Parlamentonun en büyük ödülünü alacağız
Tarih:16.10.2017
Avrupa Parlamentosu’nun en büyük ödülünü alma iddiası olduğunu kaydeden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Başvurumuzu yaparken iddialı olduğumuz bir alan vardı. 22 tane kardeş şehrimiz vardı. Dünyadaki uluslararası Networke dahil olmuş ve kültürel, sosyal, eğitim çalışmalarını interaktif hale dönüştürmüştük. O yüzden bu medeniyet, bu topraklar, bize bu kültürel mirası verdiği için bu Networkleri çoğaltmaya devam edeceğiz. Avrupa Parlamentosu’nun en büyük ödülünü İnşallah bu salonda alacağız” dedi.
KAVGALARI MEVLANA’NIN DİLİYLE ÇÖZECEĞİZ
Konuşmasına Yunus Emre’nin sözünü anımsatarak başlayan Fatma Şahin Gaziantep olarak kavgadan uzak durduklarını söyledi. Şahin, “Avrupa Birliği’nde insan hakları, engelli hakları, kadın hakları konusunda; birbirleriyle savaşmadan ortak çözümler öngördü. Üzerinden yarım asır geçmesine rağmen, birçok uluslararası oluşuma rağmen, ‘insanlık nende acı çekiyor?’ sorusunun cevabını hep birlikte bulmamız gerekiyor. Dünya birliğine ihtiyacımız olduğu bugünlerde, biz Gaziantep olarak; başkalarından beklemeden, başkalarını suçlamadan, iki yoldan birini tercih ederek yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Birincisi; mazeret üretmek, yönetememek, içine kapanmak. Ama biz, Yunus Emre’nin diliyle; Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım; sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz, anlayışını Büyükşehir Belediyesi olarak, Gaziantep ve bölge olarak yönetim tarzımızın parçası yaptık. Özellikle kavganın hiçbir faydası olmadığını ve bu sorunu Yunus Emre’nin, Mevlana’nın diliyle çözebileceğimize inandık. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yola çıktığımızdan beri, ‘Önce İnsan’ dedik. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, insanı yücelt ki devlet yücelsin’ anlayışıyla devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
İYİLİĞİ ÇOĞALTMAMIZ GEREKİYOR
Gaziantep’in insani ve vicdani olarak büyük sınavdan geçtiğini dile getiren Şahin Gazişehir’in 3 milyonluk göçün içerisinde mültecilere ev sahipliği yaptığını söyledi. Fatma Şahin, “Yaklaşık 500 bin mülteciye gönlünü, sofrasını, şehrini açmıştır. Kardeşlik hukuku içerisinde birçok sıkıntıya rağmen yaşamaktadır. Bugün burada alacağımız ödülde 2012’de Asım Güzelbey Başkanımızda bir başlangıç yapılmıştı. Maalesef siyasette vefa en az rastlanan durumdur. Bizim geçmişi hatırlamamız, iyiliği çoğaltmamız, bunu yapan kişi hatırlatmamız gerekiyor” dedi.
İDDİAMIZ VAR
Avrupa Parlamentosu’nun en büyük ödülünü alma iddiası olduğunu kaydeden Fatma Şahin, “Başvurumuzu yaparken iddialı olduğumuz bir alan vardı. 22 tane kardeş şehrimiz vardı. Dünyadaki uluslararası Networke dahil olmuş ve kültürel, sosyal, eğitim çalışmalarını interaktif hale dönüştürmüştük. O yüzden bu medeniyet, bu topraklar, bize bu kültürel mirası verdiği için bu Networkleri çoğaltmaya devam edeceğiz. Bizim kültürümüzde sevgiler, güzellikler paylaşıldıkça çoğalır, acılar paylaşıldıkça azalır. İddiamız var, Avrupa Parlamentosu’nun en büyük ödülünü İnşallah bu salonda alacağız” ifadelerine yer verdi.
