iKi BiN 200 TON ALTIN YASTIK ALTINDA
Tarih:17.10.2017

Merkez Şehitkamil İlçesi’ndeki Ziraat Bankası’nın İbrahimli Şubesi’ni ziyaret eden Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına başvuran vatandaşlarla görüştü. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Şimşek, “Şu ana kadar 5 bin kişi, bir ton altın getirip kira sertifikası veya tahvil aldı. Bu da yaklaşık 150 milyon liraya tekabül ediyor. Biz daha 2 bin 200 tonda 1 ton çekebilmişiz. Dolayısıyla bizim kat edeceğimiz çok yolumuz var. İnanıyorum ki daha iyi seviyelere geleceğiz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Gaziantep ziyaretinin ilk durağında Gaziantep Üniversitesi (GAÜN)  Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Gaziantep Üniversitesi’nin 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı açılış törenine katıldı. Törene, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Kaymakamı Celalettin Özdemir, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Bölge İstinaf Mahkemesi Başsavcısı Mustafa Yalçın, Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Halil Uysal, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve bürokratın yanı sıra, akademisyen ve öğrenciler katıldı.
 
TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜYOR
 
Geçen sene küresel kriz nedeniyle dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 3 civarında büyüdüğünü, Türkiye’nin ise terör ve hain darbe girişimine rağmen bu seviyede bir büyüme hızı yakaladığını belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuşmasını şöyle devam ettirdi; “Ama bu sene hızla toparlandık. Muhtemelen bu sene yüzde 5 buçuk civarında büyüyeceğiz. Önümüzdeki 3 sene içerisinde de bunu devam ettireceğimize inanıyorum. Niye, zaten son 15 yıl-16 yıla bakarsanız Türkiye ortalama 5.6 büyümüş. Reform yapmayı umuyoruz, reform yapıyoruz ve ondan dolayı da biz bu büyümeyi devam ettireceğimize inanıyorum. Peki efendim diyorlar ki büyüme var bize yansımıyor diyorlar bize yansımıyor, öyle değil. Bakın, 2007’den bu yana Türkiye’de 7.9 milyon insanımıza iş bulmuşuz, bu reel. Mesela bu senenin başından bu yana 800 binden fazla kardeşimize iş bulmuşuz. Geçen seneden bu yana yıllık olarak 1.1 milyonun üzerinde vatandaşımıza iş bulmuşuz. Evet büyüme var ve büyüme yansıyor. Bunu otomotiv satışında görebilirsiniz, konut satışında görebilirsiniz, bunu beyaz eşya satışında görebilirsiniz, bunu yurt dışına giden turist sayısında görebilirsiniz. Hangi göstergeyi alırsanız alın büyüme var, gerçek ve yansıyor. Önümüzdeki dönemde tabi biz işsizlik oranlarını yüksek büyümeyle aşağıya çekmeyi ümit ediyoruz. İnşallah başarılı oluruz yoğun bir çaba gerekiyor reform gerekiyor.”
 
TÜRKİYE YOLUNA DEVAM EDİYOR
 
Tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin iyi yönde gelişim gösterdiğini ifade eden Şimşek, “Çin ve Hindistan hariç Türkiye’nin kendisine benzer ülkeleri geride bırakarak, yoluna devam ediyor. Bu dönemde Türkiye sadece kendi içerisinde iyi bir performans göstermiş. Böyle gidersek AB ile başa baş hale gelmiş olacağız. Üretim, hacim olarak büyümüş, satın alma gücü 2,7 kat büyümüş. Peki önümüzde dönemde ne öngörüyoruz, geçen sene küresel kriz nedeniyle yüzde 3 büyümüş dünya. Biz de darbe gibi büyük badirelere rağmen dünya kadar büyümüş. Bu sene ise hızla toparlanıp geçen senenin üzerine çıkacağını öngörüyoruz ve 5 civarı beklentimiz var. Bazı kesimler ‘Efendim büyüme bize yansımıyor’ diyorlar ama sene başından bu yana 800 binden fazla kardeşimize iş bulmuşuz. Bunu konut, beyaz eşya, otomobil satışında, yurt dışına çıkan turist sayımızda görebilirsiniz. Hangi parametreyi alırsanız alın bu büyümeyi görürsünüz. Ama insanlar daha fazlasını arzuladığı için bunu fark etmiyor. İnşallah daha iyileri de olacak. Bu kadar yüksek istihdam artışı ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Daha fazla hane geliri, daha fazla üretim, daha fazla tüketim anlamına gelir yani büyümeyi geliştirir. Peki bu kadar istihdam sağlanırken neden bu kadar işsiz var. Çünkü eğitim seviyemiz hızla artıyor, nüfusumuz genç. Önceden çok sayıda insan köyde çalışıyor gibi görünüyordu. Fiilen gizli içsiz olanlar şimdi piyasaya giriyor. Eğitimle beraber kadınlar arasındaki iş gücüne katılım artıyor” dedi.
 
