Hırsızlar yüzünden sadece bir çift terlikleri kaldı
Tarih:18.10.2017

Hırsızlıklar yüzünden cemaat camiye terlik ve takunya ile geliyor. Tüm Memur-Sen Konfederasyonu Gaziantep İl Başkanı ve Diva-Sen Gaziantep Şube Başkanı aynı zamanda cami görevlisi olan Ahmet Acem, yaşanılan bu hırsızlık olayları karşısında çaresiz kaldıklarını ve camiye aldıkları 20 yeni çift terlikten sadece 1 çift terlik kaldığını söyledi.

İÇİMİZ AĞLIYOR
 
23 yıldır Handanbey Camisi’nde imam olarak görev yapan Ahmet Acem, son 2 aydır camide yaşanılan hırsızlık olaylarından dolayı ne yapacağını şaşırmış durumda. Camide haftada hemen hemen 2-3 olay yaşandığını belirten Acem, “Emniyet görevlileri geliyor kendilerine kamera görüntülerini veriyoruz ancak hırsızlık olayları yine devam ediyor. Camimizdeki mihrabın üzerinde iki tane bakır levha vardır. Birisinde Allah diğerinde Muhammed yazıyordu onu hırsızlar çaldı. Vaaz verirken kullanmış olduğumuz bilgisayarımız çalındı. Bayan kısmında bayanlarımız farz namazında iken çantaları çalındı. Cemaatimizin ceketi çalındı. Her iki günde bir ayakkabılar çalınıyor. En son olay dün Gaziantep’e misafir olarak gelen iki amcamızın yeni aldıkları ayakkabıları ile iki Antepli hemşerimizin ayakkabıları çalındı. Şadırvanda olan 12 adet Osmanlı motifli musluklarımız çalındı. Dün yenisini taktırdık. Güvenlik amacıyla camimize takılan güvenlik kamerasını dahi hırsızlar çaldı. Caminin kütüphanesinde bulunan çok acı bir gerçek 10 tane Kuran-ı Kerim dahi çalındı. Cemaatimiz namaza girdiği zaman namaz çıkışında ayakkabımı bulur muyum bulamaz mıyım? Onun tereddüttü içerisinde namaz kılıyoruz. Normalde camiler 24 saat açık tutulacak fakat acı bir gerçek biz camiyi namaz haricinde kitler hale geldik çünkü açık bıraktığımız zaman ne zaman geleceği belli olmayan hırsızlar gelip herşeyi çalıyor. İçler acısı bir durum. Buna nasıl bir çözüm bulunur bilmiyorum. Diğer imam arkadaşlarla görüştüğümüzde merkezde birçok camide yani sadece bizim camimize mahsus olan bir şey değil hırsızlık olayı hat safhaya çıkmış durumda. Biz bu caminin bu şekilde kapalı olmasından dolayı içimiz ağlıyor” dedi.
 
BALİCİLER CAMİDE YATIYOR
 
Geceleri bütün kapıları kapattıklarını belirten Acem, “Gece baliciler, tinerciler gelip camimizin dış kısmında bulunan ve halı serili olan yerde yatıyorlar. Ben korka korka müdahale etmek zorundayım. Geçenlerde bir tinerci içtiği sigarayı halının üzerinde söndürmüş. Allah muhafaza bir yangın çıkacak olsa tarihi yer, sokaklar dar. İtfaiye gelesiye kadar camimiz küle döner” ifadelerine yer verdi.
 
BAŞKA ÇAREMİZ YOK!
 
Birçok turistin geldiği bir caminin maalesef kilitlemekten dolayı üzüntü duyduklarını belirten cami görevlisi Acem, “Hırsızlar bize başka bir çare bırakmadılar. Caminin kapısına asmış olduğum bu ‘Hırsızlık olayları nedeniyle namaz çıkışı cami kilitleniyor’ yazısından dolayı hiç memnun değiliz. Buna bir çözüm olarak camiye bir güvenlik görevlisi tahsis edilebilir” dedi.
 
CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK
 
Camilerin lavabolarında tiner, esrar, bali çekildiğine şahit olduklarını belirten Acem, “Biz bunlara sesimizi çıkartamıyoruz çünkü yerimiz belli. Lavaboya girip esrar veya balisini çekip gidiyor. O yüzden can güvenliğimizde yok. Bunlara bir çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.
 
KİŞİLERİN YÜZLERİ GÖRÜLÜYOR
 
Camiden yaşanan hırsızlık olaylarında şahısların yüzlerinin görüldüğünü söyleyen Acem, “Dün ikindi namazında cemaatimizin ayakkabılarını çalan hırsız ve diğer hırsızların hepsinin yüzleri görülüyor. Emniyete haber verdik kendileri gelip görüntüleri aldılar. Şu ana kadar yaşanılan hırsızlık olaylarıyla ilgili hiçbir sonuç elde edemedik” dedi.
 
20; ft="" kten="" strong="" tek="">20;>
 
Cami görevlisi Acem, yaşanan hırsızlık olayları öncesinde camiye 20 çift yeni terlik aldıklarını belirterek, “Cami cemaatimizin ayakkabıları çalındığı için bizde kendilerine camimizin terliklerinden verdik. Şu anda camimizde bir çift terlik kaldı. İnşallah bir daha hırsızlık olayı yaşanmazda bu terlikte camimizde kalır” dedi.
 
AYAKKABILARIMIZI SAKLAYACAK YER GEZİYORUZ
 
Cami cemaatinden Kebapçılar Odası Başkanı Mehmet Gül, “Bu hırsızlık olayları sık sık olmaya başladı. Bu iyi bir şey değil. Camimizde her gün bir hırsızlık olayları yaşanıyor. Ayakkabılarımızı saklayacak yer geziyoruz. Camiye ayakkabıyla değil de terlikle geliyoruz” dedi.
 
AYAKKABIMI POŞETE KOYUP İÇERİYE KOYUYORUM
 
2 ay içerisinde 2 ayakkabısının da çalındığını söyleyen caminin fahri müezzini Enes Demir, “Ayakkabılarım çalındıktan sonra camiye geldiğimde ayakkabımı poşete koyup içeride bir yere saklıyorum. Namazdan sonra camiyi mecburen kilitlemek zorunda kalıyoruz. Namaza yarım saat kala kapıyı açıyoruz. Dışarıdan gelen misafirlerimizden ayakkabıları çalındı. Bizler bu durum karşısında onlara mahcup oluyoruz” dedi.
 
HIRSIZIN BIRAKTIĞI AYAKKABIYI GİYİYOR
 
Cami cemaatinden Mehmet Demirçubuk, “Bugüne kadar hiçbir önlem alınmadı. Artık biz bu işten usandık. Dün ikindi vakti çalınan 4 çift ayakkabından birisi benimdi. Hırsız giderken bir çift başka bir ayakkabı bırakmış şimdilik bende onu giyiyorum. Cemaat olarak önlem almalarını bekliyoruz”  dedi.
 
CAMİYE TAKUNYA İLE GELİYOR
 
Yaşanılan hırsızlık olaylarından dolayı camiye takunya ile geldiğini söyleyen Şeref Balcıoğlu, “Camiye ayakkabı ile gelirsem çalarlar. Onlarca cemaatimizin ayakkabıları çalındı mecburen kendimi güvenceye almam lazım. Onun için takunya ile geliyorum. Geçenlerde namaz kılan bir kadının çantasını çalıyorlardı kadın namazı bıraktı çantasını kurtardı. Buna bir önlem alınması lazım” dedi. ÇETİN KARABIYIK