GAZİANTEP ULUSLARARASI REKABETTE
Gaziantep’in kültürel alanda diğer şehirlerden ne farkını söyleyen Fatma Şahin şu ifadeleri kaydetti: “Artık şehirler yarışıyoruz. Biz yalnızca kendi ülkemizdeki, kendi bölgemizdeki şehirlerle yarışmıyoruz. Biz artık kürselleşme sonucu, Amerika’da, Çin’deki yerel yönetimle yarışıyoruz. Bu rekabeti büyütmemiz için önce hangi alanda yarış içinde olduğumuzu keşfetmemiz gerekiyor. Neden Gaziantep, neden Türkiye, denildiğinde Anadolu’nun kültürünü, hazinesini dünyaya iyi bir şekilde anlatmamız gerekiyor. Elimizdeki o büyük mirası uluslararası rekabete taşımak için gayret gösterdik.  Harabe deyip yüzüne bakmadığımız yıllarca yıkılmasına fırsat verdiğimiz tarihi mekanları büyük bir hazineye dönüştürdük. Bereketli hilal dediğimiz tarihi ipek yolunu, kardeşlik ve kalkınma yolu haline getirdik.”
 
BU ÖDÜL BENİM AÇIMDAN ÇOK ANLAMLI
Gaziantep’in Şeref Plaketi almasının kendisi için çok büyük öneme sahip olduğunu dile getiren AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin şu ifadelere yer verdi; “Bu ödül töreni benim için birkaç açıdan çok anlamlı. Her şeyden önce bu müstesna şehirde doğmuş, büyümüş olmam hasebiyle ödül çok önem arz ediyor. Yıllarca Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde çalıştım. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin bir çalışanı olarak Gaziantep'te doğmuş büyümüş bu müstesna şehrin üyesi olarak bugün bu ödülü alıyor olmak benim için her bakımdan değerlidir.”
GAZİANTEP MEDENİYET ŞEHRİDİR
Gaziantep'i tarif etmenin kolay olmadığını sözlerine ekleyen Şahin; “Gaziantep çok özel çok güçlü müstesna bir şehir. Dünyanın içinden geçtiği bu dönemde vale olacak bir şehir. Gaziantep her şeyden önce bir şehri paylaşım şehri. Bu şehrin sokaklarının bir köşesinde bir Kürt vatandaşımız yaşar.  Diğer ucunda bir Arap vatandaşımız yaşar. Diğer ucunda bir Türk vatandaşımız yaşar. Bir ucunda bir Alevi. Bir ucunda ise Sünni vatandaşımız yaşar. O evlerde her akşam bir yemek yapılır ama dört veya beş çeşit yemek yenilir çünkü her evde pişen yemekler her akşam bütün evlere dağıtılır. Bu nedenle Gaziantep şehri yüzyıllardır bir paylaşım şehridir. Gaziantep bir medeniyet şehridir. Mezopotamya coğrafyasının merkezinde yüzyıllardır katman katman medeniyeti bağrında beslemiş büyütmüş. Bu şehir öyle bir şehir ki 7 milyar dolarlık ihracata ulaşmış ve dünyanın tam 173 ülkesine ihracat gerçekleştiren bir şehir. Gaziantep; şehr-i kardeşlik şehr-i merhamettir. 450 bin insanı, Suriyeliyi asla kırmadan kendi kardeşi gibi bu şehirde besleyen, bu şehirde her şeyini onunla paylaşan bir şehir olması sebebiyle bu şehir aynı zamanda bir kardeşlik ve şehir-i merhamettir.” dedi.