YAPILMASI GEREKEN ÖĞRENCİYE ŞİRKET KURMAK
 
Türkiye’nin belirlenen kalkınma hedeflerine ulaşması için tüm göstergelerinde başarı sağlanması gerektiğine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Gaziantep Üniversitesi bir eğitim kurumu. Üniversiteler ile sanayi asla ve asla kopuk olamaz. Tabii ki burası bir bilim, fikir merkezi. Ama bir o kadar da gençlerimize pratik yetenekler tecrübe vermeli. Mesela Gaziantep Üniversitesi’nin benim açımdan değerlendirme ölçeği şu olur: Gaziantep Üniversitesi bünyesinde yılda kaç tane şirket kurulmuş? Kaç tanesi iflas etmiş. Benim için en önemli göstergelerden bir tanesi. Yapılması gereken öğrencilerinizle, dışardakilerle birlikte şirket kurmak. Fikirlerinizi hayata geçirmek. Sanayi ile birlikte çalışın. Nerede çalışıyorsa çalışsın. Sosyal bilimlerde mi çalışıyor? O zaman ülkemize gelen Suriyeliler ile ilgili çalışma yapar. Toplumsal sorunlarımız var. Onlarla ilgili araştırmalar yapın.  Onlarla ilgili biz bilgiye dayalı daha iyi politikalar geliştirelim. Burada üniversitelerimize de büyük görev düşüyor. Çünkü mezun olmadan önce mutlaka ve mutlaka birkaç yerde staj yapmış olmak gerekiyor. Tecrübe kazanmış olması lazım gençlerimizin. İşte, biraz önce rektörümüzün dediği gibi intörn uygulaması gibi, sanayiyle iç içe eğitim gibi projelerle bu büyük ölçüde sağlanmış olur” sözlerini kaydetti.
 
