple birçok zor döneme rağmen projelerimizde çok önemli noktalardayız. 50 bin konut projemizde çok iyi aşamadayız. Önümüzdeki hafta TOKİ Başkanımız geliyor. 3 bin 500 dairemiz bitmek üzere. 5 bini şu anda ihale aşamasında. Bizden istenilen Araban Yavuzeli hattından Kuzey Antep’e yaklaşık 17 kilometrelik viyadüklerle bir yol hattıydı. Bu kapsamda 36 trilyona ihaleyi yaptık. Yaklaşık bir yıl içinde şehrin ikinci çevre yolu sayılacak olan bu yolu hizmete açacağız. Ulaşım şehrimiz için çok önemli bir konu. Yılda 40 bin araç ekleniyor bu şehrin araç trafiğine. Metroyla ilgili hiç durmadan çalışmaya devam ediyoruz” dedi.
İLKOKUL ÖĞRETMENİNİ UNUTMADI
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep'te ilkokul arkadaşlarıyla ilkokul öğretmeni Meral Daşıyıcı'yı ziyaret ederek Öğretmenler Günü'nü kutladı. Açılış ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep'e gelen Gül, burada ilkokul arkadaşlarıyla öğretmenleri Daşıyıcı'ya gerçekleştirdikleri ziyaretin fotoğraflarını sosyal medya hesabı Twitter'dan paylaştı. Gül, paylaşımında, "İlkokul arkadaşlarımızla üzerimizde büyük emeği olan ilkokul öğretmenimiz Meral Daşıyıcı'nın Öğretmenler Günü'nü kutladık. Öğretmenlerimizin emeklerini asla inkar edemeyiz." ifadesini kullandı.
BİLGE ÜLKE GÜZEL