KORUMAK ZORUNDAYIZ
Tarih:18.10.2017
Kış aylarında sıkça rastlanan soba zehirlenmelerine karşı mücadele veren Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, konuyla ilgili bilgilendirme çalışmalarını Şehitkamil ilçesi Münif Paşa Mahallesi’nden başlattı. Eğitimde, doğru soba kurma, doğru soba yakma ve doğru yakıt kullanma konuları ele alındı. Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte sobalı evlerde yaşayan vatandaşların karbonmonoksit gazından korunmaları amacıyla bir çok proje üreten Şehitkamil Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Şehitkamil Belediyesi Sosyal Tesislerinde eğitim gören kursiyerlere karbonmonoksit dedektörü dağıtımına başladı. Karbonmonoksit gazından kaynaklı zehirlenmelerin önüne geçmek isteyen Şehitkamil Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü soba zehirlenmelerine karşı bilgilendirme çalışmaları başladı. Dedektör dağıtım törenine katılan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz,  Gaziantep Çevre Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan, kursiyerlere dedektör verdi.
 
AİLE MERKEZLERİNDE HER YIL EĞİTİMLER VERİLİYOR
 
Kadınlara hitaben konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, şunları söyledi: “Bugün buraya İtfaiye Daire Başkanımız ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz beraber geldik. Çünkü bu işin hem çevre hem itfaiye hem de belediye yönü var. İtfaiye Daire Başkanlığımız, zaten her yıl bizim aile merkezlerimizde bu eğitimleri veriyor. Tabi bizim derdimiz aslında en kısa sürede memleketin hayat seviyesi yukarıya çıkar, hepiniz doğalgazlı pırıl pırıl yerlerde oturursunuz inşallah. Biz idare olarak bunun için çalışıyoruz. Ancak şuanda zaruret dahilinde soba yakıyorsak hayatımızı korumak zorundayız. Bu konuda sizlere belirli konularda eğitimler verilecek. Ayrıca bugün sizlere karbonmonoksit dedektörü hediye edilecek. Bunları da Allah muhafaza ters bir olay olduğunda sizlere ikaz vermek adına yararlı olacağına ve hayatımızı kurtaracağına inanıyorum.” İtfaiye ekipleri tarafından kursiyerlere soba zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulunan ekipler, karbonmonoksit dedektörlerinin doğru şekilde kullanılmasıyla ilgili bilgiler verdi. Cihazın sobadan bir buçuk veya iki metre uzaklıkta bir duvara monte edilmesi ve cihazların üstünün sürekli temiz tutulması gerektiği bilgisi verildi. Karbonmonoksit dedektörlerinin doğru bir şekilde kullanılması halinde büyük ölçüde hayat kurtardığının altını çizen ekipler, cihazların zaman zaman çalışıp, çalışmadığını öğrenmek için kontrol düğmesinden bakılması gerektiğini söyledi. Soba kullanımına ilişkin de tavsiyelerde bulunan ekipler, detektörün yanı sıra sobaların da kurallara uygun kullanılmasına özen gösterilmesini istedi.
 
YILMAZ: SOBA ZEHİRLENMESİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
 
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz, eğitimi unutulan bayram namazına benzeterek, “Halk olarak eğitimi çoğu zaman unutuyoruz bazen insanlara hatırlatmak gerekiyor. Soba yakmak kadınların bildiği bir iş, ancak uzmanlarca soba zehirlenmeleriyle ilgili bilgi verilmesinde fayda var. Önemli olan sobayı doğru kurmak, doğru yakmak ve doğru yakıt kullanmaktır. Şehitkamil ilçesi Münif Paşa Mahallamizde başlattığımız eğitimler, diğer tüm ilçelerde devam edeceğiz. Eğitimler sonunda karbonmonoksit detektörü hediye edeceğiz. Bu cihaz, Allah korusun gece yarısı rüzgar ters esti duman bir şekilde içeri girince zehirlenmeyi engellemek adına bir ikaz verecek, hayatımızı kurtaracak. Zaruret karşısında soba yakıyorsak, hayatımızı korumak zorundayız. Belki soba yakmayı annemizden babamızdan yanlış öğrenmişiz, yanlış görmüşüzdür doğru bilgi olmazsa bu yanlış devam eder. Yanlışı ortadan kaldırırsak hem kendimizin hem de aile fertlerinin hayatını korumuş oluruz. İnşallah kazasız ve belasız bir kış geçiririz” dedi.
 
ALAN: ÖNLEMLERİMİZİ ALIYORUZ
 
Gaziantep Çevre Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan ise, kış aylarında sıkça karbonmonoksit gazından zehirlenmelerin yaşandığını belirterek, bu durumun önüne geçmek için gerekli önlemlerin alınması amacıyla bilgilendirmeye yönelik çalışmalar yürüttüklerini bildirdi. Konuşmaların ardından, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı uzmanlarınca, soba zehirlenmelerine karşı ev kadınları bilgilendirildi, eğitim sonunda katılımcılara karbon monoksit detektörü dağıtıldı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, bilgilendirme çalışmalarına tüm ilçelerde devam edecek. HABER MERKEZİ