TÜRKİYE’DE ÜÇ DİLDE EĞİTİM VEREN TEK ÜNİVERSİTEYİZ
 
Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise, Gaziantep Üniversitesi’nin kurumsal kimliğiyle, sadece coğrafyasında değil, Türkiye ve Dünya’da öncü olmaya aday ve aynı zamanda öncü bir üniversite olduğu söyledi. Gür konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Tabii ki herkes farklı düşüncede olacak. Homojen bir düşünce arzusu Allah’ın yaratılış kurallarına aykırıdır zaten. Farklı düşünceleri harmanlama, farklı düşüncelerden potansiyel enerjiyi dinamik enerjiye döndürmek istiyoruz. Asla homojen bir üniversite oluşturma sevdamız olmadı olmayacak da zaten. Ama biz bunu yaparken belli kriterlere uymak zorundayız. Devletimizin ve milletimizin hassasiyetleri doğrultusunda genel evrensel kurallar çerçevesinde vatana ihanet etmemek, bayrağına saygıda kusur etmemek, inançlara saygılı olmak, ezan sevdasından vazgeçmemek ve vatan bütünlüğünü korumak kaydıyla ne düşünürseniz düşünün. Bu bizim üniversitemizin zenginliğidir, potansiyel enerjisidir. Bu konuda aşağı yukarı geçtiğimiz süreçleri hepimiz biliyoruz. Elbette ki bir yandan devletimizin hassasiyetleri doğrultusunda ihanet şebekelerine karşı gerekli tedbirler alınıp aramalar yapılırken diğer taraftan da asıl rolümüz olan eğitimi asla unutmadık. Hedefimiz kaliteli, kurumsallaşmış bir üniversite. Allah’a çok şükür büyük Avrupa Birliği Projeleri yapıyoruz. Erasmus’ta Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa’dan sonra Avrupa Birliği projelerinde en fazla kaliteli proje üretip, pay alan şehir Gaziantep ve üniversitemizdir. Tıp dışı alandaki İntörnlük Gaziantep Üniversitesi’nin tescilli bir markasıdır. Şu anda YÖK Başkanlığımız ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte 70 üniversite bu programa geçmek için intörnlük programı güncellemek için yola koyuldular. Biz bu tohumu attık ve yakın zamanda yeşerecek. Bir başka özelliğimiz hani son zamanda çıktıya meslek yüksekokulları gerçek anlamına kavuşabilmesi için sanayinin içerisinde yer almalı ve sanayinin içerisinde meslek yüksekokulları kurmalıyız diye tavsiye kararı çıktı. Biz zaten bunu yaklaşık olarak 9 yıldır yapıyoruz. Diğer taraftan Türkiye’de üç dilde eğitim yapan Türkçe, İngilizce ve Arapça tek üniversiteyiz ve bu eğitim programı yaparken de gerek devletimizin gerek kurumlarımızın büyük gayretleriyle eksikliklerimize rağmen bunu başarıyla taşımak istiyoruz. Çünkü bizim burada yetiştireceğimiz öğrencilerimiz sadece Türkiye’de değil gittikleri ülkelerde de öncü bayraklardan olacaklar ve bizim misyonumuzu temsil edecekler.”
 
ŞİMŞEK AŞURE DAĞITTI
 
Öğrencilere ders veren Mehmet Şimşek ardından okulun içerisinde bulunan Öğrenci Yemekhanesi’nde öğrencilerle birlikte yemek yiyip, öğrencilere aşure dağıttı.
 
DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK
 
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan “Engelsiz Yaşam Merkezi”nin temeli Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından atıldı. Temel atımı için Burç yolu üzerindeki alanda düzenlen törene Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yanı sıra Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, STK temsilcileri ile vatandaşlar yer aldı. Şimşek, Gaziantep Büyükşehir Belediyesince merkez Şahinbey ilçesinde inşa edilecek ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, politikalarının merkezinde insanın yattığını söyledi.
 
GAZİANTEP BU KONUDA ÖRNEK BİR KENT
 
Bir yıl içerisinde hayata geçirilecek projenin oldukça etkileyici bir eser olduğunu aktaran Şimşek, emeği geçenlere teşekkür etti. Sosyal belediyeciliğin önemine işaret eden Şimşek, Gaziantep’in de bu konuda önemli bir örnek olduğunu kaydetti. Engellilerin ülkenin gelişmesi ve kalkınmasına katkı sağlayabileceklerini anlatan Şimşek, hükümetin hedefinin bu noktada tüm engelleri kaldırmak olduğunu, o yüzden pozitif ayrımcılık yaptıklarına değindi. Engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak, ekonomiye katılımlarını sağlamlaştıracak reformların hayata geçirildiğine işaret eden Şimşek, Gaziantep’te hayata geçirilen projenin ülkeye hayırlı olmasını diledi.
 
BU PROJE ÖRNEK OLACAK
 
Başbakan Yardımcısı Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu proje örnek olacak ülkemize. İnşallah diğer kurumlarımızın belediyelerimizin önderliğinde bu merkezlerin sayısı Türkiye’de çoğalacak. Çünkü burada kaynaşma olacak, dostluğumuz daha da pekişecek. Engelli kardeşlerimize yaptığımız projeler ayırdığımız kaynak itibariyle de adaletsizliğin arttığı şu dünyaya örnek olacak. Engelli kardeşlerimiz en son Avrupa şampiyonu oldu. Ampute takımımız bize şunu gösterdi; biz onların önünü açarsak nasıl başarılı olacaklarını herkese gösterdi.”
 
