Gaziantep e-ticarette de lider
Tarih:18.11.2017
Raporun ‘2016 İkinci Çeyrek Şehirlere Göre Ortalama Sepet Tutarı’ bölümünde Gaziantep 143.07 oranı ile en yüksek sepet ortalamasına sahip. Bu oranla İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirleri geçen Gaziantep e-ticarete, online alışveriş yapmaya yatkın olduğunu ve sevdiğini gösteriyor.
BİRLİK ÇALIŞMASININ MEYVESİ
Gaziantep’in her konuda olduğu gibi e-ticaretteki liderliğinin birlik ve beraberlikle alakalı olduğunun altını çizen Ömer Küsbeoğlu, “Gaziantep’in bu konudaki başarısının sırrı buradaki birlik, beraberliğin oluşudur. Sanayicisi, tüccarı, taciri, esnafı, valisi, belediye başkanları, kaymakamı ve sivil toplum örgütlerinin birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarının bir meyvesidir.” ifadelerine yer verdi.
GELİŞMELERE HIZLI BİR ŞEKİLDE ADAPTE OLUYORUZ
Gaziantep’in her zaman kolaylığı seven bir yapısı olduğunu söyleyen Küsbeoğlu, “Halkımız son yılların teknolojik gelişmelerine çok hızlı bir şekilde adapte olarak e-ticareti tercih ediyor. Yaptığımız toplantılarda da bize gelen talepler doğrultusunda e-ticaretin daha çok tanıtılması isteniyor. Belirli bir kesimin e-ticareti bilmediğini, duymadığını bunun için kapsamlı çalışma yapmamız gerektiği söyleniyor. E-ticaretin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasını istiyorsak, tanıtımını iyi yapmamız gerekiyor. Gaziantep’in e-ticarette ciddi bir potansiyeli var.” şeklinde konuştu.
ESNAFA BÜYÜK BİR AVANTAJ OLACAK
E-ticaretin esnafa büyük katkıları olduğunu bunun için teknolojinin gereğini yerine getireceklerini sözlerine ekleyen Ömer Küsbeoğlu; “Esnaf küçük rakamlarla sanal ortamda yer alacak, ürünlerini orada da satabilecek, bununla daha fazla kazanç sağlamış olacak. Yerli ve milli ürünleri ile var olmaya çalışan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için büyük bir avantaj olacak.” dedi.
HEDEF ÇITAYI YÜKSELTMEK
Dünyada her şeyin teknoloji ile yönetildiğine değinen Küsbeoğlu şu şekilde konuştu: “Teknolojide çıkan son yenilikleri en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Esnafımızın da bu platformda yer alması ekonomimizin canlanmasında büyük rol oynayacaktır. Biz Gaziantep olarak yerimizde saymayacağız, daima ileriye gideceğiz. Türkiye ve Gaziantep olarak devamlı ileri gitmeyi seven ve çıtamızı yükseltmeyi hedefleyen bir milletiz. E-ticareti iyi bir şekilde tanıtır ve anlatırsak ciddi bir rakama ulaşacağımıza inanıyorum.”
BİLGE ÜLKE GÜZEL