GAZİANTEP'E DEĞER KATMAYA DEVAM EDİYORUZ
Avrupa Birliği’nin iki temel düşünce üzerine inşa edildiğini kaydeden Ali Şahin, “Bunlardan birincisi birlikte yaşamak diğeri ise birlikte büyümek kültürü. Gaziantep yüzyıllardır Avrupa Birliği inşa edilmeden önce de birlikte büyüme birlikte yaşama kültürüne sahip bir şehir.  Bu yönüyle Türkiye'nin diğer şehirleri gibi çoktan Avrupa Birliği üyesi olmayı hak etmiş bir şehir. Bu anlamda Gaziantep tam 59 yıldan bu yana Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde bekletilmesinin acısını, sızısını çekiyor. Bu şehir dışarıdan gelenlere kendisine aşık eden bağlayan bir şehir. Eminim Avrupa Birliği’ne de çok önemli değerler katacak bir şehirdir.  Gaziantep'e değer katmaya devam ediyoruz. Avrupa Birliği Bakanlığı olarak da büyükşehir belediyemiz ile Anadolu Arkeoloji Enstitüsü adıyla 10 milyon Euro hibe ile Gaziantep'e bir Anadolu Arkeoloji Enstitüsü projesi üzerinde çalışıyoruz. Projemizde çok önemli mesafeler kat ettik. Delegasyonumuzun da desteğiyle biraz hızlandırarak 2018'in içerisinde bu süreci tamamlamak istiyoruz. Dünyada örneği bulunan 5 enstitü ile sürekli iletişim içerisinde data paylaşımı içerisinde ortak bir proje olacak. Gaziantep'in kültürel zenginliğine, arkeolojik zenginliğine değer katacak bir proje olarak önümüze çıkacak.” şeklinde konuştu.
GAZİANTEP MODEL ŞEHİRLER ARASINDA
Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur Aladağ ise; "Bu şehir gelişmiş ekonomi ve sosyal hayatı, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla dünyada ömür süren en eski şehirler arasında ön sıralarda görünüyor. Gaziantep gelişen ve değişen dünya sanayi ve ticaret sisteminde kendini entegre ederek ekonomik kalkınmanın model şehirleri arasında yer almayı başarmıştır. Türkiye'nin 9 Ağustos 1949’dan sonra üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından verilen Avrupa ödüllerinin bu yıl ilk sahiplerinden biri de ilimiz oldu. Her köşesi bölgede hüküm sürmüş uygarlıkların, medeniyetlerin izleri ile dolu bir şehirde bulunuyorsunuz. Dünyanın ilgisini çeken arkeolojik değerlerimiz ile bu mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için kamu kurumlarımız ve başta büyükşehir belediye başkanımız olmak üzere yerel yönetimlerimiz bir işbirliği ve gayreti içerisindedir. Bu çalışmalara destek veren uluslararası kuruluşlara da bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum.” dedi.
GAZİANTEP’İN YILDIZI PARLAYACAK
“Bu ödül ülkemizde yaşam sürmüş medeniyetlerin geride bıraktıkları mirasa ne kadar özenle sahip çıktığımızın ve bu değerleri nasıl koruduğumuzun da göstergesidir.” diyen Aladağ ise; “Gaziantep her geçen gün yıldızı daha parlayan bir şehir haline geliyor ve dünyada gelişen kentler arasında bu değişimi ve gelişimi ile model olarak ortaya çıkıyor. Bizler ilimizin tarihi ve kültürel değerlerini, el sanatlarımızı ve mutfağımızı layıkıyla tanıtabilme çabası içerisindeyiz. Birbirinden nadide eserlerin sergilendiği çok özel mekanları olan 23 tane müzemiz, Ortadoğu ve Balkanlar'ın en büyüğü olan hayvanat bahçemiz, parklarımız piknik alanlarımız, modern alışveriş merkezlerinin izle dünyanın her yerinden misafirlerimizi şehrimize bekliyoruz. Gelin siz de misafirimiz olun bu lezzetli yemekleri hep birlikte tadalım. Bizim soframız insanlık sofrası bu sofrada dostluk ve barışı hep birlikte yaşatalım. Her alanda bir marka değeri olan Gazi şehrimizin ülkemizin kalkınma ve refah yolunda attığı güçlü adımlara; eğitimde sağlıkta, ticarette, tarımda ve daha birçok alanda en büyük desteği sağlayan ve sağlamaya devam eden şehirlerin başında geleceğine inancım tamdır.” ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından Başkan Şahin, törene katılan AB Türkiye Delegasyon Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera ve diğer yetkililere bakır kahve takımı hediye etti.
BİLGE ÜLKE GÜZEL