YAKIN COĞRAFYADA BÜYÜK FİTNE VAR
 
Türkiye’nin yakın coğrafyasında halen sorunların devam ettiğini, bölgenin huzura ihtiyacının olduğunu vurgulayan Şimşek, “Kaynaklarımızı çatışmaya değil inşa etmeye harcamalıyız. Coğrafyamızda büyük bir fitne var. Bu sorunlardan en az etkilenmek için, büyük oyunlar sergilenirken kazanımlarımızın engellenmemesi için gerekeni yapıyoruz. Ama bizim bu süreçte daha fazla birbirimize kilitlenmemiz gerek. Güzel ülkemizin dört bir yanında yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bizim farklılıklarımız zenginliğimizdir. Hepimiz biliyoruz ki yakın coğrafyamızdaki sorunların temelinde dışarıdan yapılan müdahaleler yer alıyor. Hep birlikte bu fitneyi bitireceğiz, geleceğimizi daha güçlü şekilde geleceğe aktaracağız.” diye konuştu.
 
BU KENTTEKİ HERKESİ KUCAKLAMAYA ÇALIŞIYORUZ
 
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de engelliler açısından fırsat eşitliği oluşturmak için çalıştıklarını dile getirdi. Gelinen noktada engellilerin önündeki engelleri kaldırmayı amaçladıklarını vurgulayan Şahin, “İki milyonluk şehirde herkes mutlu ve huzurlu değilse biz de değiliz. O yüzden bu kentteki herkesi kucaklamaya, herkese dokunmaya çalışıyoruz. Bereketi artırmak için engelli kardeşlerimizle birlikte hareket etmeliyiz. O yüzden göreve geldiğimiz günden bu yana tüm engelli bireylerinin hayatına dokunup ekonominin içine katmazsak başarılı olamayız. Herkesin kapasitesini kullanarak daha gelişmiş hale gelmeliyiz.” diye konuştu. Merkezin inşaatının bir yılda tamamlanacağını ve engellilerin fizyoterapi imkanı bulacağını aktaran Şahin, merkezde ayrıca meslek edindirme kurslarının da olacağını söyledi. Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Şimşek, beraberindeki protokol üyeleriyle butonlara basarak merkezin temelini attı.
 
TESİSİN MALİYETİ 5 MİLYON DOLAR
 
Diğer yandan, tesisin bütçesinin Kuveyt Hükümeti’nin fonundan alınan 5 milyon dolar (yaklaşık 18 milyon TL) hibe ile sağlandığını belirtildi. Yine merkezinin ortalama 10 bin metre kare arsa üzerine toplamda 13 bin metre kare kapalı alandan oluşacağı açıklandı.
 
MERKEZİN İÇİNDE NELER BULUNACAK
 
Türkiye’deki engelli merkezleri arasında en büyüğünün Gaziantep’te olacağı belirtilen merkezin içinde ise şunların yer alacağı açıklandı: “Kapalı Yüzme, hidroterapi havuzu, çok amaçlı kapalı spor salonu, fitness salonu, fizik tedavi birimi, sergi salonu, konferans salonu, meslek atölyeleri, engelsiz kreş, engel guruplarına özel eğitim bölümleri, nefes evi, kapalı ve açık otopark, kafeterya gibi bölümler.”
 
