Sönmezler su için tarih verdi
Tarih:13.11.2017
TÜRKİYE’NİN BAŞKA YERİNDE İNDİRİM YOK
5 maddenin görüşüldüğü genel kurulda GASKİ’nin faaliyetleri hakkında bilgi veren GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, 2018 yılı başında yüzde 15, ortasında yüzde 5, sonunda yüzde 5 indirim ile toplam yüzde 25 oranında suda indirime gideceklerini ve bu indirimin Türkiye’de Gaziantep’ten başka bir yerinde uygulanmadığını söyledi.
İNDİRİMİ SADECE 2018 YILI İLE SINIRLANDIRMAYACAĞIZ
Yapılan faaliyetler hakkında bilgi veren Sönmezler, “Gaziantep bilindiği üzere içme suyu ihtiyacını komşu il sınırlarında bulunan Kartalkaya Barajı’ndan sağlıyor. Yüksek maliyetler ile bu ihtiyacını sağlıyor. Düzbağ Projemiz hızla ilerliyor, şuanda tünellerde yüzde 50’li mertebesinde, boru döşemelerinde ise yüzde 35 mertebelerinde geldik. 2018’in sonunda sağlıklı suyu Gaziantep’e ulaştıracağız. Maliyetlerimiz yüksek. Gaziantepli vatandaşların suyun bu maliyetlerle içmesiyle ilgili bu projeyi geliştirirken artık önümüzü görebildiğimiz özellikle kaçak kayıp ile ilgili önemli mesafeler kat ettiğimiz için 2018 başı itibariyle halkımızı ilgilendiren birinci kademe tarifesini yüzde 15 kadar indirim yapmayı uygun gördük. Bu indirimi sadece 2018 yılı ile sınırlandırmayacağız. Kayıp kaçakta geldiğimiz nokta yüzde 40’lara inmiş durumdayız. Yüzde 55’lerde yüzde 40’lara inilmesi bizim için önemli bir rakam. İnşallah 2018 yılı başında yüzde 15, ortasında yüzde 5, sonunda yüzde 5 indirim ile toplam yüzde 25 oranında suda indirime gideceğiz. Gaziantep’te su fiyatlarını 2019 yılı başı itibariyle makul fiyatlara gelmiş olacak. Biz artık 2018 yılının sonuna varmadan Gaziantep’e bu suyu getireceğimizi düşünüyoruz” dedi.
CHP’DEN KONTÜRLÜ SİSTEM ÖNERİSİ
CHP Büyükşehir Meclis üyesi Hasan Türk yeni imara açılan yerlerde kayıp kaçağın önlenmesi için kontörlü sistemi getirmeyi önermesi üzerine, cevap veren GASKİ Müdürü Sönmezler, birçok yerde o sistemden geriye dönüş başladığını ve bu metodun Gaziantep için uygun bir metod olmadığını kaydetti.
Görüşülen 5 madde oy birliği ile kabul edildi.
ÇETİN KARABIYIK