Dolar bugün ne kadar 13 Kasım 2017 euro-dolar fiyatları
Tarih:13.11.2017

Dolar/TL, haftaya düşüşle başlamasının ardından 3,8510 seviyesinde dengelendi. Gün içinde açıklanan cari açık rakamları ve Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon ve dolar için beklenti anketi sonuçları dolar ve euroyu tırmanışa geçirdi. Dolar 3,87 oldu. Euro ise 4,51'i geçti.

Geçtiğimiz hafta dolar kurunun gözü kulağı Başbakan Binali Yıldırım'ın ABD'deki temaslarındaydı. ABD ile ilişkilerin kısmi iyileştiğini gösteren görüşmeler sonrası piyasalarda olumlu bir hava esmeye başladı. Ancak iki taraftan da gelen temkinli açıklamalar nedeniyle piyasalar Türkiye-ABD arasındaki gelişmeleri takip etmeye devam edecek.

 CARİ AÇIK RAKAMLARI MERKEZ BANKASI ANKETİ SONRASI DOLAR VE EURO FIRLADI

Cari işlemler açığı, önceki yılın aynı ayına göre 2.9 milyar dolar artarak 4.53 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Merkez Bankası'nın yıl sonu dolar ve enflasyon beklenti anket sonuçlarının açıklamasının ardından dolar ve euro tırmanışa geçti. Dolar 3.87'yi aşarak 3,88'e yaklaştı. Euro ise 4.49'dan 4.51'e yükseldi. 

 

 DOLAR İÇİN TAHMİNLER

 

Analistler, açıklanan eylül ayı cari işlemler açığı verisinin 4,53 milyar dolar ile beklentileri aşmasının, döviz kurlarının düşüş eğilimini sınırladığını belirtiyor.  Bu hafta boyunca ABD'de vergi reformuna ilişkin gelişmelerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydeden analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 3,8450 ve 3,8220 seviyelerinin destek, 3,88'in direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.