100 MİLYAR DOLAR YASTIK ALTINDA
 
Merkez Şehitkamil İlçesi’ndeki Ziraat Bankası’nın İbrahimli Şubesi’ni ziyaret eden Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sistem ile herkesin kazandığına vurgu yaparak, “Bununla hem altın sahibi kardeşlerimiz kazanıyor, hem devletimiz kazanıyor, hem ülkemiz kazanıyor. Altın sahibinin kazancı, altınını hazinenin güvencesine veriyor artık çalınma riski, kaybolma riski olmuyor. Hazinenin ihtiyacı yok ama ülkemizin tasarrufları düşük, tasarrufları yastık altında evde duruyor. Bu atıl kaynağı ekonomiye kazandıracak olan tahminen 100 milyar dolar civarında ülkemizde yastık altında altın var. Dışa bağımlı olmak yerine, dışardan borç almak yerine hazine olarak bu sayede dışa bağımlılıktan kurtuluyor. Merkez Bankası’nın döviz rezervi yükselecek çünkü altın da rezerv. Ülke için de daha çok yatırıma kaynak gidecek, şu anda evde altın duruyor halbuki getirip sisteme koyduğunuz zaman onun bir karşılığı var. Karşılığında kredi verebiliyorsunuz böylece ülkede yatırım artacak, istihdam artacak” sözlerini kaydetti.
 
150 MİLYON LİRAYA TEKABÜL EDİYOR
 
Bankaya gelip altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına başvuran vatandaşlara teşekkür eden Mehmet Şimşek şu şekilde konuştu, “Vadesi dolduktan sonra altınlarını alabilirler 6 ayda bir de getirileri hesaplarına yatacak. Dolayısıyla evde altın boş duracağına vatandaş da kazanacak, ülke kazanacak, herkes kazanacak. Şu ana kadar 5 bin kişi, bir ton altın getirip kira sertifikası veya tahvil aldı. Bu da yaklaşık 150 milyon liraya tekabül ediyor. Hazine olarak maliyete katlanıyoruz ama sırf ülkemiz için, piyasaların gelişmesi için.”
 
KAT EDECEĞİMİZ ÇOK YOLUMUZ VAR
 
Çalışmaların devam edeceğini sözlerine ekleyen Şimşek, “Bu peyderpey devam edecek. Bu başlangıç, bir farkındalık oluşması lazım. Vatandaş kendini enflasyona karşı korumak için altınını evde tutuyor, tasarruf amaçlı ama bu tasarruf atıl. Şu ana kadar bu hükümet hep güven verdi. Geçmişte var olan tüm sıkıntıları giderdik. Vatandaşın altınına devlet karışmayacak, doğrudan doğruya Ziraat Bankası’na gelerek vatandaşlar buraya yatırıyorlar. Güvence anlamında en ufak bir tereddüt yok. Biz daha 2 bin 200 tonda 1 ton çekebilmişiz. Dolayısıyla bizim kat edeceğimiz çok yolumuz var. İnanıyorum ki daha iyi seviyelere geleceğiz” dedi.
 
ŞİMŞEK MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Şahinbey Belediyesi’nde muhtarlarla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, vatandaşlara ulaşma konusunda hizmetin temelini muhtarların oluşturduğunu dile getirdi. Daha iyi hizmetler üretebilmesi için muhtarlara yönelik Gaziantep’teki belediyelerin sunduğu inisiyatiflerin takdir edildiğini anlatan Şimşek, devleti temsil eden muhtarların toplumun huzuru konusunda da sorumluluk aldığını vurguladı. Şu an toplumsal huzurun iyi bir şekilde sağlanabilmesi için herkese sorumluluk düştüğünü ve muhtarların da önemli katkılar sağladığını aktaran Şimşek, muhtarların yaşam kalitesini artırmaya ve özlük haklarının sağlanmasından statülerinin gelişmesi konusunda yapılan çalışmaları anlattı.
 
