Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 'sayıştay raporu' polemiği
Tarih:13.11.2017
GERÇEĞİ YANSITMIYOR
 
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, ulusal basında şehir içi ulaşımla ilgili çıkan olumsuz haberlerdeki iddiaların gerçeği yansıtmadığın belirterek, Büyükşehrin Gaziantep Ulaşım AŞ (GAZİULAŞ)’den önce aylık 4 milyon lira civarında zararı varken şirkete devirden sonraki dönemde zararın 800 bin lira kadar gerilediğini bildirdi.
 
BİR BAŞARI HİKAYESİ VAR
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Sayıştay’ın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılından bu yana toplu ulaşımda kullanılan “akıllı kart”la (Kart 27) ilgili son iki yılın hesaplarında 6 milyon TL’lik açık tespit edildiğine” yönelik bazı ulusal basındaki iddiaların doğru olmadığını belirterek, tam aksine şehir içi ulaşımda bir başarı hikayesinin olduğunu söyledi. Şahin, bir gazetecinin yaptığı haberle konuyla alakalı olarak kamuoyunda yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıldığını bildirdi.
 
AÇIK BİZİM EKİBİMİZ TARAFINDAN BELİRLENDİ
 
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Şahin, “Bu açıkların hepsi bizim teknik ekibimiz tarafından belirlendi. 2006 yılının teknolojisinden kaynaklanan açık, bizim arkadaşlarımız tarafından tespit edildi. Tespit edilen açığın sonunda ne kadar açık varsa, 6 milyon 85 bin lira yeniden firmadan Büyükşehir Belediyesi’ne alındı ve bu durum Sayıştay’a bildirildi. Sayıştay’ın tespiti olmadan bizim kendi yaptığımız çalışmanın sonunda, bu durum bildirildi. Ulusalda çıkan haberde, sanki Sayıştay bir açık bulmuş. Büyükşehir Belediyesine bildirmiş gibi bir algı oluşturuluyor. İçini okudunuz da bu durum anlaşılıyor ama üst başlıkta yanlış anlaşılmaya neden olabiliyor. Oysa tam tersi olarak bu açıkların hepsi Büyükşehir’in teknik ekibi tarafından tespit edildi. Mali tespitte Büyükşehir’e ödendi, bu da Sayıştay’a bildirildi. 153’e vatandaş tarafından bildirilen şikayetler vardı” dedi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan ve Gaziantep Ulaşım AŞ Genel Müdürü Recep Tokat ise Kart 27 ve Gaziantep Kart hakkında yaptığı sunumlarla, meclisi aydınlattı.
 
SAYIŞTAY’IN TESPİT ETMESİ MÜMKÜN DEĞİL
 
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, “Büyükşehir tarafından kullanılan 2006 yılı teknolojisinden kaynaklı açık bizim arkadaşlarımız tarafından belirlendi. 6 milyon 80 bin liralık açık firmadan Büyükşehir’e alındı. Bu bilgi Sayıştay’a bildirildi. Sayıştay’ın tespit etmesi mümkün değil. Yeni sisteme 860 bin kişi Gaziantep karta geçti. Tedbirlerimizin sonunda eski sistemden daha alacağımız çıktı. Eski sistemde toplu taşımada aylık 3,5-4 milyon lira işletme zararımız vardı. GAZİULAŞ’tan sonra makine, akaryakıt personel alt alta topladık, öncelikle personelden tasarrufa gittik, 3’lü vardiyaya döndük. Bu tedbire dayalı uygulamaların sonunda aylık açığımızı 800 bin liraya kadar düşürdük. Yolcu sayımız giderek artıyor, bu rakam zamanla sıfırlanacaktır” dedi.
 
SAYIŞTAY TESPİT ETMİŞ
 
CHP Belediye Meclis Üyesi Mehmet Sucu da sayıştay raporu ve iddialar ile ilgili görüşlerini paylaştı. Sucu, “Konu ile ilgili olarak arkadaşlarımız az önce açıklama yaptılar ancak Sayıştay raporlarına baktığımda açığı Büyükşehir Belediyesi’nin değil de Sayıştay’ın tespit ettiği yazıyor” ifadelerini kullandı.
98 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ
 
Gaziantep Ulaşım AŞ Genel Müdürü Recep Tokat ise, kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Öte yandan meclis 98 gündem maddesini görüştü, 67 madde oy birliğiyle imar komisyonuna gönderdi, 31 teklif maddesini kabul etti.
 
MECLİSİ ÖĞRENCİLER DE İZLEDİ
 
Büyükşehir Meclisi’nin Kasım ayı oturumunu Uygar Koleji öğrencileri de izledi. Öğrenciler, yerel yönetimlerde demokrasinin karar alma mekanizmasının nasıl işlediğini uygulamalı olarak görme fırsatı buldular. Öğrenciler meclis sonunda Başkan Şahin’e çiçek takdim etti.
ÇETİN KARABIYIK