İstihdam oranı arttı
Tarih:18.10.2017
2 gün boyunca Gaziantep’te kalan otobüsün buraya gelme amacının istihdam seferberliğinin sıkıntısız ilerlemesi için geldiğini söyleyen Çalışma ve İş-Kur Gaziantep İl Müdürü Siraç Ekin; “Aracımız Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı kampanya otobüsü. Araç 17 ve 18’inde burada, iş ve meslek danışmanı arkadaşlarımızla beraber ilk gün üniversitenin akademik yıl açılışında çok büyük bir öğrenci kitlesi ile karşı karşıya kaldık. Öğrencilerin özgeçmişlerini yaptık ve danışmanlık noktasında bilgilendirmeler yaptık. Otobüsümüz belirli Büyükşehirlerde gezmekte normalde birer gün kalan otobüsümüzün iki gün kalmasını istedik ve uygun görüldü. Şehrimizin sanayideki durumu ve gelişmişliğini göz önüne alarak daha çok vatandaşımıza ulaşmak, onların taleplerini almak, işverenlerimize yönelik bazı talepleri almak ve yapılan teşviklerin anlatılması noktasında ve istihdam seferberliğinin daha iyi anlatılması ile ilgili çalışmalarımızın aksaklık yaşamadan devam etmesi için otobüsümüz geldi.” ifadelerine yer verdi.
 
240 GÜVENLİK ELEMANINI OKULLARA YÖNLENDİRECEĞİZ
 
“Biz Milli İstihdam Seferberliği kapsamında Şubat ayından bu güne kadar kesintisiz bir şekilde yürütüyoruz.” diyen Ekin; “Gaziantep olarak vaat edilen istihdam oranlarının çok üzerine çıktık.  Hedefimizi gerçekleştirdik ama sadece onunla yetinmeyip hem meslek edindirme kurslarımız hem toplum yararına programlar hem girişimcilikte hem de aktif ve pasif işgücüne yönelik diğer istihdam programlarını da beraber götürüyoruz. Hem Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullara istihdam yaratıyoruz. 2 Ekim tarihi itibariyle okullarımıza 420 katılımcıyı yönlendirmiş olduk. Sayın Valimizin girişimleri sonucunda İŞKUR’un bütçesinden karşılanan 240 güvenlik elemanını okullara yönlendireceğiz, onlar da 1 Kasım’da görevlerine başlayacaklar. Toplum yararına yapılan projeler 3 ay daha uzatıldı. Daha önce fiilen yürütülen projelerimizin hepsine 3 ay daha eklendi yani 9 ay uzatılarak projelerimiz 31.12.2017 tarihine kadar devam edecek. İşbaşı eğitim programları ile ilgili çok ciddi talepler var. İşverenlerimizin tamamı bu projeden yararlanıyor. İstihdama katılan işbaşı eğitim programı katılımcıları işverene herhangi bir masraf olmaksızın tekrar İŞKUR bütçesinden sigorta gideri karşılanacak. Bu sayede katılımcılar işlerini öğrenmiş olacak hem de dilediği personeli kendileri yetiştirmiş olacak.” şeklinde konuştu.
 
AÇIK İŞLERDE YÜZDE 25 ARTIŞ VAR
 
İstihdam oranında artış gözlemlendiğine değinen Siraç Ekin; “İşsizlik sigortasını belli şartları taşıyan kişiler alabiliyor. Kayıtlarımıza baktığımız zaman bir önceki yılın bu aylarına nazaran yüzde 20’lik bir azalış görülüyor. Bu da bizim daha fazla istihdam yaptığımız anlamına gelir. İşverenlerimizden aldığımız açık işlerde de yüzde 25’lik bir artış görülmekte. Açık işlerin alınması demek işgücünün aktif olarak değerlendirildiği anlamına gelir. Şu anda 3 bin 500 açık işimizle işverenlerimize yönlendirebiliyoruz. İşsizlik sorunu olduğu söyleniyor ama bizler açık işlerimizi bir türlü dolduramıyoruz. Vatandaşlarımızın iş beğenmemelerinden ya da kendi niteliklerine uygun işlerin olmamasından dolayı iş bulamıyorlar. Amacımız istihdam yaratmak olduğu için her şeyi göze alarak genç istihdamının desteklenmesi, kadın istihdamının desteklenmesi için bunlara yönelik projelerimizi geliştiriyoruz. Kadın istihdamında Şubatta başlatılan büyükanne projemiz var. Pilot il olan Gaziantep 500 çalışan annemizin annesine ücret ödedik ve bu proje 31.12.2017’ye kadar devam edecek. Genç istihdamı ile işbaşı eğitim programları yapıyoruz. Dünyada ve ülkemizde gençlerin işsizlik oranı daha yüksek. Bu programa alınan kişiler kalifiye elaman haline getiriliyor bunun sayesinde iş bulma olanakları artıyor. Bu programlarda istihdam zorunluluğu getirdiğimiz için iş bulma olanakları neredeyse işsiz kalma ihtimali olmuyor. 126 bin yönlendirme yapıldı, her 10 yönlendirmeden 1 tanesinde kalıcı iş bulundu.” dedi. BİLGE ÜLKE GÜZEL