BİRLİKTE DAHA GÜZEL BİR GELECEK İNŞA EDECEĞİZ
 
Türkiye’nin yakın coğrafyasında büyük trajedi ve büyük yıkımların yaşandığına dikkati çeken Şimşek, şöyle konuştu: “Binlerce yıldır bir arada yaşamış insanlar bugün görüyorsunuz şu an kavga ediyor. Büyük resme bakmak lazım. 100 yıl önce bu coğrafyada büyük bir oyun sahnelendi. Bugün uzun süredir bugünkü çatışmaların tohumları atıldı. Bugün Avrupa onlarca farklı inanç ve kesimiyle tek bayrak altında, tek para birimi altında birleşirken bu coğrafyada kavga bitmiyor. Siz muhtarların bu anlamda da kardeş kavgasının oluşmaması için sorumluluğu var. Biz o zenginliklerimizle zenginiz. O farklılıklar bizim gücümüzü yansıtmalıdır. Aslolan bizim birliğimiz ve kardeşliğimizdir. O nedenle bu konuda maksimum hassasiyet göstermeliyiz. Kardeş kavgasının nelere mal olduğunu Halep’e bakarak görebiliriz. O kadar zenginlik ve güzellik nasıl yakılıp yıkıldı. Biz birlikte daha güzel bir gelecek inşa edeceğiz. Güzel ülkemizi eşit vatandaşlık, daha çok demokrasi ekseninde daha iyi yerlere getirmeye çalışıyoruz.”
 
HEP BİRLİKTE HAREKET EDERSEK BAŞARABİLİRİZ
 
Ülke olarak kardeşlik hukuku çerçevesinde hukuk devleti vurgusunu pekiştirerek refah oluşturulması gerektiğini belirten Şimşek, bu sayede de dünyaya örnek olunacağının altını çizdi. Kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Mehmet Şimşek, “Önceki hükümet döneminde plansız yapılar oluşmuş. İnsan onuruna yakışmayan bir sürü yapılaşma. Belediyelerimiz de bu sorunu çözmek için üstün çaba gösteriyor. Buna da destek vermeniz gerek. Bu çok önemli. Hep birlikte hareket edersek başarabiliriz. Bu şehir çok farklı. Muazzam bir ilerleme yaşandı, daha iyisini de yaşamalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.
 
MUHTARLARA BUZDOLABI HEDİYE EDİLDİ
 
Toplantıda konuşan Türkiye Muhtarlar Federasyon Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Muhtarlar Dernek Başkanı Ökkeş Titiz, muhtarlara gösterilen ilgiye teşekkür etti. Şahinbey Belediyesi muhtarların ofislerine birer adet buzdolabı hediye etti.
 
ABDULKADİR YÜKSEL PARKI AÇILDI
 
Gaziantep’te merhum milletvekili Abdulkadir Yüksel’in adının verildiği parkın açılışı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği (AB) Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Merhum milletvekili Abdulkadir Yüksel’in eşi ve çocuklarının katılımıyla gerçekleştirildi. Şimşek, merkez Şahinbey ilçesindeki Akkent Mahallesi’nde inşa edilen parkın açılışında, Yüksel’in bölgede yetişen değerli isimlerden birisi olduğunu söyledi.
 
EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ
 
Yüksel’in yerel siyasette uzun yıllar önemli hizmetler ürettiğini, daha sonra da TBMM’de inanılmaz bir performansla ülke sorunlarıyla ilgilendiğini anlatan Şimşek, merhum milletvekilinin hizmet aşkıyla tutuşan önemli bir siyasetçi olduğunu dile getirdi. Abdulkadir Yüksel’in isminin yaşatılması konusunda emeği geçenlere teşekkür eden Şimşek, “Bizim için örnek bir insan. İnşallah ismini yaşatacağız. Onun bıraktığı yerden güzel ülkemize güzel hizmetlere devam edeceğiz.” dedi.
 
GÖSTERİLEN VEFA ÇOK ANLAMLI
 
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise kentte çok sayıda park yaptıklarını ancak burasının çok daha anlamlı olduğunu ifade etti. Merhum milletvekilinin oğlu Müslüm Yüksel de aileleri için gösterilen vefa nedeniyle herkese teşekkür etti. Parkın açılışına, Şimşek’in yanı sıra AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Vali Ali Yerlikaya ile Yüksel ailesi ve vatandaşlar katıldı. Açılış sonrasında vatandaşlara Kuran-ı Kerim ve aşure dağıtıldı.
ÇETİN KARABIYIK - BİLGE ÜLKE GÜZEL